Kritika politické ekonomie: Úvod do Kapitálu Karla Marxe
Michael Heinrich
Kapitál Karla Marxe je jedním z nejvlivnějších textů historie, přesto jej málokdo přečetl. Není se čemu divit: Marx v něm píše často složitým způsobem o složitých věcech. Naštěstí ale existuje stručný a čtivý Úvod do Kapitálu od předního znalce Marxova díla Michaela Heinricha, který v němčině vyšel již v 15 vydáních a stal se základním textem pro porozumění Kapitálu. Heinrich se Marxovým textem zaobírá s detailní pečlivostí, ale bez přehnané opatrnosti a úcty k marxistickým dogmatům. Marxova kritika politické ekonomie, tedy snaha o odhalení základních principů fungování kapitalistického systému a způsobů, jakým se nám tyto principy v každodenním životě jeví, je relevantní i dnes: za zdánlivě přirozenými společenskými strukturami a procesy je specifická a často násilná historie. Číst Marxe je způsob, jak nahlédnout pod povrch.... celý text
Přidat komentář
Tento nepostradatelný úvod do kritiky politické ekonomie AKA Das Kapital JuDr. Karla Heinricha (sic!) Marxe mi doporučovali už soudruzi ze Socialistické strany Velké Británie. Kdysi jsem si ho pořídil na Google Play Knihy v angličtině, ale asi to nebylo ono, až teď jsem ho díky péči nakladatelství Neklid, jež se soustředí na anarcho-ekologicko-feministicko-komunistickou literaturu nejen z překladů, měl šanci dočíst. Za což a jejich práci na poli levicové teorie jim patří můj velký dík.
Kniha rozhodně stojí za přečtení pro antikapitalisty, socialisty-komunisty a jiné levicové osobnosti, jež zápasí s tím 6-dílným monstrem (počítáme-li i Ke kritice politické ekonomie a Teorie o nadhodnotě), jménem Das Kapital. Je to takový výcuc, to nejlepší z Marxova (a Engelsova) ekonomicko-filosofického myšlení.
Zde bych jen podotknul, že úplné vydání Marxových a Engelsových spisů (Marx-Engels Gesamt Ausgabe, slavný akronym MEGA) bude ukončeno zřejmě příští rok, na což se těším, ale i tak bude pro mne tento akademický tisk, jakožto pro řadovou součást pracujících tříd cenově nedostupný.
Co bych vytknul Marxovi a jiným ,,židovským bohovrahům´´ (Freud), je, že vylili s vaničkou antropologie vylili i dítě teologie, ergo (vědecký) ateismus. Bůh je totiž ten jediný, kdo může zachránit svou planetu před od Něj se odvrátivším člověkem. Jsme v pozici čarodějova učně, který rozpoutal síly, jež už nedokáže zvládnout. Musí přijít čaroděj a dát zas věci do pořádku. A pokud máte v tomto případě tendenci být skeptičtí, přečtěte si něco od Terence Kemp McKenny.
To jen tak na margo věci. Děkuji za pozornost.