Krakatit / Povídky z jedné a z druhé kapsy
Karel Čapek
Toto vydání próz Karla Čapka v českém originále pro slovenského čtenáře obsahuje román z roku 1924 nazvaný Krakatit (název výbušniny, jíž lze zničit celý svět, je aluzí na katastrofální výbuch sopky na ostrově Krakatau v Sundském průlivu mezi Sumatrou a Jávou roku 1883) a dvojí soubor detektivních a justičních historek – Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy, publikované knižně roku 1929. Čtenáři se tak umožňuje konfrontace dvou z vícera žánrů Čapkovy prozaické tvorby. V románu – „fiction" se realita prolíná se snovými, ba halucinačními stavy geniálního „destruktivního chemika" inženýra Prokopa; současně je Prokop podle Oldřicha Králíka „nádherný erotický hrdina, přímo volající po filmovém vtělení" a Krakatit je „asi nejsubtilnější sexuální básní v české literatuře". Krakatit byl doposud zfilmován dvakrát, a to režisérem Otakarem Vávrou: roku 1948 pod shodným titulem (roli inženýra Prokopa ztvárnil Karel Hóger), a roku 1980 jako Temné slunce (inženýra Prokopa hrál v tomto filmu Radoslav Brzobohatý). Povídky – non-fiction usilují vzbudit dojem, že jde o zcela autentické, spontánně vyprávěné příběhy, třebaže i mezi nimi má místo čirá fantazie a spekulace, jako např. v Modré chryzanté-mě či ve Šlépějích. Také Čapkovy „kapesní povídky" vzbudily zájem filmařů – v roce 1947 natočil režisér Martin Fric celovečerní film Čapkovy povídky, roku 1964 vznikl film režiséra Jiřího Krejčíka Čintamani a podvodník a roku 1982 společný debut tří režisérů, Dobroslava Zborníka, Zdeňka Flídra a Tomáše Tintěry Plaché příběhy; z uvedených povídkových souborů Karla Čapka čerpali rovněž tvůrci několika televizních inscenací.... celý text
Přidat komentář
Povídky z jedné a z druhé kapsy jsou absolutní klasika. Nesmírně čtivé, chytré, plné moudrosti a místy dost humorné, místy zase až takové záhadné a to vše na pár stránečkách a na malém prostoru. Tyto povídky se dají číst stále a stále dokola a pořád vás to bude bavit. Geniální počin. Krakatit už tak přímočarý není a nelze jen brát - chce to tomu také něco dát. A po jazykové stránce to je teprve jízda, v tom těžko hledat konkurenci.
Autorovy další knížky
1948 | Bílá nemoc |
2004 | R.U.R. |
2017 | Válka s Mloky |
2009 | Dášeňka čili Život štěněte |
2004 | Matka |
Nemám ráda tyhle vydavatelské pokusy, kdy vydají jiné díla Karla Čapka dohromady. Přijde mi, že autor to vydal, jak to chtěl, a tohle splácání mi přijde zbytečné.
Čapkovo psaní ale miluji. Povídky z jedné a druhé kapsy se mi líbily velice obzvlášť ty z druhé kapsy a Krakatit je moje slabé místo, já to nějak nejsem schopná pobrat a užít si to jako jiné Čapkovy knihy.