Krysař

Krysař
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42447/bmid_krysar-esj-42447.jpg 4 6662 6662

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinaví hlodavci nejsou jedinou špínou v městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku.... celý text

rutto45
27.12.2018 4 z 5

Nemilosrdný popravca. Pre mňa však aj hrdina bez plášťa. Menší počet strán mi pri tomto diele vôbec neprekáža, keďže bolo povedané všetko, čo bolo treba. Aspoň ste to stihli zhltnúť medzi prestupmi na vlak.

Ventimiglia
26.12.2018 4 z 5

Krásný jazyk, dokonalá výstavba (půvabný je např. opakovaný motiv se snítkou jasmínu, kterou posléze Agnes odevzdá Krysařovi), ale marná sláva, celé mi to připadá příliš patetické - a patos příliš nemám v oblibě. Nicméně je zajímavé, jak rozdílné výklady novela vzbuzuje; sama vnímám jako zásadní Krysařovo váhání, zda se nechat spoutat láskou, či zda se nevázat. A romantická rozporuplnost této postavy. Zaváhání ho stojí příliš mnoho...
Tak snad jen pár citátů jako důkaz: "Nemiluj přespříliš, chceš-li býti milován; vyčerpáš sám všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš, ničí možnost lásky, kterou bys měl bráti; to ti radí krysař, který mnoho viděl."
"A cože činí nepokojným jeho hrdé nitro? Krysař jde, kam chce, stane, kde chce, a odejde, kdy chce. Byl by opravdu zajat?"

Kuža007
11.12.2018 4 z 5

Nádherná novela, krásný děj založený na staroněmecké pověsti. Krysař jako romantický hrdina začátku 20. stol.

jakub2199
10.12.2018 5 z 5

Nádherná novela, zpracovaný příběh je trefnou kritikou společnosti a povrchnosti lidí. Varování před morálním úpadkem lidské společnosti, převtělený do romantického příběhu. Četl jsem ho několikrát a pokaždé na mě zapůsobí stejně silně. Přestože nejde o stejná díla, tak mi velmi připomíná Obraz Doriana Graye od O.Wilda, stejně jako jeho sbírku pohádek Šťastný princ. Příběhy obsahují kritiku, ale přesto si zachovávají jistou naději, tužbu v šanci na lepší budoucnost, ne pouze distopickou predikci naší nevyhnutelné zkázy v důsledku našich chyb.

Henry_1986
27.11.2018 5 z 5

Klasika, kterou by měl přečíst každý...poutavý příběh, témata aktuální v kterékoli době a skvělý konec. Vzhledem k délce knihy by mohl přečíst opravdu každý.:-)

LiKa00
17.11.2018 5 z 5

Skvělá knížka.

Edith_17
15.11.2018 5 z 5

Knihu jsem si vybrala k maturitě a moc mile mne překvapilo, že se četla tak dobře. Krátké kapitolky, čas se nad dějem zamyslet. Byla to prostě fajn kniha a teď jsem opravdu ráda, že jsem si ji přečetla, nejvíc jsem se ale začetla až v závěru, byl opravdu dojemný.

Renncha
08.11.2018 3 z 5

Zajímavý příběh a hlavně ten konec, doporučuji přečíst!

katushah
06.11.2018 4 z 5

Velmi hezký příběh.

SweetCake
04.11.2018 4 z 5

Myslela jsem, že mě kniha moc bavit nebude, ale opak byl pravdou. Moc hezký příběh:)

mourek-veronika
04.11.2018 3 z 5

Krysaře jsem četla v rámci četby k maturitě, ale patří k těm povinným knihám, u kterých přečtení rozhodně nelituju. Není to sice úplně jednoduché čtení a opravdoví fajnšmekři dokáží v knize najít mnoho někdy až filosofických rovin a pohledů, ze kterých lze na příběh pohlížet, ale to nijak nepřekáží ani těm, kteří se u čtení moc zamýšlet nechtějí. Autor nás nenechá příliš proniknout do psychiky jednotlivých postav a my příběh sledujeme spíš zpovzdálí, což však neznamená, že bychom s nimi neprožívali jejich radosti a strasti, protože osud k nim nebyl moc přívětivý. Nejsilnějším momentem pro mě bylo krysařovo konečné rozhodnutí a úplný závěr se špetkou naděje byl pěkným zakončením tohoto pozoruhodného příběhu.

