Labuť
Sebastiano Vassalli
Román vykreslující politickou situaci italského jihu na přelomu 19. a 20. století za éry Francisca Crispiho. Je to období neprůhledné vládní politiky, velkých bankovních skandálů, korupce, protekcionářství a osobnost F. Crispiho zde vystupuje jako dosti výrazná a kontroverzní postava. Kniha začíná úkladnou vraždou komtura Notarbartola ve vlaku, když cestoval do Palerma. V pozadí tohoto zločinu stojí poslanec a mafiánský kmotr Raffaele Palizzolo (říká se Labuť), který je ústřední postavou románu. Pachatelé komturovy vraždy jsou čtenáři známí hned od počátku a ten má pak po celou dobu četby možnost sledovat klikatost cest spravedlnosti a obtížnost dokázat pravdu. Svědky totiž jsou Siciliáni, kteří se bojí mafie a o své rodiny. Autor se na mnoha místech knihy očima různých postav zamýšlí nad Sicílií, vztahy mezi italským Jihem a Severem. Úvahy nad pojmem mafie a líčení jejích praktik se prolínají celým dějem. Neobvyklé je jeho formální řešení: Vassalli ho rozčlenil do tří výjevů (zahrnují léta 1893–1904), které symbolicky nazval Peklo, Očistec a Ráj; po něm následuje Epilog (zasazený do r. 1920), v němž se čtenář dozví o dalších Palizzolových osudech.... celý text
Přidat komentář
Děj je zajímavý, ale literární podání mi moc nesedlo. Kniha je ovšem cenná v doslovu, kde se dozvídáme něco víc než z románu. 60-70%, 29. 10. 2023.
Souhlas s komentáři puml a Jakubisko.
Začátek mě navnadil, pak už mě to tolik neoslovovalo, ale dalo se to. Pro mě asi první kniha na toto téma, když nepočítám Kmotra od M. Puza. Dávám 3 hvězdičky.
Román o mafii z doby, kdy ještě nebylo zcela jasné, co to vlastně mafie je. Vassalli zde opět potvrzuje svou pozici vynikajícího vypravěče a stylisty. Korupce, manipulace, boj o moc a marná snaha policie o vyřešení jedné vraždy. Na relativně malém prostoru dokonalé vykreslení atmosféry Siciílie konce 19. století a mentality jednotlivých vrstev společnosti, od těch nejvyšších pozic, až po ty nejnižší.
Tak trochu atypický mafiánský román, odehrávající se v době, kdy slovo mafie bylo nové a na Sicílii nikdo netušil co to je. Kniha vás donutí pohlédnout na tématiku z odlišného úhlu než na jaký jsme zvyklí a umožní lépe pochopit jižanskou mentalitu a proč měla mafie v Itálii vždy tak silnou pozici. Pro fanoušky žánru naprostá nezbytnost.
Štítky knihy
mafie italská literatura Itálie 19.-20. století Sicílie politické romány historické rományAutorovy další knížky
2000 | Labuť |
2020 | Chiméra |
2017 | Dva kostely |
2003 | Nespočet |
1996 | Zlato světa |
Mistrovská literární zkratka... A taky se mi moc líbilo to sarkastické pomrkávání na čtenáře.
(Snad nebude od věci připomenout, že kniha vyšla rok po strašlivých vraždách Falconeho a Borsellina, italských prokurátorů, bojujících proti mafii.)