Kruté povídky (27 povídek)
Auguste Villiers de l'Isle Adam
Soubor povídek francouzského básníka, prozaika a dramatika minulého století, kterého F. X. Šalda charakterizoval jako „posledního romantika a prvního symbolistu, geniálního romanopisce a povídkáře, mstícího na šosácích svůj zhrzený sen“. Prózy s náměty básnickými, ironickými a filosofickými. Svět, v němž snivec vnímá poezii života, ironik hořce komentuje cestu, po níž vidí jít člověka a lidskou společnost, a filosof vyslovuje morality o slávě, obludné moci peněz, o nedostatečnosti a slabosti lidské víry, o předurčenosti lidského osudu a o prodejnosti a prostituci. První úplné české vydání celého souboru povídek.... celý text
Přidat komentář
Povídky poplatné svému názvu, některé krutě začínající, či končící, případně obojí, jiné krutě absurdní, krutě morbidní a nebo poeovsky temné, a další „jen“ krutě naivní …
Na Villiersovy povídky jsem narazila opravdu jen čistě náhodou – při hledání knížky se žlutou obálkou (čtenářská výzva 2023) – až doteď pro mě byl neznámým autorem, a tak jsem ráda, že jsme se našli :-) … ne, že bych hned pokračovala v četbě dalších jeho děl, ale jsem ráda, že teď už o nich vím :-).
Jeho literární styl mi docela sedl, při čtení totiž skoro fyzicky cítíte (podobně jako třeba u Poea) … jak jste klamáni, a jak „vaše vlastní myšlenky vybledají, a tak se držíte té hry!“
A pak, na okamžik zapomenete na skutečnost!
Pod tlakem toho neznámého magnetismu,
rozmlouváte s iluzí,
jež se rozprostírá všude kolem vás,
pod tlakem absurdna,
přicházíte o jistotu poznání …
Povídky mám poslední dobou prostě čím dál víc v oblibě, tedy, takové jejichž krátký text, dokáže říct víc, než očekáváte :-) …
„Já jej … z pouhé lidskosti zachránil pro přítomný okamžik …“
V dobe ubíjajúceho ovzdušia Druhého cisárstva, kde chýbala prítomnosť vznešených ideálov, vytvoril svoje dielo aristokrat ducha Villiers de l'Isle-Adam. Jeho Kruté poviedky sa vyznačujú nevšednou duchaplnosťou, výnimočným zmyslom pre orchestráciu prejavu; sú zložitou estetickou štruktúrou zloženou z nezvyčajných obratov a výrazov, kde nachádzame symbolizmus, rôzne podoby romantizmu, kritický realizmus až dekadenciu.
K čemu alkohol? K čemu omamné látky? K čemu obyčejnou surovou chemii, když můžeme využít krásné, svůdné a halucinogenní podmanivosti slov? Všechno tohle najdete právě zde, v Krutých povídkách. Proto čtěte prosím, neodejdete bez úhony. Alespoň pokud vám nechybí ta pravá vnímavost.
l'Isle Adamovy povídky jsou opravdu kruté. A dost pestrým způsobem. Některé jsou kruté Poeovským způsobem, jiné takřka cynicky kruté s přesahem do krutého absurdna, jiné zase úsměvně haškovské. Autor skvěle ovládá jazyk, má pronikavý vhled do lidí a všeho, co jej obklopuje, dokáže krásným způsobem odlišit ženské a mužské povahy a nazírání na svět (aniž by kterékoliv z tohoh upřednosťoval a vyzdvihoval - prostě padni komu padni). Povídky v knize jsou opravdu pestré, nejen ve své krutosti (ať už nepříjemné, zvláštní nebo zábavné), ale i co do obsahu, časového ukotvení. I proto se kniha čte nádherně a při štění zapojuje nejen oči, ale i mysl.
"Príbehy s dráždivým nábojom magickej nevšednosti či tragickej, spaľujúcej vášne nečakane strieda záblesk kritickorealistického videnia, ktorý nám s neúprosným úškľabkom odhalí hĺbkový obraz záporov každodenného života." Nemôžem nič iné ako súhlasiť - tridsať rozmanitých príbehov, ktoré stoja za prečítanie. Mojimi naj sú: Véra, Vox populi, Antonie (kratučké, úsmevné), Nedočkavosť davu (nikdy nesúďme podľa prvého dojmu!), Zbojníci, Znamenie (skutočne desivé), Neznáma a Maryelle.
Štítky knihy
francouzská literaturaČást díla
Antonie
Duke of Portland
Dva augurové / Dvojice augurů
Královna Isabeau / Královna Ysabeau
1883
Krásnější než nejkrásnější
Autorovy další knížky
1969 | Noc pod gilotinou |
1968 | Kruté povídky (27 povídek) |
1906 | Kruté povídky (8 povídek) |
1930 | Axel |
1930 | Tribulat Bonhomet |
Je zajímavé, jak vyloženě konzervativní a reakční autory u nás komunistický režim povoloval, pokud se s nimi shodoval v kritice měšťáctví - nic nevadilo, že k němu tihle autoři přistupovali z úplně jiných pozic. Možná Villiersovi pomohla i jeho naprostá chudoba (přesto, že byl příslušníkem prastarého šlechtického rodu), kvůli které musel dokonce prodat i vlastní stůl a psát své knihy vleže na podlaze. To se asi leckomu mohlo líbit.
"Poeovské" povídky jsou fajn, ale nejvíc se mi líbila v anotaci knihy zmiňovaná kritika moci peněz, popisy prodejnosti vnímané jako společenská norma nebo obludný popis schůzky dvou mladičkých milenců, kteří společně počítali, kdy který příbuzný zemře a kolik jim to hodí peněz. Tohle jsou opravdu hodně kuté povídky...