Kulový blesk
Liou Cch'-sin
Audiokniha Kulový blesk obsahuje sci-fi román, jehož autorem je tvůrce úspěšné trilogie Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin. Čte Zbyšek Horák. Režie Jakub Tabery. V den oslavy svých čtrnáctých narozenin se Čchen namísto šťastného sfouknutí svíček na dortu stane svědkem smrti obou rodičů. Přímo před jeho očima je zabije kulový blesk, přírodní jev, jímž se dodnes zabývá mnoho vědců. Čchen se zatvrdí a rozhodne se zasvětit zkoumání kulového blesku celý svůj život. Čím víc toho Čchen ví, tím silněji si uvědomuje, že kulový blesk je jen špičkou ledovce úplně nových obzorů fyziky. Samotářský a odhodlaný vědec se díky svému úkolu setkává se spoustou lidí, kteří jsou stejně jako on hnáni kupředu nějakou posedlostí. Jako červená nit se Čchenovým příběhem linou poslední slova jeho otce: „Klíčem ke krásnému životu je okouzlení.“ Román Kulový blesk vznikl ještě před vydáním Liou Cch-sinovy slavné ságy Vzpomínka na Zemi a lze jej číst nejen jako samostatné dílo, ale také jako předmluvu k této trilogii.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2019 , HostOriginální název:
Ball Lightning, 2004
Interpreti: Zbyšek Horák
více info...
Přidat komentář
Posloucháno opět jako audiokniha. Ani zdaleka se nevyrovná trilogii Vzpomínka na zemi, pořád se tam najde ale dost zajímavých nápadů. Opět velmi odosobněný styl.
Poslechnuto jako audiokniha. Autorův rukopis je rozeznatelný na první pohled/poslech. Trilogie "Vzpomínka na zemi" se mi líbila více, ale i ostatní autorovy knihy stojí určitě za přečtení/poslechnutí.
Kdo už od Liou Cch'-sina něco četl, pozná na první dobrou autorův rukopis. Oproti trilogii "Vzpomínka na Zemi" byl tento příběh znatelně jednodušší. Žádné skákání sto let tam a zpátky se tu neděje, takže jsem ani neměl problém orientovat se v postavách. Příběh začne relativně jednoduše, ale typicky Cch'-sinovsky se zamotá do absurdních stavů. Místy mě to bavilo, místy jsem měl dojem, že tam autor vkládá naprosto nesmyslné dialogy zřejmě jen proto, aby vysvětlil své vlastní myšlenkové pochody. Řekněme, že do dvou třetin to mělo hlavu a patu, člověk sledoval bádání dvou postav cože to vlastně ten kulovej blesk je, ale v poslední třetině se na scéně objeví Ting-I a ten hned z hlavy všechno ví a ve všem má pravdu. To si to teda Liou hóódně zjednodušil. Za mě to má za 3 z 5*
Kulový blesk je takový Krakatit po čínsku. Máme tu vědce, který pracuje s novou technologií, kterou následně využije armáda pro masové zabíjení lidí. Novokoncepční zbraně jsou tak středobodem celé knihy, kdy se nepracuje pouze se silou blesku, ale zmíněny jsou také vraždící vosy nebo klasičtí bojoví delfíni. Kniha je velmi technická a vzhledem k autorově čínskému původu ukazuje úplně jinou mentalitu, než jak jsme zvyklí třeba z děl amerických nebo evropských tvůrců. Vědecky pak jde až k hranici šílenství. Původně jsem se rozhodoval mezi silnými třemi a slabšími čtyřmi hvězdami, ale tentokrát dám knize skóre vyšší.
Cele je to take nejake novokoncepcne.
Knizka je tak tochu autisticky odosobnena az na hranicu morbidnosti (napr. napad s rukou). Pacil sa mi pokus preniest kvantovy mikrosvet do makrosveta, pouzitie kolapsu kvantoveho stavu a zdoraznovanie ze nic nie je nemozne, len niektore deje maju limitne nulovu pravdepodobnost.
Pohlad na fungovanie cinskej spolocnosti z pohladu pracovnika vojensko-vyskumneho komplexu je zvlastny.
Cinsky hrdinsky nacionalizmus je divny a ak je to bezny cinsky pohlad na svet tak v dlhodobom horizonte je to pre Zem nebezpecne.
Literarne 40%, pohlad na Cinu 50%, kvantova fyzika 80%, vysledok ***.
Toto bola proste úžasná kniha, už dávno ma niečo tak nebavilo. Autor vymyslel úžasný príbeh, a opiera sa o vedecké poznatky. Znovu krásne ukazuje rozdielnu mentalitu medzi Amerikou a Čínou.
Modlím se , aby autor publikoval dal, já ty jeho díla čtu klidně měsíc , možná dva , ale ponesu si to cely život. On umí udělat něco jineho, něco co má hloubku. Možná ji to má jen rádoby , a nebo taky jen pro někoho - mě to však zasahuje.
Kvantová růže na konci mě rozbrecela :)
Byl jsem nadšen z autorovi trilogie a námět, se kterým jsem tuto knihu pořizoval mě neskutečně lákal. Bohužel celkově je to pro mě zklamání, byť kniha je kniha velmi čtivá a zábavná. Chybí jí lepší pointa a především pak v druhé části je technicky příliš překombinovaná. Takže celkově dobré, ale rozhodně ne výborné...
