Krásky a vetřelci: Pulp stories

Krásky a vetřelci: Pulp stories
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479432/bmid_krasky-a-vetrelci-pulp-stories-3BK-479432.jpg 4 147 147

Vejdou mimozemšťan, Čech a Žmrnlub do baru a Čech řekne: „Co je, sakra, Žmrnlub?“ Ať je to cokoliv, v téhle knize to nenajdete. Na rozdíl od mimozemšťanů a Čechů. A Češek. A bojů mezi nimi. Tedy mimozemšťany a Čechy. A Češkami. Jak to dopadne, je jasné: Jsme přece Češi. Nevzdáme se. A pokud, bude přitom alespoň sranda. A taky hromada sexu. Nová antologie tuzemské fantastiky přináší to nejlepší, co se o střetu mezi mimozemšťany a lidmi dá napsat. S nádechem zlatého věku světové sci-fi a poctivou dávkou české a slovenské neomalenosti a schopnosti přijít s příběhy, při kterých se budete smát, bát, bavit i červenat. Čekají vás ostřílení autoři, krásky, krasavci, emzáci i hnusáci a jako bonus komiks o holkách z bombardéru, nacistech a létajících talířích. Do antologie přispěli: Alžběta Bílková, Roman Bureš, Dan Černý, Martin Fajkus, Oskar Fuchs, Petr Heteša, Peter Jelínek, Jan Kotouč, František Kotleta, Vilém Koubek, Lucie Lukačovičová, Michaela Merglová, Martin Paytok, Judith Random, Kristýna Sněgoňová, Dalibor Vácha, Sára Vůchová, Ivo Železný.... celý text

Radesan
02.02.2022 3 z 5

Kniha mne jako celek bavila, jednu povídku bych asi klidně vypustil a upřímně povídku Dostihy a sázky jsem absolutně nepobral...... tu jsem vůbec poprvé ve svém čtení přeskočil, protože od poloviny mne to doslova nebavilo, neviděl jsem souvislosti a doteď nedokážu definovat co byli hlavní postavy zač nebo jak si je vlastně představit. Jinak se mi ale kniha jako celek líbí a například u Krvavého jsem se bavil a nasmál jsem se i u Gerasima v zemi za zrcadlem.

chomic_pisek
17.01.2022 3 z 5

Já mám radši pohádky pro dospělé děti (jak to nazývá Ivo Železný v doslovu), zatímco sci-fi mě většinou nechává chladným. Možná proto mě spousta povídek z antologie příliš nenadchla. Ne tím, že by nebyly čtivé, ale bylo tam na mě moc laserů, čipů, umělých končetin, obrazovek a kdoví čeho všeho. Jednu povídku jsem ani nedočetl, protože Xenofil začal tak, že to bylo moc úchylný i na mě a nijak zvlášť jsem netoužil vědět, jestli a jak to hlavnímu hrdinovi klapne. Ale abych nebyl negativista, našly se tam kousky, které mě bavily hodně: Nemůže pršet věčně: zajímavý nápad; Jmenoval se Moše: perfektní démon, žádný desetimetrový monstrum s ohnivejma rohama, prostě jenom sarkastická ponožka; Krvavý: pěkná pohádka pro (úchylný) dospělý děti; Říkali mu Hurikán se mi líbilo zasazením do reálií ČSSR a díky tomuhle seznámení určitě zkusím Šedou a Kotleta na závěr byla sázka na jistotu. Příběh o Gerasimovi taky nemůžu hodnotit negativně, ale to byl spíš jen takovej špek pro fanoušky Legie, který lze bez znalosti ságy těžko ocenit v plný síle.

markinho962
12.01.2022 2 z 5

Docela propadák, jak já se těšil na bizarní povídky, plné rmzáků ve stylu Legie, ale tohle mě fakt zklamalo, takové zklamání jsem dlouho z knihy nezažil, musel jsem ji prodat dál, i když byla se 6 podpisy

Madla81
01.01.2022 5 z 5

Tak tohle je jedna znejvydařenějších sbírek české a slovenské sci-fi a fantastiky. Už u první povídky Romana Bureše jsem se nehorázně bavila a až na jednu povídku (Dostihy a sázky) mě všechny texty extrémně bavily. Sbírka je skvěle koncipovaná, mísí se tu jména známá s těmi ne příliš známými, zábavné kousky tu střídají povídky temné jako svědomí Andreje Babiše, to vše zahaleno dusivým oblakem sexu či jemným oparem pableskující romantiky. Každý (snad krom puritánů a jeptišek) si tu najde příběhy, které ho potěší, pobaví, či lehce znepokojí nebo vyděsí. Paleta příběhů je skutečně pestrá a nápady mnohdy opravdu bizarní. Já se bavila skvěle a přeju téhle sbírce jen to nejlepší. A jsem strašně ráda, že v tuzmeských vodách máme tolik fantastických spisovatelů a spisovatelek.

robin9739
19.12.2021 4 z 5

V této sbírce najdeme i s úvodem a závěrem celkem 19 povídek, což je pěkné číslo. Kniha má také 600 stránek a to není málo, ale v tomto případě to nevadí. Povídky mají příjemnou délku a díky své nápaditosti a různorodosti mě kniha neustále bavila a měl jsem ji přečtenou během pár dní. Antologie mají své kouzlo, pro mě osobně to je možnost, jak poznat nové autory a ti zaběhlí mají možnost prezentovat příběhy, které by normálně nikde nevyšli. Většina antologií trpí na velký rozsah kvality povídek, ani zde tomu není jinak. Většina povídek je zábavných a originálních, to ano ale co se týká kvality zpracování a vypravěčského umu, tam už jsou rozdíly markantnější.

