Kronika komunistického Československa. Klement Gottwald a Rudolf Slánský

Kronika komunistického Československa. Klement Gottwald a Rudolf Slánský
https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73050/kronika-komunisticke-73050.jpg 4 4 4

Tato publikace navazuje na čtvrtý díl Kroniky komunistického Československa– Doba tání. Obsahuje portréty dvou předních komunistických politiků. Neklade si za cíl podat jejich životopis, je pouze příspěvkem k obrazu,který byl o nich již vytvořen. Snaží se zaznamenat jejich názory, postoje a počínání ve více či méně důležitých událostech, hlavně v jejich poválečném politickém životě, a zachytit vrchol i pád jejich kariéry. Stejně jako „Doba tání“ není odbornou studií. Chce jen připomenout dobu těm, kteří ji prožívali, doplnit poznatky a představy jejich dětí a vnuků o padesátých a šedesátých letech minulého století. Také způsob zpracování je stejný jako v „Době tání“. Mnohem víc, než je obvyklé, se v textu nacházejí citáty i rozsáhlé pasáže z dokumentů. Přímé a velmi obsáhlé pasáže z dokumentů vykreslují přesněji obraz osob a jejich vzájemné vztahy. Tyto vztahy potvrzují, že vedoucí představitelé komunistického režimu nebyli jednotní v úsilí o udržení moci a naopak každý bojoval o vlastní účast na moci. Citované dokumenty pocházejí z různých archivních fondů, nejvíce z Národního archivu, z archivu ministerstva vnitra, Slovenského národního archivu, Národního muzea, Archivu Kanceláře prezidenta republiky, Archivu armády ČR a jiných. Jestliže kniha oživí paměť a vzpomínky tehdejších současníků a mladším zájemcům doplní obraz komunistického režimu, bude autorův záměr splněn...... celý text

Přidat komentář

1amu
15.08.2020 4 z 5

Zajímavá kniha, kterou zřejmě moc lidí číst nebude. Přitom jde o konfrontaci dvou vrcholových komunistů . Gottwald byl o pět roků starší, narodil se jako nemanželský syn chudé služce. Slánský byl na tom lépe, otec byl vážený obchodník, dobře finančně zajištěný. A právě Slánský vsadil na špatnou kartu-dal se ke komunistům, kde vzhledem k nesporné inteligenci rychle postupoval.
Obdobně lze charakterizovat i jejich manželky. Marta G. rovněž nemanželské dítě. Kupodivu nikdy nebyla členkou KSČ. Chtěla být dámou a obdivovala (zejména po r.1946) H.Benešovou.
Josefa Slánská ji inteligencí vysoce převyšovala.
Rozhodující pro oba politiky byl r.1950. Sovětští poradci potřebovali důkazy o Slánského protistátní činnosti. K tomu posloužil dopis tajemnému „Velkému metaři“, který se v listopadu 1951 dostal do rukou Státní bezpečnosti. Psalo se v něm o možném chystaném procesu proti adresátovi a nabízeném odchodu do zahraničí. Adresátem měl být podle StB právě Slánský.
A začaly dohady, kdo může být autorem. Tato záležitost není doposud důkazně vyřešena. K autorství se přihlásila (prý) skupina emigrantů v čele s plk.Moravcem v Londýně.
Slánský byl ale zejména odepsán Stalinem, který byl antisemita. Ještě ke všemu mu vadil postoj nového státu Izrael .
Proto ona poslušnost čs.pohůnků a rychlost se kterou proces proběhl. (20.-27.11.1952) poprava 3.12. téhož roku. Samozřejmě za vydatné pomoci sovětských poradců a psychopatického prokurátora Urválka.
Za necelé tři měsíce zemřel Stalin, týden po něm Gottwald.
Za připomínku stojí informace, že 23. listopadu 1951 večer a u tehdejšího předsedy vlády Antonína Zápotockého se konal večírek pro sovětské poradce. Spolu se svou manželkou se ho účastnil i Rudolf Slánský. Nikdo si k němu nechtěl přisednout. Když manželé po půlnoci odešli, dal Zápotocký echo, že někdejší druhý muž strany může být zatčen.
Datum je zajímavé, načasování procesu o rok později též.