Kronika hříšného kněze aneb Bestie z Karlštejna
Naďa Horáková
Co se děje ve fraucimoru Kateřiny Bechyňové na Karlštejně? Jsou zprávy o trýznění a vraždách služek pravdivé? Proč od ní její manžel Jan Bechyně, karlštejnský purkrabí a jeden z nejvýše postavených mužů v království, utíká do Prahy? To se rozhodne vypátrat Václav Hájek z Libočan, děkan na Karlštejně. Případ skončí před soudem, který se táhne několik let. Získá Hájek dostatek důkazů potřebných k dokázání vražd? A může vůbec soud vyhrát, když Bechyňovi patří k oblíbencům krále? Zvítězí právo, nebo politikaření?... celý text
Přidat komentář
Absolutně jsem neměl ponětí do čeho jdu a po první půlhodině poslechu jsem se proklínal. Spousta jmen, příbuzenských vztahů, vazeb, prostě děsnej bordel.
Najednou si to sedlo a já si poslech užíval, stejně jako příběhy od Juraje Červenáka. Vynikající příběh. Dokonce jsem zjistil, že jsem na hradě Šelmberku byl....top to není, ale nenudilo. 85%
Líbí se mi zpracování známých historických skutečností do podoby beletrie, zajímavé téma dokáže k historii přilákat i čtenáře, kteří by se třeba dějinami nezabývali. Dobrá práce autorky, která se určitě důkladně připravila studiem pramenů a literatury doby, kterou v knize zachytila.
Opět se dovídáme něco z naší historie v podání výborné vypravěčky. Jako vždy přečteno jedním dechem. Všechny její knihy jsou velmi čtivé, ať detektivky nebo historické knihy. Zaslouží plný počet hvězdiček.
(SPOILER) Má oblíbená spisovatelka mě opět nezklamala. Bestie z Karlštejna poutavě přibližuje poměry, ve kterých v první polovině 16.století žili poddaní, měšťané, ale i vrchnost. Máme možnost nahlédnout do systému soudnictví té doby a musím říct, že jsem chvílemi měla opravdu vztek, zvláště v okamžicích, kdy se mluví o tom, že pán může poddaného bít jak chce a třeba i beztrestně zabít - no hrůza. Ocenila jsem, že se z vyprávění chůvy Serafíny seznámíme s dobovými pověstmi. Trochu mě překvapila ta "královská milost" - já tedy nevím, ale rozhodně mi to přijde mnohem horší než smrt stětím. Určitě si ráda přečtu další příběh z Kroniky hříšného kněze.
Rád jsem si přečetl něco ze života našeho známého kronikáře Hájka z Libočan. K tomu jsem se dozvěděl leccos ze soudnictví doby, ve které žil – no hrůza. Příběh byl tedy docela poutavý, žádné akční scény se však hledat nedaly. Nicméně velmi dobrý historický román, historická věrnost této fikce více než dost postačuje.
Moc dobře napsané. Paní Horákovou čtu ráda, i historické i současné knížky. Tady se nespletu.
Líbilo: čtivé i poučné (a dle epilogu i věrohodné). O konvertitovi Hájkovi a jeho kněžských hříších, o jeho úkolu napsat Kroniku, o soudním systému a smrtelných trestech, o životě na Karlštejně, ve Vídni i Praze...
Autorka ukázala mnoho protikladů v českých zemích kolem roku 1530: kališníci versus katolíci (také dvě české kroniky, z té první nezbylo po Koniášovi nic), šlechta versus městské panstvo, poddaní jako věc bez jakýchkoli práv, pečlivý až podezřívavě dohlíživý prokatolický Habsburk na rakouském, českém a uherském trůně Ferdinand I. a jeho milovaná žena Anna (15 dětí!, ale poslední porod už nepřežila), jak ten žehral na Jindřicha Tudora, který zapudil jeho tetu Kateřinu Aragonskou a udělal guláš v katolické instituci a zprotivil se papežské moci... a také boje na hranicích s nenasytnými Turky táhnoucími na Vídeň.
