Kvantový zloděj

Kvantový zloděj
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137563/bmid_kvantovy-zlodej-kvantovy-zlodej-yab-137563.jpg 4 43 43

Kvantový zloděj série

1. díl

Jean le Flambeur je posthumanistický zločinec, psycholupič, hochštapler a podvodník. Jeho původ je zahalen tajemstvím, ale jeho eskapády zná celá Heterarchie – od vloupání do gigantických diomozků vnitřních planet, jimž zcizil jejich vlastní myšlenky, až po krádeže vzácných pozemských starožitností z majetku šlechty pohyblivých martských měst. Až na to, že Jean udělal jednu chybu. Teď je odsouzen k pobytu v dilematické věznici, virtuálním nápravném ústavu spravovaném axelrodskými archonty, kde hraje nekonečné variace jednoho herně-teoretického rébusu s nespočetnými replikami sebe sama. Jeanovu každodenní rutinu smrti, zrady a spolupráce však převrátí vzhůru nohama příchod Mieli a její pavoučí lodi Perhonen. Právě ona mu nabídne možnost získat zpět ztracenou svobodu a schopnosti jeho starého já – ovšem výměnou za uskutečnění té jediné loupeže, která se mu tak docela nepovedla… Kvantový zloděj je úchvatný román v duchu hard sci-fi, jehož děj se odehrává v daleké budoucnosti naší sluneční soustavy, a zároveň akční krimi příběh plný bizarních posthumanistických postav, jejichž počínání nicméně řídí skrznaskrz lidské pohnutky zrady, pomsty a žárlivosti. Výsledkem je naprosto strhující knižní debut. zdroj: legie.info... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

The Quantum Thief, 2010


více info...

Přidat komentář

R47
20.01.2021 1 z 5

Hrozná slátanina. Zaujaly možná dva vedlejší motivy z celý knihy, jinak nic. Vůbec nechápu, proč se autor odvolává na Arsena Lipena. Tohle s ním nemá nic společného. Zlatá Krysa z nerez oceli.

Metla
15.01.2020 3 z 5

Kombinace dynamického motivu na obálce s anotací ve mně vzbudila zájem o románový debut finského autora. Kromě opatrných očekávání jsem se potýkala také s obavami, jestli pochopím svět budoucnosti stvořený autorem se vzděláním Sheldona Coopera. Naštěstí se nesnažil čtenáře zahltit informacemi z teoretické fyziky nebo matematiky, přesto mi občas prostředí či události připadaly ve své virtualitě až abstraktní. Po celou knihu pro mě bylo obtížné odhadnout, jaké jsou možnosti jednotlivých postav, čeho jsou schopné, kdy, proč a jak vytasí nějaký trumf, kterému protistrana nebude moct konkurovat.
Problematická mi přišla také motivace většiny účinkujících; šarmantně arogantní zlodějská legenda Jean le Flambeur mě neokouzlil, válečnice Mieli pro mě byla velkou neznámou, detektiv Isidore měl šťávu asi jako mumifikovaná myš a vedlejší charaktery ani to ne. Největším sympaťákem pro mě byla kosmická loď Perhonen.
Detektivní zápletka decentně prošpikovaná akcí mě v první polovině příliš netáhla, jisté telenovelovité vyústění vyvolalo dávivý reflex a mám pochyby, jestli jsem správně pobrala závěr románu - předskokana k druhému dílu.
Hannu Rajaniemi má v lebce líheň výživných nápadů, mobilní město Morna a jeho zákonitosti jsou sakra zajímavé, přímo fascinující v mnoha detailech. Představivost si přišla na své. To je však flatus platné, když mnou příběh i s postavami prošel jako sójové maso: hodně žvýkání, trocha nadýmání a po pár letech mi z toho zůstalo v hlavě celkem... jaksetospisovně... trus.
S „Kvantovým zlodějem“ jsem strávila mnohem delší dobu, než bych s ohledem na rozsah knížky čekala, chyběla mi dychtivost otáčet stránky a zjistit, co bude dál. Tudíž mě nemusí tolik mrzet, že se pokračování v českém překladu zřejmě nedočkáme. 65%


Hzjena
15.01.2020

Tak jsem z toho celkem jelen....Je to moje první setkání s hard sci-fi na doporučení dlouholetého sečtělého kamaráda a musím přiznat že pro mě to bylo spíše hard, než sci-fi. Příběh jako takový je skvělý, ale polovina textu pro mě byly nic neříkající názvy (asi) smyšlených principů a technologií. Ono se pak lehko vytvářejí zajímavé kličky a zvraty, když se oháníte takovou terminologií. Raději to přečtu ještě jednou, než ohodnotím a doufám že do té doby přeloží dvojku (The Fractal Prince) a trojku (The Causal Angel )

moira2912
14.10.2019 5 z 5

19.8.2019 - 4,75*
V první řadě - brilantní překlad. Tohle musel být zajímavý oříšek.
Co se zbytku týče, nemám takřka žádné výhrady. Zamotaný, poutavý děj. Několikrát mě zaskočil nepřipravenou a MOJE TEORIE BYLY ÚPLNĚ MIMO. -_-

