Krajina těla
Daniela Nacházelová
Zpověď ženy, která prožívá několik osudových okamžiku najednou: snaží se překonat samu sebe v extrémních podmínkách, ale tragická láska ji téměř srazí na kolena. Soudobý román o partnerských vztazích, akcentující aktuální témata postmoderní doby, v neposlední radě i téma ženské sexuality a postavení žen v české společnosti. Cesta americkou divočinou je zároveň poutí do hlubin vlastní paměti.... celý text
Přidat komentář
Tahle kniha je na nějakou knižní cenu a doufam ze ji dostane
Velmi otevrená kniha která se nevyhyba sexu, myšlení společnosti, smrti , predsudkum vuči ženám.
Vše je vypravěno při putovaní americkymi horami
Doporucuju audioknihu , moc pěkně se poslouchala.. Načetla Anita Krausová
Někdy vám knížka prostě fakt nesedne a to se přesně stalo v tomto případě, bohužel...
Vždy se vám snažím v krátkosti napsat, o čem přečtená kniha byla. Jenže tady to bude fakt těžký. Jedná se totiž o vzpomínky jedné ženy na partnerský vztah s mužem. Kniha je rozdělena do tří částí, ta první začíná jejich společným trekem někde v Americe, takže slibný začátek, tohle já ráda. Jenže pak to jde velmi rychle z kopce. Prolíná se zde několik dějových linek v minulosti, do toho i nějaká současnost, zároveň se zde pořád mluví o nějakém umění (ale tohle náhodou bylo fajn, vše jsem si poctivě googlila a rozšířila obzory).
Kdybych ale měla říct, o čem kniha byla nebo co ve mně zanechala, tak na obě otázky odpovím “nevím :D
Hodnotím 2/5 a ty dvě hvězdy jsou právě za tu uměleckou stránku knihy.
Kniha je rozdělena na tři části. První, zachycující putování nejmenované ženy s přítelem Kalifornskou divočinou, mě velmi bavila – autorka skvěle popsala krajinu i vnitřní rozpory hrdinky, prokládané vzpomínkami na začátky vztahu.
Ve druhé části jsem se začala ztrácet. Putování ustupuje a prostor dostávají vzpomínky na umělecké akce a úvahy o politice či mezilidských vztazích, které připomínají styl Milana Kundery. Zmínka jeho *Nesmrtelnosti* tuto inspiraci potvrzuje.
Třetí část objasňuje vnitřní boje vypravěčky. Kdyby se kniha zaměřila jen na intimní zpověď páru, byla by skvělá. Rušily mě však rozsáhlé pasáže o umění, které mi nepřišly přínosné.
Čtenářky Milana Kundery však tento filosofický kontext jistě ocení.
Román o hrdince, která se vydává na náročnou cestu a zároveň přemýšlí nad svým vztahem, který má, měla a tak nějak se zabývá i vším ostatním. Kniha také vypráví o současném umění a klade si dost otázek. Možná až příliš na tak útlou knihu.
Vyprávění se mi líbilo moc, ale některé pasáže o umění mi nic neříkaly. Nicméně je to dílo, které určitě stojí za přečtení. Kniha ve mně vzbudila dost emocí, spíš melancholickým, takže nečekejte žádnou oddychovku.
Kniha se mi líbila, Daniela (alias hrdinka knihy) bude zajímavá a silná žena. Obdivuji, jak se nebojí života ani smrti. Má své názory, je svérázná, sama sebou. Propojení umění, fyzických výkonů a intimního života a vášně je hezky zpracované.
Krátký autobiografický román je intimní zpovědí ženy, která se snaží vyrovnat a smířit se ztrátou partnera.
Povypráví nám historii svých vztahů a sexuality, představí nám scénu českého moderního umění a vezme nás do severoamerické divočiny, kde byla chvíli šťastná.
I přes nesourodost témat je příběh hezky uspořádaný, bavila mě romantická linka i obraz dnešního umění. Zároveň se autorka dotýká témat dnešní společnosti.
Příjemné netradiční čtení, které mi v daný moment hezky sedlo.