Vznik ČSR 1918: Velezrada se trestá
Veronika Válková , Petr Kopl
Život na malém městě koncem války není plný nějakých divokých událostí, ale napětí je všudypřítomné. Koho ještě odvedou na vojnu, než válka skončí? Nese pošťák dopis od manžela z fronty, nebo úřední oznámení, že padl? Kde seženeme mouku, brambory, mléko? Čím zatopíme? A do toho Bára zjišťuje, že je dost stará na to, aby ji pro jednu větičku zastřelili za velezradu... Časová osa v tabulce událostí vedoucích ke vzniku našeho státu v roce 1918 pomůže všem dětem s pochopením historických souvislostí.... celý text
Přidat komentář
Jsem ráda, že projednou se Bářino nahodilé plácání, co se stane v budoucnosti malinko vymstí. Líbí se mi taky, že knížka má ve srovnání s ostatními v sérii úplně jinou dynamiku a přesto je záživná. Na druhou stranu musím upozornit, že jestli někomu přišlo, že Bára se v předchozích knížkách chová dětinsky, tak tady její umanutost během pobertálního rozpuku jenom kvete.
Moc krásná knížečka. Zamilovala jsem si téměř všechny postavy, ač se ne všechny zdály být ze začátku milé (třeba paní Pernerová). Mám pocit, že jsem z knihy získala méně informací než z ostatních autorčiných knih, ale to může být tím, že se to odehrává v krajině, která je mi známá. Učíte doporučuji!
Oceňuji, že autorka do příběhu zakomponovala své vlastní předky. Své babičce Věrušce, která má v příběhu čtyři roky, pak celou knihu věnovala. Podle závěru se nabízí otázka, zda příbuzní autorky jsou též příbuznými Báry?
pecka, bomba, paráda, nádhera další výborná kniha z edice od Veroniky Válkové.
hodnotím jedenáct z deseti (: (: (: (:
Moderní dějiny (rozuměj od středověku nověji) mě až tolik netáhnou, ale protože jsem měl tuhle bárovku zrovna doma a čekal jsem na jinou knížku, tak jsem si rok 1918 za víkend s radostí přečetl. Popis života na maloměstě na sklonku války těsně před pádem monarchie není vůbec špatný.
ano já a dejepis = nekončící bádání a zjišťování faktů z různých oblastí celé historie. Vznik Čsr, konec první světové mám jak se říká v malíčku stejně jako hodně dalších oblastí z dějin, ale vždy u každé takové knihy narážím na něco nového, něco co mě o té době fascinuje a jsem o něco chytřejší :-D :-D B-) " bárovky" doporučuji
Ke knize : 1918- rok, kdy skončila skončila první světová, ale taky vznikla Čsr a prezidentem se stal " tatíček" T.G.M.
Bára se dostane do válečné doby, krize a doby potravinových lístků. Co nového se dozvíme spolu s Bárou?
Třeba, co byly..
*opatrovny: Školky v době manufaktur
*proč pili už čtyřleté děti "kávu?" šlo o pražené žito
*Vdané ženy nesměly pracovat, nehodilo se to.
* rodičům se vykalo a říkalo mamičko a tatíčku, něco o čs. legiích...
a spoustu dalšího.
Další skvělý díl ze série Kouzelný atlas putování časem. I když zde nebylo moc akce, příběh mne moc bavil. Takové jednoduché čtení.
Všimla jsem si že kniha nemá tolik negativních komentářů jako ostatní knihy autorky, a myslím že právem.
Opět jeden z dílů, kde se toho tolik nedělo, přece jen se vraždy a spiknutí nedají namontovat úplně všude. Přesto příjemná kniha. Díky tomu, že se jednalo o známé prostředí i jména, člověk nemusel ustavičně přemýšlet, kdo a co se děje, což byla za mě hlavní vada, kupříkladu, když byla Bára u Indiánů. To, že se holka nedostala přímo do centra historického dění mi nevadí. Ve škole se děcka učí, že: válka byla od -do, ale na to, jak to při té válce vypadalo, už se tak nějak kašle. Třeba o přídělovém systému, nám říct zapomněli. Přitom bez obilí a základních potravin, by válka šla do kytek. V knize je dobře vidět, že potraviny byly nad zlato. Při čtení jsem si vzpomněla na svého několikrát pradědečka, který jednou za války psal císaři, jestli by se jeho syn nemohl vrátit z fronty, protože potřebuje pomoct při žních. A- světe div se- mohl.
Moc pěkný vhled do běžného života obyčejných lidí v době, kdy nebyly potřeba výzvědné služby, protože paní od sousedů věděla vše a ještě něco navíc.
Pěkný díl série, možná by si ho měli přečíst všichni ti, kdo vzývají Masaryka a Evropskou unii současně...
V porovnání s Pompejemi je tohle sice slabší, ale původně dané čtyři hvězdy jsem nakonec navýšila na pět. Příběh je zajímavý, ač jsem čekala víc. Syn byl ale velmi spokojený a hodně potěšily pracovní listy, které jsme si ke knize stáhli a zábavu z knihy ještě trochu povýšili. Určitě stojí za přečtení. Dětem hodně přiblíží dobu začátku 20. století... a čte se to krásně.
Bod autorce už jen za to, že se pustila do tématu, které je v literatuře pro děti nepopsaný list.
Předchozí díly není potřeba vůbec číst, protože na začátku je vše hezky a stručně vysvětleno.
Příběh představil život obyčejných lidí v období konce 1. světové války. Jejich trápení s nedostatkem jídla i se strachem o své blízké (otce, manžele, syny, bratry), kteří byli někde daleko na frontě.
Události vzniku republiky však zůstávají na pozadí a hrdinka se vůbec neocitá v centru dění, což je škoda, protože příběh by tím byl možná o dost zajímavější. Takhle vyzněl docela nudně. Bohužel.
Přesto fakt musím autorku znovu ocenit za její snahu. :).
Super kniha.
Díky této knize jsem si zopakoval, jaké to vlastně bylo a ještě jsem se dozvěděl jak se žilo ve vesnici těsně před koncem I. světové války.
Tato kniha se dá číst i bez toho abyste četli předchozích 17 dílů.
Že jsem nečetla minulé díly vůbec nevadilo. Příběh mě zaujal, dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Jen mě občas rušily pravopisné chyby a překlepy...
Sedím v lavici, knížka na stole predemnou. Máme dějepis. Paní učitelka se ptá: ,, Kdo ví jaká významná událost se stala v roce 1918?"
Všichni mlčí.
Potom se teda prihlasi třídní šprt. ,, bla bla bla bla blaaaaa"
,,ano správně Pepíčku." Potvrdí mu to učitelka, „ je to vznik ČSR".
A v tu chvíli co to řekne se já podívám na knihu před sebou. Baf...