Krejčík z Gloucesteru
Beatrix Potter
Krejčík z Gloucesteru je podobně jako Cvrček na krbu od Charlese Dickense vánočním příběhem s pesimistickým dějem, ale nakonec šťastným koncem. Jako ve všech svých dílkách se autorka zaměřuje na sblížení člověka s malými zvířátky.
Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky a bajky
Vydáno: 2000 , Aurora (Praha)Originální název:
The Tailor of Gloucester, 1903
více info...
Přidat komentář
Byl to první a na dlouho jediný příběh který u nás od B.P. vyšel a mě tenkrát tak okouzlil tím drobným vydáním a přepůvabnými kresbami, že jsem ho v knihkupectví prostě nemohla nechat, i kdybych si kvůli němu měla odpustit večeři :-))
A na adventní čtení dětem je to určitě lepší než Dickensova Vánoční koleda.
Nádherný, propracovaný a okouzlující vánoční příběh. Mám ho asi od Beatrix nejraději. Všechny jsou úžasné, ale tenhle má ještě něco navíc.
Doporučuji!
Štítky knihy
Vánoce zfilmováno anglická literatura myši nemocní zvířátka člověk a kočka švadleny, krejčí animované filmy, animaceAutorovy další knížky
2000 | Krejčík z Gloucesteru |
2015 | Dobrodružstvá zajačika Petríka |
1996 | Flopsík a Chundelatý ocásek |
Knížka malá velikostí, dalo by se říci až kapesní, ohromí silou svého vyprávění a barvitým líčením prostředí.
Příjemná jednohubka, jistojistě vhodná i pro předčítání dětem - některé motivy a slova se opakují, v textu se objevují verše a lehké rýmovačky, četné citoslovce a zdrobněliny, takže mu nelze upřít jistou melodičnost. Personifikované postavy - kocour Simpkin a zpívající myšky - dodávají nevelké próze ráz pohádky.
Čtenáři se zpočátku může ze všech těch látek a krejčovských pojmů (hedvábí, satén, taft, brokát, tyl, žinylka) poněkud zamotat hlava, ale když se rozkouká, rozvíjí se před ním krásný příběh nečekané solidarity, přátelství a napravené zlomyslnosti: vždyť se odehrává v kulisách Vánoc! Díky autorčiným původním ilustracím, které text doprovázejí, si uděláme přímo plastický obrázek o celkové atmosféře a prostředí, kde se děj odehrává. A klidně by mohl být i o něco delší...
"V dobách, kdy se nosily meče a paruky a nabírané kabátce s květovanými klopami - kdy pánové nosili krejzlíky a hedvábné či taftové vesty se zlatým krajkovím - žil v Gloucesteru jeden krejčík. Od rána až do tmy sedával se zkříženýma nohama na stole v okenním výklenku malé dílničky v ulici U Západní brány. Celý dlouhý de, dokud mu stačilo světlo, šil a cvakal nůžkami, stříhal satén, květovaný brokát a lesklý taft; za časů gloucesterského krejčíka měly látky cizokrajná jména a byly drahé."
"Fidli fidli na housličky, vyhrávaly dvě kočičky... Všecky kočky z Gloucesteru - jen já ne," naříkal si Simpkin."