Ty nápady. Každá kapitola byla pomalu jeden samostatný příběh za druhým představující nějakou novou myšlenku a autor se nezastavil až do samozného konce. Páni. Jednoduše smekám.
Styl psaní autora nádherně vykresloval každou scénu a já se v tomto příběhu jen ráda ztratila. Imaginace je něco, co tato kniha rozhodně nepostrádala.

Postavy byly živé, svéhlavé, broučínovské a k zamilování i protivné a na facku.
(A zajímalo by mě, proč mě z nějakého důvodu ženské charaktery iritovaly. Nějak, nějak jsem se v nich v jednu chvíli dokázala nádherně vidět, a poté uvažuji o jejich mentálním zdraví a vše dobré se smaže. Což se mi stalo opakovaně.)

Skvěle napsaná a promyšlená kniha, nádherně vybalancovaná a přesně v tom správném tempu. Vřele doporučuji. Hm. Vřele doporučuji lidem, kteří miluji sci-fi a nebojí se, když je kniha zamotaná a nevodí za ručičku. A možná tak trochu šílená.
Prostě ten typ příběhů, který mám tak ráda. *heh*

Däniken
19.09.2017 5 z 5

Detektivni hard sci-fi... ve ktere ctenar nevi jestli se zrovna nachazi v realite nebo virtualite a je neustale zasypavan velkym mnozstvim novych pojmu a technologií. Velmi dobry debut finskeho spisovatele Rajaniemi.
Uz se tesim na volne pokracovani Fraktaloveho prince.

jiri2606
01.02.2017 5 z 5

Tahle kniha je něco, co považuji za etalon současného kyberpunku. Autor vystavěl svět, jehož zákonitosti fungují, a kde má vše své místo. Jak by mohla fungovat společnost nesmrtelných lidí, kde práce není potřeba, protože technologie jsou na vysoké úrovni? Kde člověk neskryje nejniternější myšlenky? Rodily by se děti? Za jakých okolností? Jak by lidé žili? Jak by fungovala mezilidská komunikace, interakce?
Technologické hračky, které autor popisuje, nejsou samoúčelné. Nejsou tam proto, aby autor ohromoval, ale dotvářejí perfektní obraz společnosti. Ať už je to gevulot - zařízení, které umožňuje uzavřít se do sebe a nepustit si do svého osobního prostoru nikoho dalšího, anebo věznice, kde jsou vězni nuceni hrát stále dokola tradiční vězňovo dilema. Vše je tam pro jeden konkrétní účel, a tím je stvoření uvěřitelného světa.
Autor je zjevně technokrat a je to znát. Popisuje svět, který nemusí zdaleka být tak vzdálený.

hoopoo
09.02.2014 2 z 5

První část knihy jsem přečetl jedním dechem, ale prokousávání se technickými termíny mě celkem dostalo. Dost záběr na představivost. Nakonec jsem to přelouskal a snad i pochopil. Ale nemůžu říct, že jsem pobral vše. No asi by to chtělo druhé přečtení :(

tsal
12.07.2013 4 z 5

Ćlověk se tu musí prochroustat spoustou technických záležitostí, na nichž tento téměř čistě kybernetický svět funguje. Když to ale nevzdáte, možná nakonec neporozumíte všemu, ale tomu nejdůležitějšímu ano. A pak si začnete užívat hodně divokou jízdu, na jejímž konci je ztracená osobnost hlavní postavy. Zaujalo mě mnohem více než Neuromancer.

finka
15.11.2012 4 z 5

Na mě moc Martix, moc Alenka v říši divů. Ve srovnání s Morganem a jeho Půjčovnou za mě neobstojí, což asi nikdo.
Kybernetická budoucnost ad absordum, ještě teď mi běhá mráz po zádech.
I když někdy jsem měla malilinko pocit, že si ze mě dělá autor (nebo kyberstvořitel?) srandu.
Ovšem skvělý překlad....'mrknutí, přepomínky, dodýchánek a hodně dalších slov...perfektní!

Štítky knihy

kyberpunk finská literatura

Autorovy knížky

Hannu Rajaniemi
finská, 1978
2012  75%Kvantový zloděj