Krutá císařovna

Krutá císařovna
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249041/bmid_kruta-cisarovna-iq5-249041.jpg 5 1 1

braunerova
16.08.2023 5 z 5

Pozoruhodná kniha. Čínská princezna Der Ling vypráví o císařovně Tzu Hsi, přezdívané Starý Budha. Ta se v roce 1860 po smrti císaře Hsien Fenga stala regentkou jejich syna a osudy Číny pak řídila 50 let. Ling byla po 3 roky její důvěrnicí a osobně znala většinu dvořanů. Vypráví o životě v Zakázaném městě, o významných osobách císařského dvora a také s úctou a láskou o "kruté císařovně". Vyvrací pomluvy, které byly o Tzu Hsi napsány, ale neskrývá ani její zločiny, neboť "historii je nutno vyprávěti celou, dobré se zlým". Líbily se mi příběhy kancléře Yung Lu, sadistického eunucha Li Lien Yinga nebo nešťastné lásky císaře Kwang Hsu a jeho konkubíny Perly. Výborné byly kapitoly o boxerském povstání, o vraždění Mao tzu, lidí s neholenou hlavou, a Er mao tzu, pokřtěných Číňanů.

"Za rouchem velikosti, pod bohatými šaty královskými, za dvorními obyčeji bila srdce lidských bytostí, jako jsme my sami, bytostí, které žili a milovaly jako my a byly jen dětmi Přírody, se všemi chybami a schopnostmi těchto dětí."

Čína

Autorovy knížky