Kruté moře

Kruté moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98963/krute-more-98963.jpg 5 137 137

Příběh z 2. svět. války o posádce anglické lodi plavící se v konvojích, které doprovázely nákladní lodě po Atlantiku.

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

The Cruel Sea, 1951

RošťákH
22.10.2016

Vynikající román. Popisuje válku na moři takovou jaká opravdu byla. napětí honu na ponorky střídá zdánlivé období nečinnosti a nudy. Spolu s námořníky je nám tedy dopřáno jakoby zažívat i jejich pocity, které si uvědomujeme i během potopení Compass Rose. Najednou nám ty osoby se kterými jsme prožívali první část příběhu začnou chybět.

woodward
28.06.2015 5 z 5

Je obecně známo, že válka je zlá a také že severní Atlantik je drsný. Nicholas Monsarrat nám vypráví o pohnutých osudech mužů a žen, kteří válce čelili v severní části Atlantského oceánu. Ale jeho román ani zdaleka není jen o konvojích, ponorkách a vichřicích. Je to příběh posádky a dvou lodí zmítaných válkou a mořem. Román o povinnosti, profesionalitě a statečnosti, o hrůze a smrti. O vypočítavosti a zbabělosti. Také o rozdílnostech postojů a přístupu na straně Spojenců. Když fregata Saltash podstupuje údržbu a přezbrojení v newyorských docích, jeden z námořníků vypráví o svých zkušenostech s Američany: "Nejvíc ze všeho mě zarazil jejich povolávací systém. Tuhle byl na večírku člověk, který se naparoval, že má ženu a čtyři děti, a pro tohle mu znovu povolili odklad... Všude jinde na světě, v Rusku, v Anglii, v Německu - mít ženu a čtyři děti je důvod pro boj..."
Pokud jde o význam toho citátu, zdá se, že Amerika jako obyčejně předběhla zbytek světa. Procento Evropanů ochotných bránit svou zem prudce klesá.

Joges
14.12.2014 5 z 5

Monsarrat je výborný fabulátor. Z románu, který vznikl před více jak šedesáti lety, dýchá stálé napětí, autentičnost a věrohodnost. Autorův vypravěčský styl a popis událostí je natolik věrný, že si po čase připadáte jako přímý účastník veškerého dění. Kruté moře je opravdu kruté, vody Atlantiku jsou na kost ledové, naftou a mořem nasáklý oděv je skutečný, ponorky číhající pod hladinou ježí vlasy na hlavě a o věrně vykreslené hrdiny se po celou dobu právem obáváte. Těžko se pak s nimi loučíte, když dojde k nejhoršímu. Přiznávám, námořní korvetu Compass Rose, kapitána Ericsona, důstojníka Lockharta a vůbec celý příběh z období 1939 až 1945 jsem si oblíbil. Nikdy bych nečekal, že mě válečný román bude tolik bavit a napínat. Zkrátka námořní válka na vlnách Atlantiku z pera talentovaného autora v této knize rozhodně nenudí.

gossipavlina
17.11.2014 4 z 5

Až na pár hluchých míst se mi knížka líbila. Hlavně se mi líbily popisy postav, jejich vlastností, jejich myšlení, od začátku knihy jsem měla jasno, koho budu mít ráda a koho ne.
Autentické vyprávění, autor sám se za války účastnil těchto konvojů na válečné lodi.

Bránolog
28.03.2014 5 z 5

Válka na moři. Nekonečné noci v ledovém dešti, s očima upřenýma na temnou hladinu, pod níž se skrývá nepřítel. Syrové, autentické, napínavé s celou řadou neskutečně silných momentů.

grellenort
29.05.2011 5 z 5

Vynikající pohled na palubu i do podpalubí lodě, která se zabývá lovením německých ponorek. Rutina? Zvyk? Povinnost? Rozhodně ano, ale i vzhledem k autorovým vlastním zkušenostem, když za války sloužil u námořnictva je třeba smeknout a říci, že to má i trochu punc opravdovosti a ne snůšky keců nějakého kecálka z týlu..
Z pohledu druhé strany - paluby ponorky mohu doporučit válečný film: http://www.csfd.cz/film/7222-ponorka/