JointlieKat94
30.10.2018 4 z 5

Já tedy nevím, úplně asi této knize nerozumím. Ze začátku jsem se těšila na to, co a jak Krysař dělá. Chtěla jsem víc o popisu píšťalky, toho jak funguje a tak.. nějak moc se mi toho nedostalo. Kniha je dobrá. To ano! Zaujala mne a nemohla jsem přestat číst. Bylo zvláštní, že člověk s kamenem, místo srdce, je schopen takové lásky. Lásky, tak bolavé a neopětované, v jistém slova smyslu.. že kvůli ní, kvůli jedné dívce, zahubí její město.. kniha je prostě něčím zajímavá. Jsem ráda, že jsem si přečetla dílo mého rodáka.. :)

BlackJeffy
25.10.2018 5 z 5

„Stál až na okraji a zdálo se, že mluví s propastí, milenkou sebevrahů."

mewmew
13.10.2018 5 z 5

Další kniha z povinné četby, kterou sem vesele ignorovala. Však ňákej maník s píšťalou, kterej všechny odvede..a co jako?
A opět sem nakonec ráda, že jsem Krysaře přečetla. Rozhodně to předčilo očekávání a můžu jen doporučit.

šneki
08.10.2018 2 z 5

Krysař mě zanechal naprosto chladnou. Cítila jsem se , že čtu prostou pohádku pro děti, která si ale hraje na takovou temnější a inteligentnější. Některým mým známým se Krysař velmi líbil, bohužel na mě nijak neohromil.

OOOliva
07.10.2018 5 z 5

Ukazuje kam může přivést člověka lidské pohrdání spojené s náhlou špatnou zprávou od krysařovy milenky. Krysaře dovedla až k zapískání na jeho píšťalku a záhubě téměř celého města.
Celkově mě knížka velmi bavila.

Mirka2778
01.10.2018 5 z 5

Popravdě, Krysaře jsem ještě nečetla. Přesto je mým asi nejoblíbenějším dílem.
Poprvé jsem se s ním potkala v muzikálové podobě od Daniela Landy, a byla to láska na první skouknutí.
Texty, hudba, herecké výkony i příběh mě tenkrát uchvátili. CD nahraná s prvním obsazením toho představení jsou nejpřehrávanější z mé fonotéky.
Podruhé si mě Krysař podmanil díky přednesu (četba je slabé slovo) Jirky Dvořáka.
Při poslechu této audioknihy, nemůžu dělat nic, co vyžaduje trochu soustředění, protože se stále a stále zaposlouchávám.
Ten tolik zvukomalebný text mě pokaždé znovu okouzluje.
A potřetí, už jen malá třešinka na dortu, je písnička Waldy Matušky. Další úžasný hlas....a text.....a melodie.

Myslím, že ho číst nebudu, bojím se abych si nezničila to kouzlo, které pro mě má.

Janniska
17.09.2018 5 z 5

Prostě skvělé.Četla jsem ji po několikáté a jsem vždycky nadšená.Příběh krerý se neomrzí a dá se aplikovat na každou dobu.

DommiP
05.09.2018 3 z 5

Klasická kritika, která se ne každému zalíbí, podle mého kniha působí pokaždé jinak.

Scathia
19.08.2018 4 z 5

Zvláštní kniha. Je psána velmi čtivě a krysař se jeví jako správný "BadAss". Osobně si rozhodně nemyslím, že by lidé z města zasloužili jakýkoliv trest, ale zhrzená láska umí zatmět úsudek.