Krvavá Marie
Carolly Erickson
Historie dala anglické královně Marii Tudorovně přízvisko "Krvavá", protože se po svém nástupu na trůn velmi radikálně vyrovnávala s odpůrci katolické víry a byla prý odstrašujícím příkladem toho, jakou spoušť může napáchat spojení naivní lásky, náboženského fanatismu a moci. Její jméno mělo být zapomenuto a v Anglii nenaleznete jediný její pomník. Jaká ovšem ve skutečnosti byla tato žena? Jak je možné, že se jí podařilo v převážně protestantské Anglii uchvátit moc? A přinášely jí později hromadné popravy protestantů perverzní uspokojení, nebo spíše pocit marnosti a žalu nad tím, že nikdy nedokáže vymýtit zlo, které podle ní tolik ohrožovalo její zemi?... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2002 , DominoOriginální název:
Bloody Mary, 1978
více info...
Přidat komentář
Historie, Anglie,Tudorovci,co víc si přát k oblíbené četbě :) Úžasně vykreslený život dcery Jindřicha VIII. a Kateřiny Aragonské,její dětství,které pro ni bohužel skončilo rozvodem rodičů,otcovým opovržením,ale také dostáním se přece jen na trůn,kniha je obsáhlá svou historií,politikou své doby,četla se mi dlouho přece jenom těch stran autorka nešetřila,ale rozhodně to není její poslední kniha,kterou si přečtu!
Jako další spisovatelčina díla je i toto precizně fakticky zpracované a přesto velmi čtivé. Navíc se čtenář dozví spoustu věcí o zde trochu neznámé Bloody Mary. Doporučuji, doporučuji.
Kniha je z pohledu historického napsaná brilantně a i přes svou naučnost poměrně čtivě.
Četla jsem ji poměrně dlouho, je velmi obsáhlá, výborně popisuje jednotlivé osobnosti královského dvora, jejich jednání a vzájemné ovlivňování, detailně popisuje předměty např. oděvy, vybavení interiérů, ulice, život na královském dvoře i mimo něj ...
Ve výsledku zjišťuji, že historická postava Marie se nijak zvlášť neliší od ostatních princezen té doby, sama o sobě není ani tak zvláštní a zajímavá,
Co je ovšem neopomenutelné a té době zásadní, jsou intriky a jednání osobností z řad královských dvořanů, kteří ovlivnili nejen život Marie. Tyto osobnosti jsou nositeli historického děje a v knize jim je po právu věnována nezanedbatelná pozornost.
Knihu jsem koupila nedávno, chyběla mi do sbírky. A musím říct, že jsem opět nadšená. O Marii se toho zas tolik neví a přitom je významnou postavou anglických dějin. Její nešťastné dětství, strach z budoucnosti, duševní i tělesné strádání. To všechno z ní, spolu se silnou katolickou vírou a touhou po lásce, udělalo panovnici, jejíž dobré činy jsou zastíněny hrůzami náboženské persekuce.
Její příběh je určitě zajímavý a kdo má rád dobu Tudorovců, určitě bude spokojený.
Je to dobrá kniha, ale některé pasáže jsou zdlouhavé. První polovina je spíš o Jindřichovi. Četla jsem ji hned po Princezně Alžbětě od A. Weirové a ta nasadila vysokou laťku, to mě nejspíš ovlivňuje v úsudku.
Jsem ráda, že jsem si tuhle knihu mohla přečíst zvláště od Carolly Erickson, protože umí nádherně vyprávět a dozvěděla jsem se tak velice příjemnou cestou vše, co jsem chtěla vědět o Marii I. Vřele doporučuji :)
Štítky knihy
Jindřich VIII. Tudor, král, 1491-1547 Tudorovci královny Marie I. Tudorovna dějiny AnglieAutorovy další knížky
2008 | Poslední manželka Jindřicha VIII. |
1997 | Kateřina Veliká |
1998 | Cesta na popraviště |
1999 | Panenská královna |
2011 | Anna Boleynová |
Nesmírně poutavě odvyprávěný nejen životopis Marie Tudorovny, ale i dějin Anglie jak politických,tak náboženských.Kniha bořící historická klišé o ní a průběhu reformace za Jindřicha VIII. Vysvětluje pohnutky, uvádí souvislosti, popisuje podrobně život na královském dvoře i prostého lidu, vytváří plastický věrohodný obraz tohoto období.Pro mne obohacující čtení.