Král Krysa
James Clavell
Asijská sága série
< 4. díl >
Král Krysa (King Rat) je první román Jamese Clavella z roku 1962. Děj se odehrává během druhé světové války a popisuje boj o přežití britských a amerických válečných zajatců v japonském zajateckém táboře v Singapuru. Do příběhu se promítly Clavellovy vlastní zážitky z tříletého pobytu v nechvalně proslulém zajateckém táboře Čangi. Clavell byl jedním z 10 000 přeživších z původně 150 000 vězňů. Jedna z hlavních postav, Peter Marlowe, je autorovým alter egem. Příběh velmi věrně popisuje japonskou mentalitu v době války. Jejich krutost a odhodlání za každou cenu dodržet daný rozkaz dělaly z japonských zajateckých táborů nejhorší a nejtvrdší místa tohoto druhu. Za těchto okolností se ze zajatců stali lidé, kteří už vlastně lidmi ani nebyli. A mezi nimi muž, který i tam dokázal žít. Říkal si Král a králem i byl. Ostatní zajatci ho nenáviděli, avšak také ho potřebovali. Jeho schopnost opatřit nebo prodat nebo sehnat cokoliv, včetně jídla nebo léků ho chránila. Až přátelství s Peterem Marlowem, anglickým důstojníkem, mu ukázalo, že nejen peníze mohou obohatit život. První američtí důstojníci, kteří dorazili po japonské kapitulaci do Čangi, nechápali, jak mohli tito lidé přežít. A zajatci, kteří se tolik let těšili domů, měli najednou strach, strach z budoucnosti, strach z návratu domů. A nejhorší šok to byl pro Krále, pro člověka, který byl v táboře téměř bohem a tam venku nebyl nic, bez domova, bez přátel, zlomený a sám. Tři a půl roku strávených v Čangi podkopalo fyzický i psychický stav zajatců. A přesto přežili Přestože je kniha řazena do kategorie beletristické četby, její výpověď je založena na reálné existenci množství podobných zajateckých táborů. Autor dokázal (snad díky vlastním zážitkům ze zajetí v Čangi) dodat knize přesně tolik autentičnosti. Příběh se svým způsobem staví proti odsudkům nasazení atomových bomb vůči Japonsku, jehož odpor byl rychle zlomen těmito krajními prostředky.... celý text
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 2023 , AudiotekaOriginální název:
King Rat, 1962
Interpreti: Jiří Dvořák
více info...
Přidat komentář
Až poslední dobou jsem napsala pár komentářů.
Nějak na ně není čas raději čtu.
Ale tahle knížka za komentář stojí.Patří do 50 knížek budu číst znovu a znovu.
Tak tahle kniha bude patřit k těm ikonickým v mém životě.
Naprosto podmanivé prostředí, Clavell je navíc mistr vypravěč a udrží pozornost čtenáře i na sedmi stech stran (Tchaj-pane, myslím na tebe), charaktery trochu zamotané (i když protagonista je absolutní Mirek Dušín :-D), King nejvíc rozporuplný, který lže všem, lže čtenáři a lže i sám sobě, takže se o něm dozvídáme, i z jeho vnitřních myšlenek, dost věcí vzájemně v rozporu a absolutně nekonzistentních - zde to ale jde na vrub komplikovanosti postavy, ne autorovu řemeslu.
Napínavé až do konce. :-)
Úplně jsem zapominala, ze otáčím stránky! Četla jsem to jedním dechem a moc me bavil příběh z úplně jiného koutu dění druhé světové války. Po ceste příběhem jsem narazila na nekolik filozofickych otázek, které stojí za zodpovězení i v normálním životě. Přestože nemusíme bojovat o každý gram ryze, abychom vůbec přežili, bavilo me se zamyslet nad hodnotou morálky v porovnání s touhou žít. Dále me fascinuje autorovo pojetí psychiky. Když si na konci knizky myslíte, ze vse dobre dopadne, James Clavell vám zarazí další nůž do srdce. Znovu poukázal, ze z války se opravdu nedá jen tak zotavit. Rozhodne knizku doporucuji vsem, jelikož ve zdánlivě jednoduchém příběhu se da najit ledacos. Tesim se, až si ji přečtu znovu
Americká klasika, četla jsem snad před pětadvaceti lety a i jako mlaďocha mě to úplně pohltilo. Výborné čtivo.
Taky půjdu proti proudu. Nějaká pecka to tedy není. Horko, hlad, moskyti, vražední Japončíci a neustálé intriky uvnitř spojeneckého tábora.
Brilantní charakteristika osobností a psychologie postav? Kdepak, mě byl desátník King právě sympatický a fandil jsem mu. Jediný Mirek Dušín byl Petr Marlowe, všichni ostatní včetně vysokých důstojníků byli hajzlíci a podrazáci a skoro všichni na výplatní listině Krále. Čekal jsem víc.
Asi půjdu proti většině zdejších komentářů, ale nějak mě to "nedostalo". Moje první knížka od JC, očekávání a předpoklady byly jednoznačně na straně díla: knižní klasika a k tomu audiokniha s mým veleoblíbeným Jiřím Dvořákem. Ten rozhodně nezklamal, knihu podává jako vždy na výbornou... ale ono není tak nějak proč, pro co a o čem. Po celou dobu mě NIC nedostalo, do akce nijak zásadně nevtáhlo, hlavní hrdinové mě nepřinutili mít je rád, ani nenávidět, děj se táhnul jako americká armádní žvýkačka. Čekal jsem prostě mnohem víc. Nakonec jsem to dal, stějně jako většina hrdinů i přežil, ale upřímně jsem se těšil až to skončí. Další díly série číst ani poslouchat nebudu.