Přečetla jsem, ale s obtížemi, kniha je poněkud suchopárná. Všechny postavy jako by byly jenom figurky, které slouží k posouvání děje dopředu. Fyzikální náměty byly zajímavé, ale tomu zas natolik nerozumím. Oproti Temnému lesu a Vzpomince na zemi, které pro mně byly čtenářským zážitkem roku 2020 je toto o dost slabší kus.
Knihu mi půjčil kamarád - vůbec nic jsem o ní ani o autorovi nevěděl, anotaci jsem nečetl, takže jsem netušil, do čeho jdu. Na začátku mě polekala čínská jména, ale naštěstí tam těch hlavních postav moc není, takže se mi nepletla.
Navzdory pomalému tempu vyprávění se mi kniha četla dobře a příběh mě bavil. Je to zase něco úplně jiného, než obvykle čtu.
No a teď jdu na Problém tří těles :-)
Dejovo príliš roztrieštené a nekonzistentné. Udalosťami pospájané nápady a teórie, kde dej a postavy zanikajú, dokonca aj hlavná postava sa v tej vedeckej hatmatilke občas úplne vytráca. Problém som mal aj s istou morálnou necitlivosťou, pre autora je tu na prvom mieste nekonečné rozvijanie jeho teórií a svet žijúcich ľudí je len akési pokusné laboratórium, kde ich testuje. Autorova predstavivosť je aj tu pôsobivá, no ako celok to zďaleka nefunguje tak dobre ako pri jeho ďalších knihách.
Nedočteno, vzdal jsem to někde na 90+ stránce, takže nehodnoceno. Přišlo mi to literárně i vědecky někde na úrovni J. M. Trosky a přece jen už mi není 12. Díky lazarovi za terminus technicus WikiBrak, to naprosto sedí.
Čítala som až po prečítaní série Spomienka na Zem, na smolu tohto diela. Táto knižka sa mi napriek niekoľkým zaujímavým a odvážnym nápadom javí nesporne slabšia ako spomínaná trilógia. Trilógia mala vysokú pestrosť tém aj štýlov, odborné výklady striedali hlboké emócie. Guľový blesk síce prestupuje melanchólia, ale nijako hlboká. Emočne je plochšia a nevyváženejšia, výkladov a opisov je viac než pocitov či samotného deja. Čo však nechýba v oboch príbehoch, sú nelogizmy, hlavne ku koncu. Aj motivácia hlavného hrdinu, po väčšiny knižky zrozumiteľná, zrazu z ničoho nič zmizne a vedie k absurdnému zakončeniu.
Po Toulavé Zemi, dočtené minulý týden, jsem si dal Kulový blesk. Bezprostředně po dočtení mám pocit, že autor měl zůstat u povídkové tvorby, která byla skvělá, nápaditá, čtivá. On tedy Kulový blesk je taková "povídka", jen roztažená na 400 stran. Těch prostředních cca 200 je totiž docela zbytečných. A je to velká škoda.
Nebudu se vrtat v autorově vnímání fyzikální teorie - ale opravdu to není "lahůdka pro studenty a absolventy Matfyz a ČVUT", jak tu někdo psal - pro lidi co měli alespoň pár semestrů kvantovky či jiné pokročilejší fyziky je to naopak velké utrpení a musí se na dílo koukat prostě jako na pohádku pro dospělé. Musím konstatovat, že relativitu ve Vzpomínce na Zemi pochopil autor o dost lépe, než kvantovou fyziku v Kulovém blesku. Ale za to bych body netrhal, je to knížka pro "mejnstým".
Co mě ale zklamalo je vlastní dynamika a styl podání příběhu. Spousta postav je jednoúčelově plochých, hlavní hrdina na mě působil emočně prázdně, a to i přes trauma v dospívání a poněkud svérázně osamělou cestu životem. A to je opět škoda.
Dalším problémem je tempo. Prvních řekněme 50 stran jako rozjezd ujde, pak však přijde ten již zmíněný cca dvousetstránkový mrtvý chod. Ke konci se tempo zvedne a kniha se díky tomu dočíst dá celkem dobře.
Možná už jsem prostě té Číny plnej, všech těch soudruhů majorů, divných jmen a poněkud despektního pohledu na okolní svět. Dám si teď od Lioua oraz, pořídil jsem Stephensonův Anatém, tak pokud to dám, určitě se pochlubím subjektivním srovnáním.
Není to brak, ale autor má lepší knihy. Ale téma pro mě zajímavé....
60%
Autorův styl se tak výrazně odlišuje od všech, že nemá jinde žádnou obdobu. Proto mi jeho knihy připomínají zlato. Jsou neuvěřitelně přitažlivé a je jich málo.
Naprostá lahůdka pro studenty a absolventy Matfyz a ČVUT. My ostatní si bohužel moc nepočteme. (:-))
Hlavně divoké nápady kolem kvantové fyziky. Hodně Sci, podobně jako první díl Vzpomínky na Zemi. Kulturní odlišnost je znát a místy jsou motivy a chování postav i společnosti těžko pochopitelné. Také by mohlo být kratší. Během závěrečného vysvětlování co se vlastně stalo (to by asi v dobré knize být nemělo), jsem si pořád říkal, že už by mohl být konec.
Štítky knihy
kulový bleskAutorovy další knížky
2017 | Problém tří těles |
2017 | Temný les |
2018 | Vzpomínka na Zemi |
2020 | Věk supernovy |
2019 | Kulový blesk |
Do Kulového blesku jsem se nemohla dlouho začíst, od poloviny knihy se to zlomilo a nastala náramná jízda...