Koza

Koza
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/186088/bmid_koza-uET-186088.jpg 3 4 4

Humor a satira se právem přirovnávají k vzácnemu koření. Obojího si může čtenář za nevelký peníz dopřát v laciném příběhu, jak zní podtitul knihy, nazvané prostě, ale lapidárně Koza. Poznamenejme, že se jedná o kozu sánskou; slovenské literatuře ji roku 1979 objevil prozaik Vlado Bednár (narozený v Bratislavě roku 1941). Nyní se svou Kozou přichází k nám, aby se představil a doufejme i spisovatelsky zdomácněl. Pověst veselé kopy má už od prvotiny, hravého satirického románku Uhni Z cesty (1964). Tuto smělou výzvu vyřkl a vypravěčsky rozvinul již ve svých devatenácti letech. Jako nápaditý mladý prozaik osvědčil velké porozumění pro malé, větší i největší životní problémy mládenců i děvčat své generace v knihách povídek a novel s výmluvnými názvy: Divné hrušky s divnou chuťou (1966), Veterné mlyny (1967), Nebrnkaj mi na city (1968). Vlado Bednár v nich dokázal smysl pro přesný záznam prchavých nálad a okamžiku, vrozený dar situační a slovní komiky, cit pro finesy hovorového jazyka a slangu. K první syntéze dospel v románové mozaice Vajco v stodole (1978). Tak se cítí mladý bratislavský intelektuál, když se na malém městě sžívá s opuštěným rodičovským domem, prostředím místní továrny i svéráznou partou hašteřivých, ale dobromyslných dědulů z okolí. To všechno umožňuje autorovi zadívat se s úsměvem i kriticky zvednutým obočím na spoustu lidských slabostí. Groteskní podoby nabývá Bednárův humor v románku Koza o ambiciózním mladém muži, který jako novopečený majitel kozy sánské vyšplhá po vratkém žebříku adeptů umění až na stříbrné plátno a televizní obrazovku. Koza je autorova nejveselejší, nej vtipnější a nej rozmarnější satira.... celý text

Humor Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Koza, 1980


více info...

Přidat komentář

freejazz
16.04.2020 5 z 5

bola to taká naša slovenská koza. koza nostra...
jedno z najlepších humoristických diel, aké som čítal. svojrázny, originálny pohľad na svet, brilantný štýl, schopnosť nebrať nič vážne. myslím, že napriek tomu, čo všetko Vlado Bednár popísal, toto bolo jeho kľúčové dielo a týmto vošiel do dejín literatúry.
a vôbec to nebol lacný príbeh...
čo určite stojí za zmienku, je slovník tejto novielky. Vlado Bednár, zberateľ fráz, floskúl a klišé, ktorý sa drží hesla čím prázdnejšie, tým lepšie, bohato čerpal z tej najprázdnejšej podoby dobového jazyka. oceniť by to mal každý, kto v tej dobe žil a čo len raz za čas chytil do ruky niektorý z tlačových orgánov ÚV, ROHu, SZM alebo hoci aj zväzu záhradkárov, neohrozeného predvoja robotníckej triedy.
a nezabudnuteľná óda na tretie nástupište bratislavskej hlavnej stanice... opäť, kto to nezažil na vlastnej koži, dokáže si aspoň matne predstaviť, aké kultúrno-spoločenské centrum vtedajšej doby to bolo!
jednoducho kniha, ktorú si treba prečítať, aby človek pochopil, čo sa písalo medzi riadkami a čím ľudia skutočne (ne)žili:)

Autorovy další knížky

Vlado Bednár
slovenská, 1941 - 1984
1990  100%Rozprávková torta
1991  57%Sibyla
1980  60%Koza
1985  80%Snehuliaci
1974  80%Dobrodružstvá troch mudrlantov