Kumewawa, syn džungle

Kumewawa, syn džungle
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541352/bmid_kumewawa-syn-dzungle.jpg 4 1 1

Jak by asi dopadla skupina výletníků, poté co jejich loď ztroskotala uprostřed amazonského pralesa, kdyby nepotkala Kumewawu? Malého kluka s tetováním na tvářích, který dokáže lovit, rozdělat oheň, uplést provaz a rozpoznat nebezpečí, jež v neprostupné džungli číhá, a který neznámým lidem v nouzi nabídne pomoc. Jednoduchý, poučný a zároveň kouzelný příběh nechá malého čtenáře nahlédnout do života amazonských indiánů, přibližuje jejich zvyky, moudrost a vztah k Matce přírodě a zároveň klade důraz na nezištné chování indiánského chlapce, který za pomoc neočekává žádnou odměnu. Knihu, původně napsanou v esperantu, pro české čtenáře objevil i přeložil etnolog a cestovatel Mnislav Zelený-Atapana, který text doplnil úvodním slovem a slovníčkem pojmů.... celý text

Mojepočteníčko
31.07.2024 4 z 5

Kumewawa, syn džungle mi na první pohled připomněl dobrodružné příběhy, které ráda četla moje maminka.

Uprostřed brazilské Amazonie ztroskotá parník. Posádka se zachrání, ale nikdo z nich netuší, jak v divoké džungli přežít. Nakonec se objeví dvanáctiletý indiánský chlapec Kumewawa, který jim situaci pomůže zvládnout, aniž by žádal cokoli na oplátku...

Jestli něco nesmím zapomenout pochválit, tak jsou to překrásné ilustrace a samozřejmě přesah, který příběh má.

Je to rozdíl mezi chováním zhýčkaných obyvatel města, uvyklých na komfort i peníze a Kumewawou, který vše potřebné nalézá v přírodě kolem sebe.

Vlídné chování chlapce, které s nadhledem poráží pocit nadřazenosti, jež vůči němu cestující zpočátku chovají.

Zdánlivá odlišnost a hranice, které se zakrátko stírají.

Podání pomocné ruky, jež neočekavá nic na oplátku.

Důraz na důležité lidské vlastnosti jakými jsou například čestnost, statečnost, pravdomluvnost, upřímnost a mnohé další.

Velmi příjemným bonusem je taktéž slovníček, který je umístěn na konci knihy.

Jediné, co mi trochu vadilo, bylo časté lovení zvířat, což je ale v rámci kontextu v knize objasněno.

Krásně zpracovaný příběh, doporučuji :)

Tibor Sekelj
chorvatská, 1912 - 1988