Královna Zenobie
Jiří Tomek
Slavná královna Zenobie vládla ve 3. století v Palmýře v Syrské poušti a dobyla po smrti manžela mnohá území – Sýrii, Palestinu, Arábii, Malou Asii či Egypt. Porazila i perské vojsko a vzdorovala samotnému Římu. Osudy této mimořádné ženy inspirovaly představivost řady umělců. V novém historickém románu je vypravěčkou sama královna; líčí celý svůj život hostům při oslavě svých narozenin, uspořádané ve vile nedaleko Říma. Autor přibližuje i další postavy starověkého Orientu (egyptská královna Hatšepsut, královna ze Sáby, král Šalamoun), také egyptské nebo palmýrské bohy, báje a legendy.... celý text
Přidat komentář
Musím říct že jsem byla skeptik. Nemám víru v české autory a v jejich šílená díla protože dnes může být spisovatele mi člověk bez talentu. Stačí sláva a peníze. Ale musím říct že tady jsem byla unesená. Je to opravdu krásně napsané, a hezky se to čte. Jeho styl psaní mi hodně připomíná Christiana Jacqa a toho mám hodně ráda. Celkově příběh je opravdu poutavý, do puntíku popisuje všechny detaily a neni tam moc věcí které by člověk mohl předpovědět. Určitě mne to pozitivně překvapilo a určitě doporučuji.
Pěkný příběh o v našem kulturním kontextu nepříliš známé syrské královně Zenobii, do něhož jsou vložena další, kratší vyprávění o jiných historických osobnostech, mýtických bytostech atp. Tomkův vypravěčský styl je poněkud zvláštní, místy snad příliš účelový (snaží se informovat čtenáře o historických faktech a místních reáliích prostřednictvím vkládání promluv do úst svých postav), ale když si na to člověk zvykne, jedná se o zajímavý a místy velmi napínavý román. Zenobie je zde vylíčena jako nesmírně statečná, ušlechtilá a osvícená žena a panovnice a člověk se zajisté může ptát, nakolik toto zpodobení odpovídá historické realitě. Ale to koneckonců není až tak důležité.
Začíná to jako román, pokračuje jako populárně historické vyprávění, pak následuje soubor bájí a končí zase jako román. Tak nějak bych popsala knihu, která mě sice bavila, ale byla jsem z ní chvílemi zmatená. Životopisné vyprávění se v některých kapitolách věnovalo bitevní anabázi bez osobních pocitů a emocí, sem tam byla kapitola často jen převyprávěním starodávné báje, což mi nevadilo, ale nějak mi chybělo spojení se zbytkem knihy. Dobře a rychle se čte. Ideální na dovolenou, kdy není třeba se moc soustředit.
Příběh poskládaný z historických faktů a syrských bájí a pověstí. Většina postav je reálných (Zabdas, Timagenes, Longinus), nechybí poznámka autora, mapky a genealogie předků Zenobie. Vlastní vyprávění mi ale přišlo dost naivní:
"Bojovala jsem svěřepě jako lvice, která přišla o svá mláďata. Mé obnažené paže střílely šíp za šípem, které přesně zasahovaly prchající a pak útočící nepřátele."
Tak nevím...asi jsem zkažená čtenářka, která neocení rozvleklé popisné pasáže. Kniha mi připadá až moc zdlouhavá, méně by bylo více.
Autorovy další knížky
2005 | Bohové a faraoni |
1989 | Příběhy faraónů |
2014 | Královna Zenobie |
2018 | Kouzlo boha Thovta - Mýty a báje starého Egypta |
2004 | Faraoni a kouzelníci |
Téma mě zaujalo, Zenobie byla jistě velmi výjimečná žena. Ale to zpracování... Dlouhé popisy, časté opakování a spousta (opravdu velká spousta) exotických jmen a názvů, což orientaci příliš nepomáhá. Většinou nemám problém číst dlouhé texty, ale u této knihy jsem si musela po pár stránkách dávat pauzu.