Krycí jméno Helena
Ariel Lawhon
Tento strhující román se točí kolem čtyř krycích jmen, které používala slavná špionka a protinacistická odbojářka Nancy Wakeová během války¨ Píše se rok 1936 a Australanka Nancy žije v Paříži. Zde se setkává s bohatým francouzským průmyslníkem Henrim Fioccou. Henri ji okouzlí a jako jeho manželka se Nancy po pádu Francie do nacistických rukou stává LUCIENNE CARLIEROVOU. Pod touto identitou pašuje Nancy lidi a dokumenty přes hranice ke spojencům. Její úspěchy a především schopnost vyhýbat se gestapu jí vynesou další přezdívku: BÍLÁ MYŠ. Nakonec je však i Nancy donucena opustit Francii a milovaného Henriho. Rozhodně se však nevzdává. Na vlastní žádost se účastní školení Special Operations Executives v Británii a stává se pro své spolubojovníky HÉLÉNE. Nakonec je Nancy vyslána zpět do Francie jako smrtící MADAM ANDRÉ, jedna z nejmocnějších vůdkyň francouzského odporu, vyzbrojená vtipem, svou podpisovou červenou rtěnkou a talentem získat pro své lidi jakékoliv zbraně Pokud však nepřítel zjistí, že tyto čtyři identity označují jednu jedinou ženu, nikdo Nancy a její blízké neochrání. A čím víc se blíží okamžik, kdy bude Francie konečně osvobozena, tím je nebezpečí pro ty, které Nancy miluje, větší a smrtelnější.... celý text
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 2021 , Ikar (ČR)Originální název:
Code Name Hélène, 2020
více info...
Přidat komentář
Normálně na román pro ženy 5* nedávám, ale tady to nešlo jinak. Nancy jakožto reálná žena byla neskutečně odvážná, dříč až na půdu, podle všeho velmi půvabná a chytrá. Tahle dáma by měla být inspirací pro současné mladé ženy, ne nějaká dnešní tzv. celebrita. Bez takových lidí jako ona by Hitler prostě a jednoduše uspěl.
Autorka si dala záležet na autenticitě příběhu a i když kniha stylisticky není žádný literární skvost (ale také určitě není v tomto směru podprůměrná), tak životní osud Nancy Wake dokázala ztvárnit velmi čtivou formou přístupnou pro všechny - a o to tady jde. Střídání časových rovin bylo osvěžující a nápadité.
Takže ženy, s chutí do toho :-)
Kniha ponúka strhujúci portrét Nancy Wake, austrálskej hrdinky, ktorá sa stala jedným z najväčších nepriateľov nacistického režimu. Autorka Ariel Lawhon nás vtiahne do sveta špionáže, odboja a neústupnej odvahy, ktorý sa odohráva v temných časoch druhej svetovej vojny. Prostredníctvom štyroch kľúčových identit, ktoré Nancy počas vojny prijala, nás Lawhon zoznamuje s jej mnohostrannou osobnosťou – od odvážnej novinárky až po neúnavnú vodkyňu odboja.
Nancyin príbeh je plný napínavých misií, nebezpečných útekov a srdcervúcich rozhodnutí. Autorka dômyselne vykresľuje jej odhodlanie, s ktorým čelí nebezpečenstvu, a zároveň nám priblíži jej zraniteľnú stránku. Vzťah s jej manželom Henrim dodáva príbehu hĺbku a emocionálnu silu, ktorá kontrastuje s drsnou realitou vojny. Autorka spája historické fakty s pútavým rozprávaním, čím vytvára živý a autentický obraz doby. "Krycí jméno Helena" je viac než len dobrodružný román. Je to inšpiratívny príbeh o ľudskej odvahe, o sile lásky a o tom, že aj jeden človek môže zmeniť svet. Ak hľadáte knihu, ktorá vás povzbudí a zároveň ponúkne fascinujúci pohľad na jednu z najodvážnejších žien 20. storočia, táto je pre vás tou správnou voľbou.
Úplně mě kniha pohltila. Nedokázala jsem se odtrhnout. Velmi inspirativní. Jaká je síla ženy ve světě mužů? Nezdolná. O to mrazivější, že se jedná o skutečnou hrdinku odboje druhé světové války. Co si z knihy odnáším? Potřebu ochutnat legendární drink French 75 a odstín červené rtěnky :).