Je to podmanivé a kruté, text je nerytmický a člověk se v jeho slovech cítí nepohodlně, ale tak to má u takových textů být.
Toto veledílo pokládám za nejlepší válečný román. Nicméně lidstvo je nepoučitelné a novodobí polobohové nás vedou do další apokalypsy.
Kniha mě zpočátku nebavila. Už podle rozsahu jsem věděl, že to nebude opus jako ostatní díla autora
Ale stačilo to. Na to, abych pochopil. Že tohle je kniha s velkým K. Úžasná.
Právě jsem ji dočetl a musel jsem si jednu zapálit na balkoně a knihu vydýchat. Bravurní pohled na lidskou povahu, vůli žít a strpět vše, jen aby se mohl probudit do dalšího dne.
Král byl opravdu král a ten konec byl tak autentický, jako bych se ocitl vedle hrdinů románu.
Nemám slov, James Clavell byl opravdu muž slova a stejně tak i znalec lidí. King
Bravurně sepsaný román na základě autorových osobních zkušeností ze zajateckého tábora Čangi je skvostným dílem válečné literatury. Je k neuvěření, jak neskutečně autenticky a přitom bez většího vykreslování brutalit, James Clavell popsal tak strašné místo, kde museli zajatci žít v hrozných podmínkách a nakonec přežilo pouhých 7 % ze 150.000 lidí !!! Autor se zaměřuje hlavně na podstatu člověka, jehož úplně změní boj o holý život a touha přestát tyto hrůzy - pak jdou stranou morální zásady, není úplně zřejmé, co je dobré a co špatné, hlavní je přežít další den a nepomást se na rozumu. Toto vynikající dílo o vůli člověka k životu a proměnlivosti žebříčku lidských hodnot by mělo být v povinné středoškolské četbě. Ještě dlouho ve mně budou rezonovat zvláštní pocity z této knihy.
Tak nějak jsem si vždy říkal, že toto přeci musí být povinná literatura. Vždyť ta sonda do lidských charakterů v extrémním prostředí je naprosto brilantní. A ono ne, mezi středoškolskou povinnou literaturou jsem ji nenašel. Jaká škoda.
Clavell si dokázal precizně pohrát s detailním vykreslením utrpení a to dle mého lépe než mnozí jiní autoři, jejichž příběhy jsou zasazené do koncentračních táborů Evropy. A do tohoto scénáře pak vsadil hlavní pointu celé knihy a to dilema mezi různými podobami lidskosti na jedné straně a touze po přežití za jakoukoli cenu na straně druhé.
Brilantní dílo! První od Clavella, těším se na bichli Šóguna!
Skvělá kniha, která na pozadí zajateckého tábora odkrývá charaktery lidí a ukazuje nám, jak prostředí "pekla" dokáže pokřivit lidí, kteří byli v normálním mírovém životě považovaní za slušné.
Obdivuhodné, mistrovské dílo, které jednomu vyrazí dech. I dnes, kdy jsem knihu dočetla, po druhé po 20 letech, žasnu a nemám slov. Bravurní sonda lidských charakterů. Pořád o tom přemýšlím a čím déle, tím více si uvědomuji, že nejen v tom malém světě zajateckého tábora Čangi, ale vůbec stále a všude se lidé chovají stejně. Přirovnání lidí a krys je drsné, leč velice pravdivé. I když s tím nemusíme souhlasit, nelíbí se nám to, ale je to tak.
Závěr knihy mě úplně dostal na kolena. A na Hawkinse a jeho psa nemůžu do teď zapomenout.
Posloucháno jako audiokniha, ale nedal jsem to až do konce. Začátek byl velmi zajímavý, ale časem mi to začalo připadat všechno moc repetitivní. Takže jsem ani neměl motivaci knihu dočíst.
Jedna z kníh, ku ktorým som sa dostal na vojenčine a zanechala vo mne stopu. Čítal som ju aj rok nato, keď som ju objavil v antikvariáte, no to už je tiež takmer 30 rokov dozadu. Možno som si ju teraz pri treťom kontakte neužíval tak ako kedysi, no stále je to kus dobrej práce a minimálne som sa donútil obzrieť aj po ďalších knihách autora.
Skvělá kniha z prostředí zajateckého tábora. Příběh mě vtáhl do děje. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. 93%
SPOILERY. Král krysa z vás nebude ždímat emoce, připadá mi spíš jako antropologická studie. Obrázek toho, jak ve specifickém prostředí zajateckého tábora "vykvetou" charaktery, které by mimo něj zůstaly v pozadí jako šedé myši. Ať už to jsou zvláštní schopnosti Krále (který byl mimo zdi věznice nikým) nebo transgender muže Seana (který zazáří jako divadelní hvězda věznice, zatímco po válce je jenom "teplouš"). Je to pouze kontext, který z nás dělá to co jsme?
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) přátelství prvotina zfilmováno americká literatura hladovění Singapur zajatecký tábor váleční zajatci válečné romány americké rományAutorovy další knížky
2003 | Král Krysa |
2000 | Tchaj-pan |
2009 | Šógun |
2009 | Gaidžin |
1991 | Šógun (I. díl) |
zajatecký tábor, v němž se z vězňů, živořících v děsivých podmínkách, stávají krysy, obrazně i doslova, román silně působí z každé perspektivy, z níž ho lze číst: jako autobiografické svědectví, jako válečnou fikci, jako historické dokudrama, jako survival reality show, jako psychologickou sondu chování různorodých charakterů násilně uzavřených na malém prostoru v limitní situaci...
mě nejvíc zasáhlo podobenství (umocněné závěrečným obrazem), že vztahy a chování jedinců v hierarchizovaném společenství se v ničem neliší, ať už jsou jeho členy lidé nebo krysy