Kyberkultura, hackeři a digitální revoluce: Informace chce být svobodná
Petr Mareš
Informace chce být svobodná (Information want‘s to be free) je hackerské heslo, které pochází z dob, kdy slovo hacker ještě nemělo zdaleka tak negativní nádech a o tajných zákoutích kyberprostoru mělo ponětí jen pár osamělých geeků. S touto knihou budete sledovat dramatický vývoj kyberkultury od zrodu kyberpunku, přes vznik globální sítě, původně navržené ke svobodnému šíření informací a virtuální spolupráci, až po dnešní dobu postfaktickou, využívající internet k marketingovým účelům, propagandě a šíření dezinformací. Dozvíte se o zásadních hnutích a novodobých hrdinech, bojujících za digitální svobodu, kteří se snaží o zachování internetu jako decentralizované zóny v době, kdy se jeho vývoj ubírá už zcela opačným směrem podléhá mocenské kontrole, cenzuře a tržní monopolizaci. Utopie se tak stává dystopií.... celý text
Přidat komentář
Dobrý start pro někoho, kdo o tom neví zhola nic a chce nějak začít. Tohle by myslím mohlo být stravitelné i pro starší generaci. Pro nás ostatní ale až moc stručné a povrchní.
Navzdory zajímavým myšlenkám knihy, které často přesahují spíše do filosofie, nedostávají, pod náporem snahy o co nejširší záběr (na pouhých 232 stranách), jednotlivá témata tolika prostoru, což knize spíše škodí a může působit poněkud povrchně. Autorovi se však nedá upřít odborná znalost oboru a snaha o sepsání unikátního vhledu na vliv technologií na společnost.
Štítky knihy
kyberpunk kyberprostor kybernetika digitální média kybernetická kriminalita digitální komunikaceAutorovy knížky
2022 | Kyberkultura, hackeři a digitální revoluce: Informace chce být svobodná |
Nestojí za čtení. Kniha je dobře strukturovaná a i díky zvýrazněným slovům ji lze rychločíst. Autor prokazuje spoustu znalostí historie, vypraví příběhy, vysvětluje. Bohužel tyto informace prokládá svými názory, místy sklouzává k manipulacím, propagandám, před kterými sám varuje. Celkově nestojí kniha za čtení.