Kritické myšlení: dovednost (nejen) pro 21. století
Václav Liška , Jan Gazda , Bořivoj Marek
Publikace je věnována kritickému myšlení a kognitivním zkreslením. Kritické myšlení je jednou z nejpotřebnějších dovedností pro 21. století, ale zároveň je jednou z dovedností, která ve výuce na všech stupních škol nejvíce chybí. Dovednost kriticky přemýšlet je důležitá zejména proto, že svět se stává rychlejším a komplikovanějším. V takovém prostředí už naše intuice nestačí a pro lepší rozhodnutí je potřeba znát klamy, kterým podléhá naše vnímání a myšlení, a vědět, jak šikovně používat rozum. Proto se kniha zaměřuje na to, jak kritické myšlení rozvíjet u sebe a ostatních, jak rozpoznávat klamy ve vnímání a v úsudku, a představuje široké spektrum kognitivních zkreslení, které nám v řadě případů brání metody kritického myšlení účinně používat.... celý text
Přidat komentář
Kniha je rozdělena do tří částí. V první je stručně shrnuta definice a historie kritického myšlení se zaměřením na Sokrata a na Kanta, ve druhé jsou popsána nejčastější kognitivní zkreslení, třetí část tvoří 12 figur, tedy argumentačních faulů, které sepsal K. Čapek. Mohu doporučit jako úvod do problematiky.
O téhle knížce jsem měla vědět dřív. Hodně by mi usnadnila studium filozofie na vysoké škole. Jasné, stručné a výstižné.