(SPOILER)
Nečekaný (ve smyslu mně neznámý, překvapivý a netuctový) osud Australanky Nancy Fiocca, roz. Wake, předválečné novinářky, která se stala vlastní volbou Francouzkou, a proto hodlala pomoci a aktivně pomáhala dobrovolně tamnímu odboji, dokud jí nešlo o život a musela prchnout přes Španělsko do Anglie, kde se znovu hlásila do služby.
Francouzský exil ji nechtěl, a tak ji naverbovali britské SOE. A v jejich službách byla nasazena ve Francii začátkem roku 1944, spolu se dvěma kolegy, s nemalým úkolem: "Financovat, vybavit a vycvičit makisty v kraji Auvergne. Pošleme vás jako předvoj, abyste pomohla francouzskému odboji, než přijde spojenecké vylodění. Musí být připraveni k boji."
Autorka ale trochu postavila na hlavu posloupnosti ve svém románu, takže o výcviku a konkrétní formulaci nasazení se dozvídáme na posledních stránkách... Od počátku ale sledujeme její plnění tohoto nesnadného úkolu: je s podivem, že Britové na něj nasadili ženu, zejména mezi zatvrzelé Francouze, natož makisty. Trvalo jí to také dost dlouho, než si zjednala respekt, svým přístupem, akčností i vlastním nasazením zdraví a života. A to se všem vyplatilo...
Nicméně je to román, navíc napsaný ženou o ženě, takže nejde o válku jako takovou a špionážní práci v odboji, ale o lásku (autorka sice v doslovu píše, že centrem všeho bylo manželství, ale dle mého to byla čirá a nezdolná láska, zakončená manželstvím). Právě ten dlouhý úvod na prvních 150 stranách, kde se střídá pohled na Nancyinu práci v terénu s vyprávěním o letech předválečných a jejího flirtování a jeho namlouvání, mne dost unavoval - příliš dlouhé, a osobně bych ji už uškrtila, jak se chtěla nechat dobývat, paličatě, dětinsky, nekonečně.
Paličatost a sebevědomí jí později jako třicátnici rozhodně pomohlo v jejím válečném úkolu, ale i jako soukromá osoba byla hodně ostrá, důrazná, až zastrašující. Lásku ale nalezla. Do konce není jasné, jak to s oběma milenci a manželi dopadne.
Škoda, že autorka nepřičinila aspoň v doslovu několik málo slov o tom, co s ní bylo po válce (krom toho, že by to bylo na celý další román, podobně jako období tvrdého výcviku ve Skotsku pro SOE, který také přešla jen pár stranami, stejně jako úmorný, nebezpečný a útrpný útěk přes Pyreneje).
Našla jsem si, že se dožila téměř stovky (1912-2011), takže jí její válečné úsilí a ztráty spíš zocelily, než ublížily. Autorka se často odvolává na vlastní životopis Nancy Wake, gestapem nejhledanější špionky s označením Bílá myš, ale bez dalších podrobností (kdy jej napsala, kdy byl vydán - dohledáno: 1985).
Vzhledem k přespřílišné dávce romantiky propletené celou knihou, a tím také jisté zdlouhavosti na úkor akčních prvků, nedávám plné hodnocení.
V každém případě o makistech, vnitřnostech jejich uspořádání, vybavení, práce, schopnostech, působení před i po (1. a 2.) vylodění spojenců jsem se nikdy takto důkladně nedočetla.
Román, který je založen na pravdivých skutečnostech. Příběh o statečné a odvážné Australance Nancy Wake, ženě čtyř jmen špionce Hélène, pašeračce Lucienne Carlier, bojovnici francouzského odboje Madam André.
Gestapem přezdívané Bílá myš.
Tohle byla skvěle napsaná kniha, autorka má perfektně rozložené střídání časových rovin a pohledů různých postav. Kniha se díky tomu stává velmi čtivou, čtenáře příběh naprosto pohltí. Skvělé bylo také střídání válečné linky s obdobím, kdy se Nancy seznamuje se svou láskou.
Spousta postav z této knihy mně přirostla k srdci, Henri, Hubert, Patric, Denis, její psí parťáci Piccon i Grenadina. Žila jsem s Nancy její příběh, společně s ní radovala, nenáviděla, bojovala, milovala, plakala i se bála. Ale především jsem ji jako ženu obdivovala. Obdivovala jsem ji za vše co zvládla a kolik životů zachránila během nacistické okupace Francie.
Nancy Wake dostala za své činy mnoho vyznamenání a poct.
