Krajinou ľudí, zvierat a bohov
Ferdynand Antoni Ossendowski
Najslávnejšie dielo A. F. Ossendowského (1876 1945) Krajinou ľudí, zvierat a bohov je akýsi denník zážitkov, aké boli jeho údelom, keď počas občianskej vojny v Rusku utekal pred boľševikmi ako niekdajší tajomník admirála Kolčaka cez Sibír. Mongolsko a Čínu. Autor si získal dôveru mongolských lámov a za nezvyčajných okolností sa zoznámil so slávnym krvavým barónom von Ungern-Sternbergom, baltským Nemcom v cárskych službách, ktorý mal v úmysle vybudovať na území sibírskej kolónie cárskeho Ruska Panmongolské impérium. Cestou cez tajgu, hory a púšte sa Ossendowski dostal na miesta, kam ešte nikdy nevstúpila noha bieleho človeka. Krajinou ľudí, zvierat a bohov, svedectvo o autentických autorových dobrodružstvách a zážitkov, je napísané s takým zanietením, že ťažko odolať mágii výpravy do hlbín ázijského kotla, žeravého od politických vášní. Koniec koncov kniha bola v dvadsiatych rokoch preložená do sedemnástich jazykov sveta, v obľúbenosti získal autor hneď druhé miesto za nositeľom Nobelovej ceny Henrykom Sienkiewiczom.... celý text
Přidat komentář
Nepochybně velmi zajímavá autobiografická kniha líčící krušné osudy Ossendowského prchajícího před bolševiky ze Sibiře na jih do Mongolska a za své cesty zažívajícího buďto přímo nebo z doslechu všelijaké hrůzy a válečná zvěrstva. Sám Ossendowski uvyknuv neustálé hrozbě smrti, připraven kdykoliv spolknout ukrytou kapsli s cyankáli, aby se vyhnul horšímu osudu v podobě mučení, dosahuje podivuhodné mravní síly. Na své cestě ovšem prochází přes Tibet a zdržuje se v Mongolsku, v zemích prodchnutých hlubokou vírou i pověrčivostí - sám pak popisuje řadu podivných zážitků, k nimž se staví s jakousi směsicí pocitu západní racionální nadřazenosti (zejména v oblasti medicíny), jinde naopak s pokorou k převaze východního člověka v oblasti vztahu k duchovním silám vesmíru, k nimž se stal průměrný Evropan slepým.
Kniha je zejména zajímavá z hlediska studia historických okolností bolševismu a osvobození Mongolska od čínské nadvlády. Pozoruhodné jsou též určité informace ze zákulisních vztahů mezi mongolskými lamy a Lhasou a obecně pohled na (zejména mongolský) lamaismus a buddhismus bez idealizace, na druhé straně také bez nějakého většího porozumění a hloubky, neboť Ossendowski je sice vzdělaný člověk, ale ve své životní situaci řeší spíše problémy vojensko-politické, než spirituální.
Všechny tyto poučné informace jsou zakomponovány do napínavého a reálného příběhu, takže lze knihu doporučit prakticky každému čtenáři :-)
Drsný je příběh polského důstojníka a končí v mystičnu. Všichni o ní vědí, ale nikdo tam nebyl. Miles Davis o ní natočil album (Agharta). Avšak z této knihy se dozvíte, jak krvavá byla bolševická revoluce. O tu jde především.
...pracoval jsem v Rusku, v oné prokleté zemi, kde není v lidu disciplíny, kde sedlák chodí do křesťanského kostela, věří však v čarodějnice a v kouzla, kde inteligentní třída dbá toliko vlastního prospěchu a pohodlí. Národ surový, divoký, neřekl bych ani lid, nýbrž zvláštní zoologický druh savců
Psáno 1923 už tenkrát?
Příběh Poláka Dr. Ferdynanda Antoniho Ossendowskeho, který je nucen v roce 1918 prchnout z Ruska před nastupující bolševickou "vichřicí". Jeho daleká cesta vede z Petrohradu přes Sibiř do Mongolska a Tibetu.
Naprosto strhující až neuvěřitelný příběh.
Kniha velmi čtivá, i když se musím přiznat, že někdy jsem se v ní ztrácela.
Bohužel vydání z roku 1993 je plné překlepů a nesouvislých větných spojení.
Knihu mi doporučil můj manžel, který po jejím přečtení do Mongolska zavítal :-).
...Z Aharti bylo vypuzeno jakési plemeno, které se tam dostalo proti vůli "Vládcově". Ono plemeno tam ukradlo tajemné umění hádání z karet, z čar na rukou, jakož i znalost otravných i léčivých bylin. Byli to cikáni....
Jak už tu někdo napsal: zjevení. Ossendowski prchá přes Sibiř a Mongolsko před bolševickým terorem, který svou krutostí a bezvládím zachvacuje celou Asii (kdo četl, ví). Objevuje při tom pro Evropana fascinující svět, dávno už dnes zmizelý... Nechybí vsuvky robinsonovské, akční, diplomatické, mystické...kniha se prý po vydání v Americe stala bestsellerem (píše Stanislav Komárek). Nedivím se. Co v ní je realita a co fikce? Dnes už nikdo neví a nedoví se, říše jsou rozvráceny, kláštery vypáleny, hromady kostí pohřbila zem...
Autorovy další knížky
1993 | Zemí zvířat, lidí a bohů |
1925 | Krajem lidí, zvířat a bohů I. |
1925 | Krajem lidí, zvířat a bohů II. |
1930 | Lenin - díl 1. |
1931 | Příhody opičky |
Návážu na všechny 4 skvělé komentáře a dodám, že kniha je snad nejucelenějším a nejkomplexnějším dokladem mýtu podzemní říše Agharty, ikdyž toto téma rozhodně není jejím prvoplánovým a rozhodujícím obsahem.
F. A. Ossendowski Aghartu přímo nehledal, možná proto mu bylo vyjeveno toliko informací, možná snad náhodou během dobrodružných cest po Mongolsku a Tibetu, možná snad řízením osudu. Já jsem si knihu pořídil především proto, že na ni odkazuje literatura zabývající se podzemní říší Agharta, jednou z největších záhad planety Země. Dnes ji ale dle mého názoru nikdo nenajde, protože svět především v dnešní době není vůbec připraven strávit tak veliké mystérium. Věřím, že možná v budoucnu, ale jsem přesvědčen, že určitě v minulosti hrstka lidí tento svět spatřila.