Krakatit / Povídky z jedné a z druhé kapsy

Krakatit / Povídky z jedné a z druhé kapsy
https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98886/bmid_krakatit-povidky-z-jedne-a-z-druhe--vsP-98886.jpg 4 49 49

Toto vydání próz Karla Čapka v českém originále pro slovenského čtenáře obsahuje román z roku 1924 nazvaný Krakatit (název výbušniny, jíž lze zničit celý svět, je aluzí na katastrofální výbuch sopky na ostrově Krakatau v Sundském průlivu mezi Sumatrou a Jávou roku 1883) a dvojí soubor detektivních a justičních historek – Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy, publikované knižně roku 1929. Čtenáři se tak umožňuje konfrontace dvou z vícera žánrů Čapkovy prozaické tvorby. V románu – „fiction" se realita prolíná se snovými, ba halucinačními stavy geniálního „destruktivního chemika" inženýra Prokopa; současně je Prokop podle Oldřicha Králíka „nádherný erotický hrdina, přímo volající po filmovém vtělení" a Krakatit je „asi nejsubtilnější sexuální básní v české literatuře". Krakatit byl doposud zfilmován dvakrát, a to režisérem Otakarem Vávrou: roku 1948 pod shodným titulem (roli inženýra Prokopa ztvárnil Karel Hóger), a roku 1980 jako Temné slunce (inženýra Prokopa hrál v tomto filmu Radoslav Brzobohatý). Povídky – non-fiction usilují vzbudit dojem, že jde o zcela autentické, spontánně vyprávěné příběhy, třebaže i mezi nimi má místo čirá fantazie a spekulace, jako např. v Modré chryzanté-mě či ve Šlépějích. Také Čapkovy „kapesní povídky" vzbudily zájem filmařů – v roce 1947 natočil režisér Martin Fric celovečerní film Čapkovy povídky, roku 1964 vznikl film režiséra Jiřího Krejčíka Čintamani a podvodník a roku 1982 společný debut tří režisérů, Dobroslava Zborníka, Zdeňka Flídra a Tomáše Tintěry Plaché příběhy; z uvedených povídkových souborů Karla Čapka čerpali rovněž tvůrci několika televizních inscenací.... celý text

Přidat komentář

tittanie
31.01.2024

Nemám ráda tyhle vydavatelské pokusy, kdy vydají jiné díla Karla Čapka dohromady. Přijde mi, že autor to vydal, jak to chtěl, a tohle splácání mi přijde zbytečné.
Čapkovo psaní ale miluji. Povídky z jedné a druhé kapsy se mi líbily velice obzvlášť ty z druhé kapsy a Krakatit je moje slabé místo, já to nějak nejsem schopná pobrat a užít si to jako jiné Čapkovy knihy.

MilanCFC
13.04.2020 5 z 5

Povídky z jedné a z druhé kapsy jsou absolutní klasika. Nesmírně čtivé, chytré, plné moudrosti a místy dost humorné, místy zase až takové záhadné a to vše na pár stránečkách a na malém prostoru. Tyto povídky se dají číst stále a stále dokola a pořád vás to bude bavit. Geniální počin. Krakatit už tak přímočarý není a nelze jen brát - chce to tomu také něco dát. A po jazykové stránce to je teprve jízda, v tom těžko hledat konkurenci.