Čest její památce
Velmi čtivá kniha, dobře vykreslené postavy a prostředí.
Vychází z historických událostí.
Vynikajici! Napinave, zajimave, vyborne se to cetlo. A Nancy byla neskutecna zena, klobouk dolu.
Zajímavá žena to jistě byla – rázná, nebojácná a v hlavě to také měla dobře srovnané. Kniha je sice zpočátku věnována více vztahu hrdinky se svým partnerem, ale k odboji za německé okupace Francie se zde posléze také dopracujeme více než dostatečně. Mnoho napínavých scén ze života makistů v lesích dokumentují, jak byl tento odboj silný, včetně jeho slabostí a problémů. A doslov je také perfektní
Román podle skutečných událostí, částečně psaný podle biografie. Román o vyznamenané válečné hrdince, o statečné ženě, ženě bojující, o ženě milované a milující. Děj je rozdělen na dvě části, kdy jedna začíná vysazením agentky s krycím názvem Hélène roku 1944 ve Francii, druhá část začíná roku 1936, kdy se započíná love-story novinářky Nancy Wake a Henriho Fiocci. Hélène a Nancy jsou samozřejmě tatáž osoba a oba příběhy se výborně čtou. Konec jsem probrečela.... nevím, co víc říct, silná kniha. Čest její památce.
Čtyři jména, jedna žena. Ale zvládla toho více než celá malá armáda. Křehká ženskost, zbraň v boji s nepřítelem, skloubená s tvrdostí velitele, který vede své oddíly vstříc vítězství. A není to vymyšlená hrdinka, ale taková žena opravdu chodila po zemi a přispěla svým dílem k záchraně mnoha lidí i k porážce fašistického Německa. Krom medailí zasluhuje především obrovský obdiv. Poklonu skládám i paní spisovatelce, která nám tuto hrdinku představila knihou, jež nás nutí otáčet stránku za stránkou, zadržet dech ve chvíli střetu s nepřítelem i doufat ve šťastné shledání s Henrim a Piconem.
Vynikající kniha o vynikající osobnosti. S odstupem musím konstatovat i vynikajícím způsobem napsaná. To zajišťuje její komerční úspěch. Nakonec si přijdou na své jak čtenáři, kteří čekají především dobrodružnou část jejího života, tak čtenářky, které si užijí zrození vztahu s pozdějším manželem. Je to nakonec tak vyrovnané, že musí být spokojeni všichni. Posuzuji to podle sebe, kdy mě v 1. třetině knihy ty odskoky z války do červené knihovny štvaly, ale nakonec jsem musel uznat jejich nutnost pro celistvost díla a pochopení osobnosti hlavní hrdinky.
Naprosto úžasné zpracování osudů naprosto neuvěřitelne hrdinky. Klobouk dolu před vším, co dokázala a klobouk dolu před autorkou, která sesbírala všechny informace a dala z nich dohromady tento zajímavý a čtivý příběh.
Mou romantickou duši moc nepotěšil konec, ovšem tak to bohužel v historii dopadlo. Nicméně mě potěšila romantická linka. Líbilo se mi, ze tak má ctenar možnost poznat hrdinku až do hloubky duse. A nepochybuji o tom, ze byla opravdu taková razna, silná a duvtipna, jak byla v knize popsána. Protože jinak by nemohla dokázat, co dokázala. Za mě plný počet a urcite doporucuji!
Úžasná kniha, úžasná hrdinka.jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Rozhodně doporučuji
Pochopila jsem, že dobrý nápad pro vznik kvalitní knihy nestačí. Narazila jsem totiž mnohdy na bombová témata, jejichž potenciál se nevyužil. Tento příběh si nemohl dovolit velký dějový rozlet, jelikož se opírá o skutečnost. I tak však byl děj téměř strhující díky skvělé spisovatelce i překladateli, bez kterého by to nešlo. Děj doslova letí, nezajímavé pasáže jsou defacto vystřihnuty a my si můžeme užít porci zábavy i kruté pravdy.
Toto je příběh ženy s velkým Ž. Dokázala si získat respekt a autoritu v jednotce nedisciplinovaných francouzských vojáků. Nezdráhala se použít pistoli, aby udržela jejich poklopce na uzdě. Zamilovala jsem si též Louise, kterému utrhl prsty granát. Škoda, že nebyl jako jeden z mála v knize skutečný.
