Labyrint z ledu
Buddy Levy
Autor sugestivně líčí neuvěřitelný, přesto pravdivý příběh americké polární výpravy plukovníka Greelyho, jedné z nejdrsnějších v historii. V 19. století se uskutečnila řada velkých polárních výprav, jejichž záměrem byl průzkum dosud neprobádaných území. Jednou z nich byla i Expedice do zálivu Lady Franklinové vedená poručíkem A. W. Greelym. Skupina 25 mužů vyplula v červenci 1881 s cílem probádat na mapě dosud nevyznačená území a meteorologické podmínky života v Arktidě. Následovala strastiplná cesta plná neobyčejných a často drsných zkušeností. Členové výpravy zřídili výzkumnou stanici v odlehlém zálivu v severovýchodní části Kanady. Během výzkumného pobytu museli čelit snad všem útrapám, které je mohly potkat... V květnu 1882 se jim podařilo překonat rekord v dosažení nejsevernějšího místa, kam do té doby lidská noha vkročila. Tou dobou již očekávali příjezd zásobovací lodi. Ta však nepřiplula a stejně tomu bylo i další rok. Rozsáhlé bariéry mořského ledu se žádné z lodí nepodařilo překonat. Po měsících čekání vydal Greely rozkaz k opuštění výzkumné stanice. Muži se nalodili na pět menších plavidel, která měli, a vydali se do zrádných vod rozbouřeného ledového moře. Jaký osud je čeká v zajetí ledových ker? Záleží na schopnostech, nebo na štěstí? Může vůbec někdo přežít? Příběh vychází ze skutečné události a opírá se o autorův podrobný výzkum.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2020 , ProstorOriginální název:
Labyrinth of Ice, 2019
více info...
Přidat komentář
Naprosto neuvěřitelná kniha. Já bych v takové zimě nevydržela ani den. Obdivuju hlavně psychickou odolnost přeživších. Představa, že těměř půl roku neuvidím slunce a sleduju, jak postupně dochází zásoby a pomoc nikde... Přeživší měli vlastně neuvěřitelnou kliku, jednoho dělilo od smrti pár hodin, zbylé den, dva. Nařčení z kanibalismu byl pěkný hnus, i kdyby k němu došlo, dá se pochopit, nikdo si nemůžeme být jistí, jak bychom se na pokraji života a smrti zachovali my. Kniha byla neuvěřitelně čtivá a fotografická dokumentace výpravy celkový dojem ještě umocnila.
Po této knize jsem sáhla, protože jsem už neměla co cist. Byla jsem trochu skepticka, říkala jsem si, jestli se tímhle někdy prokousu... A naprosto mě to pohltilo a bez dechu jsem dočetla během pár dní. Kniha je naprosto skvělá, nevím, kdy naposledy jsem se takhle ponořila do příběhu. Je naprosto neuvěřitelné, čím si ti muži museli projít. Nechápu, jak si někdo může udržet zdravý rozum v takovýchto situacích. Myslím, že jsem ke konci nemohla přestat číst, aby už byl konec toho utrpení, aby už konečně přijeli. Jak dlouho dokázali přežít. Neuvěřitelné!
Tejto knihy som sa trochu bála, pretože na pohľad je celkom hrubá (a ťažká) a myslela som si, že to bude náročné čítanie, samé fakty a tak. A veru, je to náročné čítanie, ale nie kvôli tomu. Kniha ma pohltila hneď, od začiatku sa mi čítala veľmi dobre a osud mužov na výskumnej stanici ma veľmi zaujímal. Aj keď spočiatku príbeh plynul celkom pomaly, ale to mi vôbec nevadilo. Obdivovala som odvahu výskumníkov, aj keď pochopiť som ich nedokázala - ísť dobrovoľne na takúto výpravu, kde je večne zima, niekoľko mesiacov tma, takisto vedieť, že minimálne dva roky neuvidia nikoho iného a žiť v takých stiesnených priestoroch... Aj keď dokázali tam mnoho. No a potom, keď dva roky po sebe čakali na loď, ktorá neprišla, tak vtedy začalo ísť vážne do tuhého. Snaha mužov, dostať sa naspät do civilizácie bola neskutočná, ale podmienky boli ešte neskutočnejšie a tie im nedovolili napredovať tak, ako by si želali. Už len čítať o tom bolo strašné, nie to to ešte prežívať. Večná zima, neustály hlad... A napriek tomu sa nevzdávali, aj keď nie všetci to zvládli. Páčilo sa mi, že v knihe sa striedali aj kapitoly, v ktorých vystupovala pani Greelyová, ktorá sa snažila zorganizovať záchranu svojho manžela a ďalších mužov. A tak mi neostávalo nič len dúfať, že nejakej lodi sa k nim podarí dostať včas, aj keď nádejne to nevyzeralo.
