Krysař

Krysař
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42454/mid_krysar-ALj-42454.png 4 6675 6675

Novela obměňující středověký saský motiv o krysaři, který, aby se pomstil věrolomným a lakomým měšťanům, zahubí celé město. Dyk prostřednictvím této legendy řeší záhadu marné touhy po ryzí kráse a velikosti a chce ukázat odvěký rozpor mezi iluzí a skutečností.

TerraNova
13.09.2017 5 z 5

Ze začátku se mi příběh moc nezdál, ale postupem času mého čtení se mi líbila víc a víc a ten konec mě přesvědčil o tom, že si zaslouží pět hvězd. Rozhodně slušný základ, který by neměl chybět v žádné povinné četbě.

Lathien
13.09.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila, docela dobře se četla. Překlapilo mě, že do propasti skočil i krysař, to se u základní pověsti moc nevypráví.

pejty
12.09.2017 4 z 5

Málo stran, které řekli víc, než kdejaký 800 stránek dlouhý román. Můj šálek to úplně není, ale přesto jsem si knihu velice užil.

tessa.mik
08.09.2017 5 z 5

Krysaře prostě miluji. Už od školy, kdy jsem ho četla v rámci povinné četby a od té doby jsem se k němu vrátila už nesčetněkrát.

ondras666
04.09.2017 5 z 5

Kniha přečtena v rámci čtenářské výzvy. A pravdou je, že trochu lituji, že tohle dílo klasické literatury jsem nečetl dřív. Opravdu pěkně zpracovaný všem dobře známý příběh. Jen zde doplněný o pseudo milostný trojúhelník.
Krátká a oddechová četba na pár hodin, krásný styl textu a mluvy.

Delirium
02.09.2017

Moc pěkná verze příběhu o krysaři. Oceňuji autorův výběr slov.

DatabazeKnih100
24.08.2017 4 z 5

V tomto díle je i přes malý rozsah řečeno mnoho. Oceňuji krásný jazyk a velmi povedené některé slovní obraty. Citace, které zde někteří uvádí, hovoří za vše.
Věřím, že kdyby byl příběh zasazen do českého prostředí, měla bych ze čtení ještě o něco hlubší zážitek.

tsal
23.08.2017 5 z 5

Pověst o krysaři, který ztrestal nevděčné obyvatele města, je známá asi každému dítěti. Teď po dočtení Dykovy poetické a procítěné verze mi však přijde, že ta zjednodušená dětská prokazuje příběhu medvědí službu a hloupě ho sesazuje na poučení o jednom aktu. Provinile přiznávám, že do postavy Krysaře jsem se zamilovala takřka okamžitě a až po uši jako sama Ágnes a nepřešlo mě to až do samého konce, který jsem oplakala. Která z nás by k sobě nechtěla připoutat tajemného svébytného poutníka, jenž se doposud odmítal usadit? Ha! A jak často dopadáme… No nic, zpět k tématu. Příběh sám o sobě prokázal, proč nezapadl v propadlišti literárních dějin. Kritizuje, odhaluje a chválí chování a události, které spisovatelé kritizují, odhalují a chválí již celá století a celá další budou. Je to nadčasové téma, protože jde až k samému jádru lidských citů a motivací. Nejenže tak Dykův Krysař přežije celá léta, ale jen těžko se najde čtenář, který by si z něj tu podstatu nevytáhnul. K tomu přidejte nádherný sloh, básnické výrazivo a špetku romantického patosu, a máte klenot literatury. Pro mě je to prozatím nejlepší kniha roku.

Leenah
22.08.2017 4 z 5

Klasika, která se čte téměř sama i vzhledem k rozsahu díla. Nechápu, že mi unikala až do mých 26 let (v povinné literatuře jsme ji neměli). Moc jsem si čtení užila a díky Levným knihám ji můžu mít za pár korun i ve své sbírce klasické literatury.

Tynyton
21.08.2017 5 z 5

Má nejoblíbenější. Vždy mě fascinovala ponurost příběhu a s jakou stručností autor dokázal dokonale vystihnout atmosféru. Nejvíc krásný je tragický konec.

bakjo95
16.08.2017 4 z 5

Neobyčejný příběh s trochou nadpřirozené síly. Od knihy jsem nic moc nečekal, a proto mě nepřekvapila ani nezklamala. Ovšem konec příbehu mě lehce zaskočil, i když si nedovedu představit jiné zakončení. Vyšší styl, jímž byla kniha psána mi v určitých částech dal zabrat, a tak jsem ne jeden odstavec četl dvakrát. Doporučuji - 75%

Dym
15.08.2017 3 z 5

Další přečtená kniha z povinné četby. Nemůžu si pomoct, moc mě to nezaujalo, ale i tak se to dalo celkem dobře přelouskat, takže jenom doporučuju.

Jennkie
11.08.2017 5 z 5

Krasne napsana kniha :-)

domino1701
08.08.2017 4 z 5

Pěkný příběh :)

Hadrna
08.08.2017 5 z 5

Další z mé složky k maturitě a nelituju, krysaře jsem chápala a dokázala se do něj vcítit, je těžké, když vás lidé nechtějí poznat a vy s tím nemůžete nic udělat. Je to tragédie s koncem, který je vlastně nový začátek ;).
Doporučuju a přeju pěkné počteníčko NH.

essterkaa
07.08.2017 5 z 5

Myslím si, že je to obrovský skvost české literatury. Čím dál více si uvědomuji, jak je ta "naše" literatura krásná! :)

gersie
02.08.2017 3 z 5

Příběh zajímavý , stále má co říci , ale styl psaní (zřejmě ve své době populární) mě nějak neoslovil.

Murysek
01.08.2017 5 z 5

Jediná kniha, kterou jsem již četl dvakrát.

vampiru
29.07.2017 2 z 5

Kniha je z povinné četby jedna z těch záživnějších, ale stejně není tak dobrá, že bych si jí přečetl znovu... je tam mnoho nezáživných momentů, přesto, že děj má zajímavý, často se uchyluje k nudným částem.

SeverusSnape
25.07.2017 5 z 5

Úžasná kniha,strhující děj,který mne moc bavil.Skvělá atmosféra a postavy.Jsem nadšená a asi i trochu divná,protože Krysař mi připomínal Snapa s Harryho Pottera :) :'(