Přidat komentář
Hlavní postavy příběhu jsou filatelista spekulant Karel Kupec a recidivista, zlodějíček a vykradač chat, Josef Kudláček. Jejich osudy se v jisté míře spolu protnou. Příběh je to hodně propracovaný, ale pro dnešního čtenáře bude tato krimi spíše nezáživná. Ještě bych zmínil jednu postavu. Tou je Hana Tichá, která opravdu nezklamala.
Klady:
1) autorova detailní znalost prostředí a perfektní obeznámenost s policejní prací (tipuji, že pan Novotný byl příslušníkem VB)
2) schopnost přetavit proces fádního shromažďování důkazů do příběhu, který nakonec "šel číst"
3) v podstatě sympatičtí hrdinové
4) styl vyprávění, který rozhodně neurazí
Zápory:
1) na detektivku přece jenom hodně "nehybné"(děj se z valné části odehrává za psacími stoly policajtů a v rovině výslechů, citací posudků znalců atd.)
Memento:
Jestli si ale z knihy něco odnesu, potom jakési orwellovské déjà vu, znovuuvědomění si dneska už stěží uvěřitelné skutečnosti, že za socíku vás mohli zavřít, až zčernáte třeba i za to, že jste si vyměňovali poštovní známky se zahraničími sběrateli – a nenechali si tuto činnost požehnat od vrchnosti. A soudruzi byli tak důkladní (a mstiví), že na dopadení podobných "padouchů" byli ochotni obětovat všechno.
Citace:
1) V této etapě měla jedna kopie spisu "Případ Kupec" už více než sedm set stran a ještě nebyl všem dnům konec. Nadporučík Polák pracoval téměř dvanáct hodin denně a ti, kteří mu pomáhali, na tom nebyli lépe.
2) … je vinen, že za prvé, jako člen klubu filatelistů nakupoval nadměrné počty známek v sériích téže emise s úmyslem je později vyměňovat či prodávat a nashromáždil tak vlastní filatelistickou potřebou nezdůvodněnou zásobu známek (…) a za druhé proti platným předpisům vyvážel do zahraničí a získával ze zahraničí mimo výměnné středisko poštovní známky (…) tedy za prvé, podnikl jednání pro společnost nebezpečné, kterým si opatřil ve větším rozsahu předměty větší hodnoty v úmyslu se ziskem je prodat nebo směnit (…) a odsuzuje se (…) k úhrnnému trestu odnětí svobody v trvání osmnácti měsíců …
Resumé:
Byla to podivná doba…
Štítky knihy
filatelie české detektivky a krimi
Autorovy další knížky
1985 | Kupcova aféra |
1982 | Zrádné konto |
1989 | Safír pro Eržiku |
1981 | 5 podozrivých |
1991 | Slovensko v obrazoch - Výtvarné umenie |
Ačkoliv je zřejmé, že půjde o detektivku, nebo spíš hospodářskou kriminálku z oblasti filatelie, lze jí bez problémů zvládnout i bez základů "zoubkovaných nesmyslů". Pro mnohé s časovým odstupem bude samotný děj poněkud složitý, místy je vysvětlování na samé hranici odbornosti, takže leccos může být nejasného. Což nijak neovlivňuje celkové vyznění knihy.