Križiaci I.

Križiaci I.
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383926/mid_kriziaci-i-yLE-383926.png 5 103 103

Veľký historický román z doby jagellonského Poľska o vojnách poľských kráľov proti nemeckým križiakom. Do historického rámca deja je zasadený príbeh niekoľkých poľských šľachticov statočne bojujúcich so ľstivými príslušníkmi rádu nemeckých rytierov.

Ozymandias
01.06.2024 4 z 5

Pochválen buď. Na věky věkův.
Buď s Bohem a neměj ke mně nevraživosti.
Pravda, jakože je Bůh na nebi.
Jakože Boha miluji, je to pravda...!
Pochválen!
Pochválen buď Nejvyšší/Nekonečný/Trojjediný/Ježíš Kristus/Stvořitel/Utěšitel
Zajisté. Jakože je Bůh na nebi.
Vezmi něco ostrého, třeba nůž a nastav jej, neboť je nablízku ďábel, který ti takové myšlenky vnuká.
Drž jej od sebe na dosah kopí.
Buď s Bohem!
Podivné jsou cesty Páně.
ale taková je vůle Boží.
Popřej ti útěchy Matka Nejsvětější!
Potěš tě Bůh a Nejsvětější Panna.
Bůh vám zaplať.
Věru, ostatní svíčky hasnou při této pochodni.
Dej mu, Bože, světlo věčné!
Lidským očím jsou utajeny soudy a cesty Páně.
Měj Boha v srdci!
Boj se Boha!

UweKugelsack
07.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Panoši, běž na vrata nejbližší hospody přibít vzkaz "Kdo tvrdí, že Gertruda Mutzenbacher není nejspanilejší ženou pod sluncem, s tím se půjdu bít chujem, stachanem nebo na oslu na ušlapané půdě!".
Oproti nepřekonatelné trilogii zasazené do doby o dvě a půl století později, je alespoň první díl spíše snůškou siláckých řečí a prvoplánovitého očerňování všeho německého. I tak si to ale drží autorovu poutavou atmosféru, která by se dala v některých pasážích i krájet.

Mickhesh
15.08.2021 5 z 5

Nemohu jinak než 120% :-)

ypres.bass
28.12.2020 5 z 5

Jednoznačně moje nejoblíběnější kniha!
Příběh horkohlavého Zbyška a naivní Danušky, hrdého Juranda a zatvrzelých komturů je dle mého jedním ze základních kamenů historického románu.

Doporučuji též stejnojmenný film z roku 1960 (režie Jerzy Hoffman)