Krvavý básnik Nero
Dezső Kosztolányi
Dezső Kosztolányi (1885-1936), básnik, prozaik, literárny kritik a publicista, patrí k skupine spisovateľov, ktorí na prelome storočia položili základy modernej maďarskej literatúry. Jeho historický román Krvavý básnik Nero (1922) je skvelou štúdiou vnútorného myšlienkového sveta samovládcu a despotu, ktorý netúži byť veľkým politikom, ale veľkým básnikom, pričom je aj v jednom, aj v druhom len úbohým diletantom. Jeho diletantstvo v spojení s neobmedzenou mocou prerastá do šialenstva a Nero, utrýznený bezobsažným umeleckým nepokojom, dá v básnickej žiarlivosti a pomatenosti zavraždiť básnikov, ku ktorým boli múzy milostivejšie, vlastnú matku i manželku a napokon aj svojho starého učiteľa Senecu, „toho majstrovsky klzkého dvorana a sofistu, ktorý je napriek všetkému predsa len skutočným filozofom a naozaj veľkým literátom", ako ho vo svojom liste, vzdávajúcom hold Kosztolányiho umeleckému majstrovstvu, charakterizoval sám Thomas Mann. Cez postavu Nera, cez jeho mravný a telesný úpadok stvárnil Kosztolányi aj rozpadajúcu sa Rímsku ríšu, rozhlodanú anarchiou, strachom a chaosom. A práve v tom, že Kosztolányi poukazuje na hodnoty pošliapané v prachu a dovoláva sa ich vzkriesenia a obnovy, tkvie silné posolstvo jeho románu.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1983 , Slovenský spisovateľOriginální název:
Nero, a véres kolto, 1921
více info...
Přidat komentář
Dobře napsaná kniha, která přestože nemá mnoho stran je naplněna vcelku zajímavým a vcelku strhujícím dějem. Dokáže si udržet čtenářovu pozornost od začátku až do konce. .Myslím ,že velmi dobře a nenásilně , tedy aniž by se čtenář při čtení začal nudit , jsou v knize vykresleny psychologické profily jejích postav. Určitě doporučuji k přečtení.
Možná bych upozornil na doslov , který je podle mne zcela jistě poplatný své době, a proto by se v dnešní době bez něj kniha asi obešla , nicméně toto ponechám na úvaze každého čtenáře který bude knihu číst.
Historický román o císaři,který vládl zpočátku velmi rozumně,ale pak u něho propukla nemoc a on se stal ještě horší než všichni jeho předchůdci a dovedl to tam,kam to dovedl.Ve svém světě si představoval,že je největší umělec v Římě (podobně jako jeho smutně proslulý strýc Caligula).Nakonec spáchal sebevraždu,protože nemohl unést,že není oblíbený.
Neviem kde nastala chyba.....veď u Nera sa v mladosti neprejavovali takéto úchylky. Či? A ešte k tomu mal pri sebe takého filozofa ako bol Seneca. Aj ten sa sám divil, kde sa berie v cisárovi taká krutosť. Nero nechcel byť cisár, chcel vynikať v umení.....neúspešne.....
Poutavý historický román, který potěší každého, kdo má v oblibě historický Řím. Psychologie postav je zvládnuta na výbornou, jen u Seneky mi pár věcí nesedělo, ale kdo ví, jak to tenkrát bylo doopravdy. Kniha často vybízí čtenáře k zamyšlení.
Když vidím komentáře, tak mi to nedá: Dámy a pánové, prosím pěkně, tohle je beletrie, nikoli literatura faktu!
Nejde o klasický životopis, skôr o akúsi "sondu" do vnútorného života. Nero je tu hlavne nepochopeným podpriemerným umelcom, pre ktorého je jeho úspech dôležitejší ako cisárstvo.
Zajímavá kniha o životě císaře Nera. Můžeme se seznámit hlouběji s děním římské doby a také s psychickými problémy, které udělali z Nera krvavého císaře. V knize se objevuje i detailně Seneca jako poradce v začátcích tohoto mladého císaře.
Moje hodnocení: 40 %
Autorovy další knížky
1974 | Anna Édešová |
1974 | Zlatý drak |
1961 | Pavučina |
1988 | Přetvářka |
1989 | Krvavý básník Nero |
Mnoho jsem o této staré knihy o císaři Nerovi neočekával, ale musím uznat, že docela to šlo. A vážně byl Nero dost krvavý ...