Trojská válka: Poseidónův hněv
Veronika Válková
Bářina první cesta do minulosti vedla před Tróju zrovna do okamžiku, kdy se hrdina Achilleus hádal s Agamemnonem. Po návratu Bára zjistila, že za tu hádku zaplatí životem Achilleův přítel Patroklos. Od té doby se snažila dostat zpátky, aby Achillea varovala a po mnoha pokusech se jí to skutečně podařilo! Jenže – místo v táboře Achájů se řízením osudu ocitla v obléhané Tróji. Rychle zjišťuje, že znalost řeckých bájí je tu dost k ničemu, že s Paridem a Helenou se to má úplně jinak a že jí možná začíná ležet na srdci víc osud Trójanů než Achájů. Jenže osudy hrdinů obou stran jsou tak propojené, že pokud má přežít trojský princ Hektór, musí zůstat naživu i Patroklos. A tak Báře nezbývá, než se vydat na životu nebezpečnou cestu do tábora Achájů...... celý text
Přidat komentář
Příběh, který tentokrát nelíčí skutečnou historickou událost, ale nejklasičtější homérskou báji. Takže i postavy, které nás tentokrát provází, jsou "jen" mýtičtí hrdinové, které využijete spíš v literatuře a pro všeobecný přehled než vyloženě v dějepise. I když trójská válka je tu zasazena, co to jen jde, do historického rámce. Zajímavé určitě je, že Válková nabízí seznámení s méně známými trójskými hrdiny. Současně provází Báru spíš trójským táborem, ke kterému tak poutá čtenářovy sympatie, zatímco od Petiškových dob jsem byl zvyklý fandit spíš jejich protivníkům Achájům.
Jaký byl pohřeb ve starověkém Řecku? A jak to vlastně bylo doopravdy s trojským koněm?
To a spoustu dalšího se dozví Bára, kterou kouzelny atlas přenese opět do neznáma. Má se bát nebo se má na co těšit?
Mám ráda všechny "Bárovky" a ani tato mě nezklamala. Byla jsem zvědavá, jak autorka zvládne situaci, ve které známe výsledek, a zvládla to dobře. Jako vždy se toho člověk hodně dozví - například vysvětlení "trojského koně" bylo pro mne překvapivé, a přitom tak logické.
Pořád nedokážu pochopit, jak je ta holka blbá. Skoro v každém díle se snaží vytvořit časový paradox.
Tento díl mám z celé sagy nejraději. A mám pocit, že si Bára v tomto díle prožila asi první platonickou lásku, ale možná mě jenom klamou smysly. :D
Musím přiznat, že jsem k této knize přistupovala s jistými obavami. V paměti jsem lovila útržky z hodin dějepisu a hrozila se Homéra. K mému velkému překvapení se mi tato kniha četla velmi dobře. Je plná života i tragičnosti války bez všech příkras i brutalit. Poskytuje pohled na tuto část dějin z jiného než básnického pohledu. Pád Tróje je vykreslen velmi věrohodně. Vřele doporučuji. Klidně by to mohla být součást povinné četby 6. třídy pro výuku dějepisu.
Hezká knížka, ale Bára se občas chová hodně dětinsky, jindy zase dost dospěle.
Pokud však přímo nenávidíte nespisovnou češtinu (já ji neužívám, přesto ji uznávám), kniha není pro Vás.
Nádherná kniha pro náctileté, která ale pohladí po duši i překvapí informacemi i dospělé. Moc ráda jsem si přečetla všechny knihy z řady Bářina kouzelného atlasu a moc se těším na nové díly! (Začala jsem je číst od dílu z Egypta, protože mám Egypt ráda, a zaujaly mě všechny :-))
Spíše "Trollská válka". Ne, vážně, kde je doba kvalitní literatury, Štorcha, Vernea, Karatova, Maye a dalších? KODek všeobecně? Dnes je trh silně přesycený, z velké části bohužel balastem. Já vím, autoři mého dětství, to už dnes není cool. Jsem z toho smutný.
Štítky knihy
mýty a legendy pro děti cestování časem česká literatura Trojská válka Helena Trojská dějiny pro děti a mládež
Přečetla jsem skoro všechny knihy od Veroniky Válkové a tahle mě bavila nejvíce.