Krvavý kámen
Tim Mackintosh-Smith
Historický román Krvavý kámen se odehrává ve 14. století v Seville a především v Granadě, hlavním městě Maurů v jižním Španělsku, v podmanivém prostředí komplexu paláců a pevností, v Alhambře. Roku 1368 se Granada, které tehdy vládne velkovezír Lisánuddín al-Chatíb, ocitá v ohrožení skupiny muslimských vzbouřenců, kteří usilují o „očistu“ islámské víry a návrat k jejím prapůvodním kořenům. Říkají si „Lvi“ a jsou na život a na smrt oddáni svému předákovi. A právě v té době pobývá v Granadě slavný cestovatel Abú Abdulláh ibn Battúta se svým černým otrokem Sinánem. Do děje, který se odvíjí kolem tajuplného drahokamu, známého jako Velký rubín (Krvavý kámen), postupně vstupují kromě obou hlavních protagonistů děje – cestovatele a jeho černého otroka – samozvaný sultán, kastilský král Pedro Krutý, jeho židovský lékař a důvěrník, správce Alhambry Zajd, alchymista a básník Alí a jeho křesťanská milenka, zpěvačka Lubna.... celý text
Přidat komentář
Přes počáteční zmatek v postavách s nezvyklými arabskými jmény hodnotím jako báječné čtení. Napětí, krev i trochu romantiky v oblacích střelného prachu.
Krátký epizodní příběh z doby panování Muhamada V v Granadě ve 14. století je vyprávěn mnohomluvnou květnatou řečí arabských literátů a básníků, což může leckoho brzy otrávit. Mne to neodradilo, dočetl jsem snadno a rychle a leccos jsem se dozvěděl o arabském světě na území dnešního Španělska a jeho boji proti katolickým říším, o vynálezu střelného prachu a prvních arabských teroristech. Vždycky je pěkné číst něco od člověka tak znalého tématu.
Souhlasím s Čefem, vždy je zajímavé přečíst si něco od chytrého člověka, který své práci rozumí. Linie děje byla odpočinková, pro mě byly přitažlivé právě ty dějiny, které tady autor naznačuje.