Král Šumavy

Král Šumavy
https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76058/bmid_kral-sumavy-5ce-76058.jpg 4 165 165

Je podivuhodné, kolikerými pouty nás stále přitahuje Kalčíkova mistrovská próza Král Šumavy, která nalezla ve stejnojmenném filmu svůj strhující výraz. Je to jistě dramatická výstavba odvíjejícího se děje od všednosti namáhavé služby hrstky pohraničníků po střetnutí s agenty poraženého třídního nepřítele i znamenitě vyjádřené typy lidí v jejich řeči, v zápletkách nebo v touhách. A nepochybně stejně dramatická všudypřítomnost starého „světa lesních samot" s hlubokými hvozdy, zrádnými močály a rašeliništi, s pašeráckými stezkami, se dny plnými dešťů anebo mlhavých nocí u hraničních kamenů. Především však — autorova víra v nezlomnost svých neokázalých hrdinů, neváhajících přinést svému mladému socialistickému státu i oběť nejvyšší.... celý text

dadako
31.12.2014 4 z 5

Velmi čtivá a napínavá knížka. Jen je potřeba si odfiltrovat ideologii.
Hned po ní jsem sáhl po Návratu Krále Šumavy a pohledu z druhé strany.

rasputin
22.05.2014 4 z 5

Když si člověk odfiltruje ten komunistický slang, imperialistické štváče a reakční živly, tak je to pěkný detektivní příběh.

ronyjihlava
15.05.2012 5 z 5

Velmi pěkná kniha. Mám několik vydání, jednak knihu napsanou jako filmový scénář pro stejnojmenný film, jednak i vydání ostatní, která jsou podstatně obsáhlejší. Rudolf Kalčík líčí nejen tehdejší nesnadnou práci bezpečnosti, která se časem změnila v Pohraniční stráž, ale i krásy a taje šumavské přírody. Sám jsem kdysi na hranicích sloužil jako profesionál a přtesto, že mám některé malinké výhrady ke knize, vřele ji doporučuji

Mark
16.04.2012 3 z 5

Velmi pěkně napsané. Jak se člověk začet tak se nemoh odtrhnout.