Kukaččí vejce / Odrodilec
Stephen Leigh , Cordell Scotten
Kukaččí vejce – Stephen Leigh Odrodilec – Cordell Scotten a Robert Thurston
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1995 , Knižní klubOriginální název:
Changeling / Renegade, 1991
více info...
Přidat komentář
Ve druhé části Robouniversa, kterou tvoří šest románů, známých pod společným názvem Roboti a mimozemšťané, pokračuje příběh Dereka a jeho přátel. Derec je přivolán na planetu, kde jsou roboti, stavějící nové město robotů, atakování místními představiteli inteligence a k Derekovu překvapení, jsou ve svém úsilí vedeni novým druhem robota. Na jiné planetě pro změnu Ariel musí řešit podobný problém. První román působí oproti předešlé šestici nebývale zajímavě, za což může fakt, že podstatná část příběhu je podávána z pohledu nového robota. Druhý román mi bohužel už přišel poněkud chaotický.
Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5. Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
Předchozí knihy popisovaly jeden celistvý příběh, který ve čtvrtém díle "skončil" uzavřením spousty dějových linek a zanechal několik málo, na které navazuje pětka. Navazuje volněji, a i když nám tu zůstaly hlavní postavy, děj je zaměřený na události na dvou nových planetách. Setkáváme se se dvěma druhy mimozemšťanů, kterým se do cesty připletlo nové Město robotů. Psovití i létající mimozemšťané tu jsou velice zajímavě a originálně vykreslení a dobře zasazení do příběhu, který působí celistvě a promyšleně. Slabší byly pouze pasáže, kde létající politikařili. Příliš v tu chvíli připomínali lidi.
Zdá se, že Město robotů je uzavřenou kapitolou a do pokračování série už zasahují jen jeho ozvěny, nesené dvojicí hlavních protagonistů Derecem a Ariel. Leighovo Kukaččí vejce ze světa vlčích smeček, stejně jako Scottenův Odrodilec z Ústřičného světa jsou téměř samostatnými, uzavřenými příběhy, u nichž kontinuita a vzájemné řetězení děje šly poněkud stranou. Koneckonců v obou vystupují svérázné světy se zcela unikátním inteligentním životem, které vzájemně spojuje jen stejná výchozí situace, kulminující v poměrně vyhraněný konflikt s roboty. Položkou, která do obou novel přináší prvek nevypočitatelnosti, dravosti a vzrušení je experimentální robot inženýrky Janet Anastasiové. Jeho úřadování v dějové lince a postupný vývoj přináší do série svěží vítr. Dokonce bych řekl, že lehounce zastíní i ústřední postavy Dereca a Ariel, které tak trochu ustrnuly na místě a nikam se neposouvají. I když pochopení létajících Ceremyonů z Odrodilce je o poznání složitější než soužití s vlčími smečkami Kukaččího vejce, přijde mi Scottenova novela dynamičtější a barvitější než ta Leighova. Jsem opravdu zvědav, kam se série, která má nyní podtitul Roboti a mimozemšťané, posune příště.