Velmi mile mě potěšilo, že někteří autoři se vrátily do svých zaběhlých světu, nebo minimálně použili známé postavy z jiných knih.

Závěrem se jedná o zajímavou a zábavnou antologií, ve které jsme dostali průřez žánry od sci-fi přes fantasy až po krimi a horor. Najdeme zde spousty vtipných a popkulutrnich narážek nejen na minulost, ale i současnost. Autoři se při tvorbě těchto povídek neutrhli ze řetězu, oni rovnou skočili do černé díry lidské fantazie a tahají z ní ty největší bizarnosti, na které je vůbec člověk schopný přijít a to mě bavilo.

Bašťák
15.11.2021 4 z 5

Jo, koupil jsem kvůli povídce o Neffim jako fanda Propasti času. Nezklamala, ale že se v dalších dílkách dostanu až ke krátkým kalhotám Václava Havla jsem nečekal :-D úlet. Vtipný, drsný až úchylný, většina povedená, díky autoři...:D

MMM999
02.11.2021 odpad!

Pro mne těžké zklamání. Polovina příběhů v kvalitě středoškolského slohu, kdyby se to očistilo, kniha by byla skvělá.

LukBook
26.10.2021 5 z 5

Skvělá antologie plná akce a sexu. Užijte si nahé krásky, hnusné emzáky, hromadu mrtvol i napínavé zápletky.

John6900
09.10.2021 4 z 5

Tak nějak se mi zdá, že už je tady hrozně "překotletováno". Ať mrknu kam chci, všude jen Kotleta a doporučuje knihy od kohokoliv a valí se jedna povídková sbírka za druhou. Né že by to nefungovalo, ono je tam i spousta skvělých autorů, ale už mi to tak přijde. Hodíme tam Kotletu a ono už se to bude prodávat samo...

Každopádně na mě to zabírá a zatím asi i zabírat bude. Kotleta prostě umí, od něj a pár dalších je to vždycky taková hrozně chutná a odpočinková jednohubka.

No, tady většina povídek horší průměr, zbytek dost dobrý. Nejvíc mě asi potěšil Neffi a samozřejmě Kosek.

Ládja
06.10.2021 4 z 5

Asi jako u každé sbírky povídek/antologie, nějaká povídka lepší, nějaká horší, nějaká skvělá, nějaká na nic. Za, pro mě, skvělou černobílou obálku hvězdu navíc. Takže 4*, jinak prostě takový průměr. Neurazí, ale ani úplně neoslní. Někde bych si představil více erotiky a někde zas méně, občas zbytečné tlačení na pilu...

Maud22
05.10.2021 5 z 5

Mám ráda povídky. Antologie mi připomíná velkou bonboniéru v krásné krabičce (Musím se pochlubit, ano mám limitovanou edici s obálkou, na níž nahatý týpek svírá v ruce lahev nějakého moku, v podpaží má zřejmě bonbošku a v druhé vztyčené ruce třímá kytici a kráčí vstříc nějakému objektu touhy jiného druhu. Na to, že jsem to objednávala ve spěchu a netušila jsem, která ze tří obálek to bude, tak skvělá volba.). A není to fádní bonboniéra, ale báječná směs bonbónů, které mají každý jinou náplň. Šmákla jsem si. (Komenty jsou u jednotlivých povídek.)

FraGyver
03.10.2021 5 z 5

Antologie mám rád už z toho důvodu, že mě - konzervu - většinou přivede k alespoň jednomu autoru, jehož díla si pak záměrně vyhledám a rozšířím si tak "portfolio" čtených knih o další pisálky. A zde tomu není jinak. :)
Bohužel se obecně sbírky povídek špatně hodnotí jako celek a tato antologie je opět trochu jiná, než ty, co jsem zatím četl. Ať už díky jednotlivým sběratelským vydáním, díky komiksu, který tuto antologii půlí a nebo díky poměrně netradičnímu... doslovu?... který nás seznámí s trnitou cestou sci-fi v době, kdy fantastika neměla na růžích ustláno.
Prvně je třeba si uvědomit, že ač se jednotlivé obálky snaží navodit myšlenku, že v každé povídce půjde o sexuální eskapády s mimozemšťany, tak tomu tak není. Krásky jsou krásky pokaždé, sex taktéž, ale oni vetřelci se dají vyložit více způsoby a už první povídka od Heteši vám to dá jasně na srozuměnou. Pokud se tedy rozhodnete ignorovat už varování ve Varování na úvod. :)
Když bych měl hodnocení celku shrnout jako průměr hodnocení jednotlivých povídek, byl bych někde na 4,5/5, ale právě komiks a netradiční doslov Iva Železného převažují pro mě osobně to trojkové hodnocení nejslabší povídky a proto jako celek hodnotím plnou palbou.