Tato kniha vzdává hold nesmírně odvážné ženě, na kterou se skoro zapomnělo. Můžeme tak znovu nechat ožít její romanci s Henrim, chvíle, kdy stojí tváří v tvář nepříteli v bitvě, či ji můžeme znát jako známou pašeračku dokumentů, dokonce i jako velitelku popravčí čety.
Věřte mi, Bílá myš se k ní vskutku hodilo. Proklouzla všude s mrštností, elegancí, bez povšimnutí...
Toto je mezinárodně hledaná La souris blanche, Nonsí...
Naprosto úžasná, mnohdy neuvěřitelná kniha o krásné ženě (viz foto v úvodu knihy) podle skutečného příběhu. Smekám před tím, co tahle žena dokázala. Ačkoliv to byla ženská každým coulem, přežít mezi tlupami odbojářů jí pomohla hrubost a citové přemáhání. V příběhu se odvíjí dvě dějové linky, aby se v závěru spojily a vyvrcholily v hořkosladký konec.
Kniha, kterou jsem přečetl po jednoznačném vychválení a doporučení ženské části naší rodiny, mě až tak nenadchla. Na můj vkus docela dost výplně směrem k červené knihovně, ale jinak dobře a poutavě zpracovaný příběh, který dokáže zaujmout.
Je dobré si připomínat, co všechno válečná doba mohla (a může) také pro některé lidi znamenat. Hrdinství na pohled křehkých žen, jejich odhodlání pomáhat jak to jen jde v boji proti nepříteli, nasazovat vlastní život, odvaha přijmout děsivou možnost odhalení, mučení a kruté smrti, to vše si asi jen těžko umíme představit a připustit...
Krycí jméno Helena není ojedinělou knihou na téma výjimečných žen, které za války bojovaly v odboji. Je však napsána na základě skutečných událostí a skutečných osob. Moc se mi líbilo, jak Nancy - Helena uměla rafinovaně využívat ženské zbraně, jak dokázala být pragmatická i vtipná, jak silnou osobností byla...Líbila se mi i romantická a dojemná linka příběhu...
Moc hezky jsem si početla a dávám knize plný počet. Doporučuji.
Nesmírně zajímavý životní příběh, respektive jeho asi nejdramatičtější desetileté období, ovšem osobně mi nesedlo, jak byl v této knize zpracován. Vůbec jsem se nemohla začíst, vždy jsem přečetla několik stran, pak knihu odložila a po čase se vyloženě s donucením zase na několik stran vrátila. Tak jsem se asi po dvou měsících dostala někam ke sto padesáté straně a chtěla jsem už knihu definitivně odložit jako nedočtenou. Přišlo mi, že pasáže z roku 1936 jsou plné akorát nicneříkajících dialogů a úvah, části z roku 1944 zase nevystihují dramatičnost popisovaných situací. Včera jsem řekla, že zkusím dát knize ještě poslední šanci, vždyť tady má 91%, tak prostě musí být dobrá! No, dala jsem za včerejšek všech zbývajících 350 stran. Pořád mi neseděl ten styl, jakým je kniha psaná, ale jestli je to tím, že jsem četla takřka bez přestávky, nebo tím, že už byl děj zajímavější... prostě dala jsem to. Ovšem při tom jsem si současně dohledávala různá fakta na internetu a dozvídala se tak i spoustu doplňujících informací. Za všechnu tu odvahu, nasazení, pomoc i ostatní skutky si Nancy Wake rozhodně zaslouží plný počet hvězd, ovšem za toto literární zpracování jich musím autorce pár strhnout.
Štítky knihy
pro ženy Francie odboj tajemství špionáž ženy v 2. světové válce historické romány podle skutečných událostí špioni
"Před válkou jsem nikdy nebyla násilný člověk - nikdy jsem neublížila ani pavoukovi. Ale od té doby se ve mně cosi změnilo. Je to hluboké, prazákladní a děsivé. Už se nebojím použít vlastní ruce k vykonání spravedlnosti. Už se nebojím.
Vzrostla také má schopnost nenávidět. Vůči Němcům a všem, kdo jim slouží, je hluboká a divoká. Už nejsem milý člověk."
V tomto roce prozatím nejlepší kniha, jakou jsem četla. Autorka dokázala čtivě a naprosto strhujícím způsobem vykreslit život ženy, která svou vnitřní silou, odvahou a kuráží nepřestává ohromovat ani v dnešní době.
Příběh si přečtěte, nebudete litovat!