Křídlovka jara

Křídlovka jara
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304684/bmid_kridlovka-jara-8HI-304684.jpg 4 2 2

Výbor Otakara Chaloupky zahrnuje to nejlepší z Pilařoy tvorby, co může zaujmout začínajícího čtenáře veršů pro tohoto básníka. Důraz se tu klade na verše krajinomalebné, evokující s láskou autorův domov, rodnou českou krajinu.Další oddíl sbírky zachycuje naši moderní historii, viděnou očima pamětníka. Báseň padlým kamarádům, Říjen 1917, Zelený orchestr a jiné dokumentují básníkův občanský postoj. Sbírku pak uzavírají verše milostné, kde milovaná žena je viděna v přírodě, v krajině jako nejkrásnější přírodní dílo.... celý text

Mahuleno
18.02.2018 4 z 5

Hledal jsem tituly do Výzvy 2018, tato knížka na mne vykoukla z knihovny mojí dcery. Otevřel jsem ji na první stránce a už jsem byl chycen. Hned první báseň se mi zalíbila tak, že neodolám, abych tady část neocitoval. Jmenuje se
"Tam, kde se Blaník promodrává":

Tam, kde se Blaník v dálce promodrává
pod křišťálovou klenbou oblohy,
kde houstne les a srnec nabodává
ohnivé léto na své parohy,
kde zarůstají trávou pěšiny
a rybník hledí zaslzeným okem
na čas, jenž pádí kroky dlouhými
přes strže kolem otevřených oken,
tam viděl jsem jít mezi metliicemi
po polních cestách mladou českou zemi.
...
Podívejme, nějaký nadějný mladý autor, řekl jsem si - ze své trestuhodně trapné neznalosti jsem byl vyveden nahlédnutím do Wikipedie - Jan Pilař - ročník 1917. A hned jsem si také uvědomil, že to jméno samozřejmě znám, ale bylo dobře zasuto v mé brožované paměti. Knížka je výborem z Pilařovy tvorby, přečetl jsem ji s chutí, nikoli na jeden zátah, ale vždy kousek, pár básní, jako přídavek denní "dávky". Obsahuje i další malebné a něžné básně - např. Křídlovka jara, Letní déšť aj... Dokonce i v části čtvrté, kde je pár básní, vyjadřujících řekněme autorův občanský postoj, se jejich poezie nese ve stejném duchu. Např Říjen 1917 nebo Sovětské zemi by se mohly jmenovat jakkoliv jinak a druhá jmenovaná jenom posledním veršem přiznává svůj titul.
Útlá knížka je doplněna ilustracemi Zdeňka Brdlíka, které podtrhují styl a malebnost Pilařovy poezie.