Křižáci v Levantě

Křižáci v Levantě
https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69298/bmid_krizaci-v-levante-21v-69298.jpg 5 64 64

Populárně vědecká knížka usiluje o zachycení průběhu a historického významu křížových výprav, které představují střetnutí západoevropské, byzantské a islámské civilizace. Popisuje tažení první křížové výpravy, zrod jeruzalémského království, vznik rytířských řádů, přípravy na druhou kruciátu a český podíl na ní. Zamýšlí se nad ideály křižáků a skutečností, vypráví o neúspěších druhé křížové výpravy, charakteru křižáckých států a hodnotí výsledky výprav. Text provázejí dobová vyobrazení, četné mapky a přehled nejdůležitějších dat.... celý text

Přidat komentář

Adapa
09.06.2024 5 z 5

Poprvé jsem knížku četl někdy začátkem 90. let a mám ji tak spojenou s tím, že jsem zjistil, že kdysi dávno existovaly i jiní křižáci než ti, co bojovali s husity. Náhodně jsem na knížku narazil v antikvariátu, z nostalgie jsem ji koupil a začal rychle doma číst po více jak třiceti letech podruhé.

Knížka je skvěle napsaná, je poznat, že autorská dvojice o této problematice věděla spoustu podrobností. Líbí se mi, že i když byla knížka napsána v roce 1975, postrádá jakékoliv propagandu poplatnou době svého vzniku.

Na stránkách sledujeme vznik první křížové výpravy, její úspěch a založení čtyř křižáckých států. Část křižáků se v Levantě usazuje a mění dobytou zemi ke svému obrazu, ale zároveň orient mění. Pak přichází další křížové výpravy, objevují se zde janovští, benátští a pisánští kupci, kteří pomocí svých peněz mají často větší vliv než králové a papežové.

Sledujeme i útok křižáků na Cařihrad, rozparcelování byzantské říše, která se sice dokázala po několika desetiletích znovu sjednotit, ale už byla pouhým stínem své předchozí existence.

Postupně se baroni a hrabata v křižáckých státech soustřeďují na boj mezi sebou, intriky a přichází postupně o další a další území. Na posledních stranách knížky padá Akkon, končí křižácká éra v Levantě a sledujeme poslední osudy křižáků na Kypru a zmínky o Řádu německých rytířů v Pobaltí.

Autoři popisují nejen bitvy a politikaření křižáků, ale také geografii státečků, obyvatelstvo, jejich náboženství, asimilaci Franků. Celkem upozadili křižácké řády, například o templářích je zde jen několik věcných vět, žádná mystika a tajemství o pokladech apod.

I když dnes existuje v češtině mnoho podrobnějších děl, rozhodně doporučuji i tuto knihu k přečtení.

kristleko
05.03.2024 4.5 z 5

Vynikající syntéza českých historiků, shrnující vše podstatné od Clermontského koncilu (1095) a dobytí Jeruzaléma (1099), přes střídavé úspěchy dalších křížových výprav a katastrofu u Hattínu (1187) až po úpadek křižáckých států končící pádem Akkonu (1291). Je to fascinující etapa středověkých dějin s tajemnými rytířskými řády templářů a johanitů nebo s legendárními postavami jako Petr Poustevník, král Richard Lví Srdce, sultán Saladin či malomocný jeruzalémský král Balduin IV. Oficiální církevní verze vykreslovala křižáky jako vznešené a zbožné rytíře, osvobozující svatá místa od nadvlády nevěřících barbarů. Pro kulturně vyspělejší Araby (i Byzantince) to však vypadalo spíše jako loupeživý výboj germánských nájezdníků, zfanatizovaných radikálními kazateli. V první kruciátě sice (až zázračně) smetli zpohodlnělé a navzájem se svářící Araby, jenže udržet nově vzniklé křižácké státy se ukázalo jako nemožné bez vojenské podpory evropských vládců, jejichž armády musely putovat přes nehostinnou Anatolii nebo volit nákladnou cestu přes moře. Pak se křižáci mohli stát pouhými žoldáky v mediteránních mocenských hrách, jako když čtvrtá křížová výprava v režii benátského dóžete zamířila proti byzantským državám a nakonec vyplenila Konstantinopol (1204). Úpadek moci Byzance je ostatně - spolu s nepřátelstvím mezi křesťany a muslimy - nejtrvalejším politickým dědictvím kruciát. Přitom to byl právě byzantský císař Alexios I., jenž koncem 11. století po porážkách od Seldžuků žádal západní vládce o vojenskou pomoc... "Svatá válka" nakonec přinesla trvalé výsledky až na Pyrenejském poloostrově a v Pobaltí. Co je ale v historii "trvalé"? Jeruzalémské království či Antiochijské knížectví existovaly bezmála dvě století, jen o něco déle se píší dějiny USA. Několik generací se narodilo i zemřelo ve světě, jehož nedílnou součástí byly tyto křižácké státy, po nichž zůstalo "jen několik hradních ruin a gotických oblouků" nad vyprahlou krajinou... (9/10)


