Krutá láska
Jaromíra Kolárová
V této knize autorka opustila lidské hrdiny a obrátila svou pozornost ke světu zvířat, která člověka od dětství obklopují a jež on s láskou, někdy i trochu krutou chová. Autorka vypráví o svých přátelích čtyřnohých, opeřených, o hadech i rybičkách.
Přidat komentář
"Proč jsem psala tuto knížku? Ani nevím. Snad pro radost z vyprávění. A také abych se s vámi rozdělila o své chovatelské zkušenosti, žel většinou negativní. Abych ve vás vyvolala zamyšlení nad vaším vlastním vztahem ke zvířatům. Máte je opravdu rádi?" Napsala sama autorka na závěr knihy. V době kdy knihu psala nebyl vztah ve společnosti ke zvířatům takový jako je dnes, ale mnohé předpověděla. Kniha je oddychová, zábavná i poučná. Pokud jste starší ročník připomene vám i mnohé z dob minulých.
Z téhle knihy jsem poněkud rozpačitá, a to i přesto, že byla vydána přes 30 lety a je jasné, že možnosti chovu domácích zvířat byly tehdy jiné než dnes, ani ve městech nebyl veterinář na každém rohu, speciální krmení pro zvířata se těžko shánělo a usmrcovat nechtěná koťata či do lesa vyhodit psa bylo zcela legální.
Líbil se mi velký časový záběr, průřez celého autorčina života se zvířaty, který mapoval období od jejího raného dětství až po babičkovský věk. Knížka taky obsahuje některé zajímavé informace o různých druzích živočichů, včetně takových, kteří nepatří k častým domácím mazlíčkům.
Příliš mi nesedla forma. Kapitoly jsou dlouhé a všelijak propletené, u podobného žánru mám mnohem raději krátké kapitoly, z nichž každá je věnována konkrétnímu zvířeti či příhodě. Také jsem se nemohla zorientovat v autorčině rodině – někde sice uvedla, že ten a ten je její syn, ta a ta je teta, ale zejména u vnuků se často objevila jen jména, že jde o vnuka/vnučku, se člověk často dověděl až o několik stránek dále. Připadalo mi, jakoby autorka původně psala jen pro svoji rodinu či blízké přátele, pro které podobná vysvětlení nebyla potřeba. Ostatně v závěru sama přiznává, že vlastně ani neví, proč knížku napsala.
Ač osobně považuji pořízení zvířete za čin, který by měli mít na starosti dospělí a měli by jej předem řádně promyslet, někdy mi připadá, že autorka svá varování až přehání. Zejména když varuje před zachraňováním zvířat z ulice (mají choroby apod. – jenže přenosné choroby mnohem snáze chytneme od jiných lidí; souhlasím ovšem s tím, že by takové zvíře mělo být vyšetřeno veterinářem) a před přílišným upnutím se dětí na zvířata, z toho důvodu, že smrtí zvířete jsou děti obvykle velmi zdrcené. Jenže smrt je součástí života – a jak se naučit ji přijímat, když v dětském věku nemůžete mít a posléze oplakat morče, kanárka nebo kočku? Jak se později naučit vyrovnat s mnohem horšími ztrátami? A jak se naopak naučit vnímat konečnost života a radovat se z každé chvíle s někým milovaným, ať již jde o zvíře nebo o člověka? S tímto se opravdu nerodíme a může nás tomu naučit jen škola života...
Některé myšlenky autorky jsou však až nebezpečně prorocké. Zamýšlí se například nad životem hospodářských zvířat, která jsou určena jen pro produkci. Je to ještě život? A je ještě životem každodenní lidský koloběh vstávání do práce, vydělávání peněz, nákupů a konzumu? Co by asi autorka řekla současným poměrům, kdy toto všechno nabylo mnohem obludnějších rozměrů než před 30 lety?
Nedokážu říct, že je tato kniha krásná, taková mi totiž nepřipadá. Ale je poučná. Možná Vás místy vytočí, tak jako vytočila mě, ale vede k přemýšlení, a proto stojí za přečtení.
Autorovy další knížky
1979 | Léto s kovbojem |
1983 | Veronika, prostě Nika |
1976 | Holky z porcelánu |
1986 | Chtěla bych ten strom |
1981 | Cizí děti |
Autorka nás provede svým životem, kterým jí prakticky už od dětství provázela různá živočišná stvoření. Ať už šlo o psi, kočky, rybičky, žabky, křečky, morčata, myšky....
Když jsem byla malá, tak nám rodiče pořídili pejska - jezevčíka Endyho. Byl to hajzl, všechny nás pokousal kromě mámy, té se bál. Máma ho řezala vodítkem, což si vždycky vylil na mě a v nestřeženém okamžiku mě rafnul. Nakonec prý ho dostal nějaký myslivec, ale nejsem o tom stoprocentně přesvědčená. Pak jsme měli anduláka - Filipa pos... všechno. Chytit ho se muselo do ručníku a trvalo to minimálně 20min. Jednou v kleci prostě nebyl - máma mi řekla, že asi uletěl. No do dneška mi vrtá hlavou jak mohl uletět ze zavřené klece...
Rybičky se v našem životě také mihly a tím je výčet mých "dětských" zvířátek završen. Mé starší děti si jednou vyprosily zebřičku a křečka. Nakonec jsem se o ně musela starat já a tak jsem se zařekla, že zvířátko do bytu už nikdy.
Myslím, že ač jsme to s těmi zvířátky mysleli dobře, přece jen někdy mohla být naše láska k nim krutá...
Abych řekla pravdu. U čtení jsem byla dost rozpačitá. Někdy jsem měla sto chutí knihu zavřít a nechat v ní spát některé "krutosti" života.
I já si samozřejmě, pamatuji na dobu, kdy se koťata topila, psi uvazovali v lese, žáby nafukovaly brčkem, vrabci stříleli vzduchovkou... Ale tak trochu doufám, že v tomhle už jsme trochu dál, i když dnes nám zase přibyly množírny psů a nezodpovědní chovatelé koní...