Kto zradil Annu Frankovú? - Vyšetrovanie nevyriešeného prípadu
Rosemary Sullivan
Pomocou novej technológie, nedávno objavených dokumentov a sofistikovaných vyšetrovacích techník sa medzinárodnému tímu – vedenému penzionovaným agentom FBI – konečne po- darilo vyriešiť záhadu, ktorá od skončenia druhej svetovej vojny fascinuje celé generácie: Kto zradil Annu Frankovú a jej rodinu? A prečo? Denník Anny Frankovej si prečítalo viac ako tridsať miliónov ľudí na celom svete. Trinásťročné židovské dievča Anna si ho písalo, keď sa za druhej svetovej vojny skrývalo so svojou rodinou a ďalšími štyrmi osobami v tajnej prístavbe jedného amsterdamského domu, kým ich nacisti nezatkli a neposlali do koncentračného tábora. Napriek množstvu diel – článkom, knihám, divadelným hrám – venovaných Anninmu osudu, nikto nikdy presvedčivo nevysvetlil, ako sa týmto ôsmim ľuďom podarilo prežiť v úkryte viac ako dva roky bez toho, aby ich niekto spozoroval, a kto, alebo čo nakoniec priviedlo nacistov na ich stopu. Penzionovaný agent FBI Vince Pankoke a tím neúnavných vyšetrovateľov starostlivo preskúmali desiatky tisícov strán dokumentov – niektoré z nich doposiaľ nikto nevidel –, vyspovedali množstvo potomkov ľudí, ktorí poznali Frankovcov. S využitím metód vyvinutých FBI vyšetrovatelia starostlivo zrekonštruovali niekoľkomesačný sled udalostí, ktoré viedli k neslávne známemu zatknutiu, a dospeli k šokujúcemu záveru. Kniha Kto zradil Annu Frankovú? je pútavým rozprávaním o tejto misii.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: 2022 , Citadella (SK)Originální název:
The Betrayal of Anne Frank: A Cold Case Investigation, 2022
více info...
Přidat komentář
Je pravda, že Anna Franková byla populární nebo byla známá v 50. letech. Za moji generaci moc známá nebyla. Spíš byla náhoda, že jsem v knihovně objevila její deník a pravdou je, že mě tehdy nezaujal. Možná dnes, ale nějak ho už nemohu dostat do ruky. Později jsem byla na návštěvě v Holandsku a dodnes památku na ní i na její rodinu udržují dodnes. Kniha ukazuje pátrání spíš už v archivech, neboť svědci tehdejší události jsou již mrtvi. Zajímavý je to, že tato kniha poukazuje na jméno zrádce, které se objevil již tady na internetu, objevuje se taky život lidí, kteří byli i do této kauzy připleteny jak pomocníci, tak stopy, které můžou vést domněle ke zradě.
Deník Anny Frankové jsem nečetla (zkusím to napravit), ale věděla jsem o koho jde a co prožila. Na její osobu jsem okrajově narážela i v jiných titulech z období druhé světové války. Kniha byla napsaná napínavě, informace davkovány pomalu a srozumitelně, někdy se často opakovaly. Ale těch různých jmen... Nejen pomocníků, pracovníků, sousedů ale i Němců, Nizozemců, vyšetřovatelů z 50. let, ze 60. let a současných vyšetřovatelů. Co kapitola to nová dávka jmen. Celkově jsem ale s knihou spokojená. Přinesla mi nové informace o dění v Nizozemsku za druhé světové války.