Forestwalker
28.12.2023 5 z 5

Opravdu velmi zajímavá knížka, napsaná navíc čtivě a srozumitelně, která shrnuje a vysvětluje složitou problematiku křížových výprav od jejich počátků na sklonku 11. soletí po hořký konec křižáckých států o 200 let později. Oceňuji především podrobnější vhled do politických poměrů Blízkého Východu, kde je zvykem brát všechny tehdejší místňáky prostě jako muslimy, ačkoli realita, se kterou se západní křesťané setkali, byla mnohem, mnohem složitější. Nemluvě o tom, že i muslimové měli své vlastní říše s vlastními zájmy.

PavlosikCZ
22.12.2023 5 z 5

Výborná a poutavá publikace, kterou manželé Hrochovi píší jako román, ale zároveň se jedná o řádnou odbornou knihu. Mohu doporučit jako detailní, ale zajímavý průběh zejm. prvních křížových výprav, jejich důvodů a důsledků pro evropskou civizlizaci.

Kulm
18.11.2023 5 z 5

Výborně zpracovaná a hlavně skvěle čtivá kniha na téma křížových výprav a jeruzalémského království ve svaté zemi. Co do detailů a zpracování bych určitě doporučil preferovat před Antony Bridgem.

Kuža007
03.07.2023 5 z 5

Skvělá historická odborná syntéza k problematice křížových výprav do Svaté země. Skvělá pramenná základna i velké množství odborné literatury. Navíc se jedná o krásný příspěvek české historiografie, a tudíž je v této publikaci věnován i prostor českých účastí na jednotlivých výpravách. Kromě průběhů jednotlivých výprav do Svaté země a politických dějin s nimi souvisejíc je zde věnován prostor jak hospodářským tak sociálním aspektům dané doby. Doporučuji všem k přečtení.

changaj
21.10.2022 5 z 5

Srozumitelně vylíčené příčiny průběh a důsledky křížových výprav. Fascinující byl popis směsice různorodých skupin, tu spřátelených, tu soupeřících - situace na Blízkém Východě byla mnohem pestřejší a zajímavější, než se dnes někdy někde tendenčně a černo-bíle líčí.

Sudeda
24.08.2019 4 z 5

Obsáhlé množství informací v tak malé knížce jsem nečekal. Výstižně popisuje kompletní výpravy křižáků do svatých míst, včetně okolností, které k tomu vedly.

petr94
28.12.2017 5 z 5

Člověk si při prvním pohledu řekne, že je to taková malá knížečka, která toho asi moc člověku nedá. Ale opak je pravdou. Obsahuje kompletní výčet událostí od Clermontu až po pád Akkonu. Moc pěkné čtení o nepěkné době.

parxel
29.01.2016 5 z 5

Kniha popisuje historii křížových výprav a vše co s nimi souviselo. Asi nejzajímavější mi přijde příběh první křížové výpravy. Když člověk vezme v úvahu, čím vším musela projít a jaké náhody rozhodovaly o jejím úspěchu, tak je to prostě fascinující příběh. Vřele doporučuji.

Rocker007
16.11.2013 5 z 5

Skutečně skvěle pojaté dílo založené především na práci s pramennou základnou, které je zde velmi široká. Důležitý je i několika stránkový přepis různých pamětí či kronik z obou pohledů konfliktu. Nezachází do příliš podrobných popisů, ve kterých se čtenář může ztratit. Knihu jsem četl téměř ihned po dočtení knihy Křížové výpravy od Antonyho Bridge a četla se mi daleko lépe.
Důležitá, aspoň pro mě, byla samostatná kapitola věnovaná české účasti na tažení. Za mě 5 hvězdiček.

plaguedoctor
23.02.2011 5 z 5

Výborná syntéza, která si všímá všech aspektů křižáckých tažení do Palestiny - a to včetně české účasti.