(SPOILER)
O Kateřině z Komárova provdané za Jana Bechyně z Lažan se většinou mluví jako o české Čachtické paní, ale já dávám přednost výrazu Bestie z Karlštejna, protože své vražedné skutky páchala zhruba o osmdesát let před jistě mnohem známější Alžbětou Báthoryovou.
Při čtení této knihy jsem si uvědomil jak malou hodnotu měl život nevolníků v očích svých šlechtických pánů, vlastně neměli o moc víc práv než otroci na plantážích, vaz Karlštejnské bestii vlastně srazila nejdříve její arogance když žalovala Karlštejnského děkana, kterým byl Václav Hájek z Libočan, později známý svou Českou kronikou a ten na ní podal protižalobu, při které vyšly najevo její zločiny, a hlavně vražda Kateřiny Papežové sestry pražského měšťana Prokopa Papeže. Z vražd a mučení obyčejných podaných i když to dnes zní hrozně se mohla vykoupit, ale z vraždy osoby měšťanského stavu už to nešlo.
Dnes už nezjistíme kolik obětí za sebou Kateřina z Komárova nechala, ale ví se že ještě více než na samotném Karlštejně jich bylo v Pičíně a okolí kde mněli Bechyňové z Lažan své rodové sídlo, takže jich byly minimálně desítky.
Celkem slušná historická detektivka, rozhodně autorce "sluší" toto psaní více, než pokusy o moderní detektivku.
Zprvu jsem byl nadšen tím jak autorka zapracovala do hlavní dějové linky v té době aktuální události. Bohužel potom ony ,,aktuality" byly upřednostňovány na úkor hlavního případu, což mi postupně víc a víc vadilo. Jinak celkově to bylo čtivé a zajímavé, za mě o něco jiný styl historické detektivky než na jaké jsem byl dosud zvyklý. Autorce dám ještě určitě šanci u některé její další knihy, ale jak už jsem psal tady byl hlavní případ tak rozkouskován, že mi to jako celek nesedělo.
U Nadi Horákové mám jistotu, že bude knížka čtivá a poutavá. A nejinak tomu bylo u Bestie z Karlštejna. Příběh o Kateřině Bechyňové je napínavý až do konce, člověk se dozví, jak fungovala politika v 16. století.
Moc pěkná kniha která se čtivou formou postará o dobrou zábavu. Příběh je napínavý a děj vás nutí číst dál a knihu neodkládat. Čtenář který má rád hysterické romány bude určitě spokojený.
Ano, dobré, ale něco tomu chybí. Ale Jan a Josefína byli úžasný pár a už jen kvůli nim jsem musela dočíst.
Úžasný příběh. Rychle se čte. Postavy si oblíbíte, teda ne všechny, ale ty které si neoblíbíte si zase opravdu neoblíbíte.
Příběh o české Čachtické paní. Silný i smutný. Bylo zvláštní, jak autorka popisovala obstrukce u soudu i bezmoc a strach všech lidí kolem. Jak soud, který měl být nezávislý, řešil především politické důsledky.
Parádní román o české čachtické paní. Snad ještě lépe zpracovaný. Boží oddechovka na dlouhé zimní večery.
Jsem rada za to, ze jsem objevila dalsi skvelou ceskou autorku.Pribeh mne zaujal hned od prvnich stranek, a styl psani me ke knize upoutal tak, ze jsem mela velky problem knihu odkladat. O teto "bestii" jsem se dozvedela az z teto knihy, a reknu vam, ze me pri cteni naskakovala husi kuze. Take jsem se dovedela spoustu dalsich veci, a to jak o hrade Karlstejn, tak treba o tom, jak a kdy zacal psat Vaclav Hajek z Libocan kroniku ceskou. Za me velke doporuceni, a ja uz ted pokukuji po dalsi knize teto autorky ;-}
Štítky knihy
sadismus týrání Karlštejn historické romány krutost
Autorovy další knížky
2012 | Brněnské nevěstky |
2013 | Ženy na pranýři |
2008 | Bestie z Karlštejna, aneb, Kronika hříšného kněze |
2014 | Brněnské Židovky |
2020 | Korálky z klokočí |
Pěkné zpracování historické události, kdy zlo bylo kupodivu potrestáno