V knihe nájdeme aj rôzne denníkové zápisky mužov, hlavne Greelyho, ale nie len tých jeho. Takisto sú tam aj fotky, ktoré ukazujú, ako to tam vyzerá.
Táto kniha je bez váhania skvelá, príbeh o prežití. Ale aj keď k nej nemám žiadne väčšie negatívna (drobné sa stále nájdu), tak som z nej po dočítaní nemala až taký hlboký dojem ako z knihy Erebus od Palina, ktorá popisuje (aj) priebeh Franklinovej výpravy. Ale za prečítanie rozhodne stoja obidve.
Příběh Greelyho expedice jsem poprvé četl v Mowatově Polární vášni a poručík z tohoto příběhu vyšel jako poněkud rozporuplná postava, která se na tragickém osudu výpravy sama nemalou měrou podílela. Levy ale odvedl doslova mravenčí práci a osudy výpravy popsal do nejmenších podrobností. Čtenáři tak nezbývá než kroutit hlavou nad ignorancí americké vlády, především ministerstva války, které doslova nechalo výpravu napospas osudu.
Skvělá knížka!
Pěkně napsáno. Příběh sám o sobě již tak pěkný není, celkem drsné, čím vším si skupina kolem Greelyho prošla.. Byl jsem tam s nimi, byla mi zima a měl jsem hlad. Doporučuji všem příznivcům survival tématu, autor odvedl kus dobré a pečlivé práce.
Skvělá kniha. Byla jsem tam s nimi, byla mi zima, měla jsem žízeň, mrzly mi ruce, nohy...
Neustále jsem jezdila prstem po mapách a prohlížela dobové fotografie, které jsou součástí knihy.
Napínavé dobrodružství dle skutečné události o objevování neprobádanýsh území v Arktidě, které pro mnohé skončilo tragicky. Zajímavé byly i dobové fotografie.
Pro mne málo čtivé jako hutná propletená faktografie - chyběla mi jasná chronologická linka, neustále se někam odbočovalo a vracelo. A kniha je navíc neskutečně dlouhá a těžká, aniž by to bylo nutné.
Kniha je naprostá pecka, zjevení, zhmotnění pradávné lidské touhy objevovat, posouvat hranice poznání, ale též schopností člověka. Být první tam kam dosud nevkročila lidská noha (tedy alespoň noha západního člověka). Je to doslova dobrodružný román z okraje známého světa a opět klasický případ, kdy realita vykreslí drsnější příběh, než jakákoliv fikce a představivost. Zima, zima, zima, mráz, sníh, led, led, led, disciplína, deprese, tma polární noci, touha přežít, hlad, hlad, hlad, smrt. Je to epický příběh odvahy, touhy objevovat, touhy posunout hranice. Je naprosto neuvěřitelné, co ti muži tehdy dokázali vykonat, s vybavením, které měli k dispozici, roky odloučení od civilizace, doslova odříznutí od světa. Ta neuvěřitelná odvaha a vidina nehynoucí slávy. Myslím, že tohle dnes chybí.
Z knihy jsem si odnesl hodně, nejen zcela bezpříkladný dobrodružný zážitek. Čtenář příběhem žije, doslova bloudí mezi ledovci, dýchá mrazivý vzduch, přes den zasažen sněžnou slepotou, v noci podléhá polární depresi, stižen rozsáhlými omrzlinami, umírá vyčerpáním a hladem v ledové mrazivé pustině, to vše za zvuků Ďáblovy symfonie praskajícího a pukajícího ledu. Autor vychází z deníkových záznamů, zejména velitele Greelyho, ale též ostatních členů. Poznámky ohledně chování v extrémních podmínkách jsou nesmírně zajímavé, zejména stran stylu velení a nutnosti přizpůsobit se a změnit naučené chování za účelem zachování disciplíny. Autor skvěle ukazuje, jak obtížná je role velitele, jak zdrcující je to odpovědnost. Utrpení, které prožili, bylo strašlivé, ale toho dobrodružného ducha, tu touhu objevovat, tu odvahu, to jim závidím.
Doporučuji všem, kdo si v dnešním prázdném světě chtějí připomenout, že kdysi existovala doba a v ní muži, kteří neváhali obětovat pohodlí, zdraví a život pro trochu té nehmotné slávy, pro touhu objevovat, posunout hranice a být někde první. Obrovská odvaha a odhodlání, sebeobětování, síla vůle, tuhá disciplína, touha přežít, vytrvat. Dnes jsou ta slova skoro bez významu, jako prázdné skořápky zašlé slávy a překonaných hodnot. Můžeme jen doufat, že se ten objevitelský duch zase někdy vrátí a s ním i podobní hrdinové.
Jsem moc ráda, že jsem tuto knihu objevila. Opravdu velmi oceňuji práci autora, který z deníků, lodních záznamů, novinových článků, telegrafů a dalších historických pramenů poskládal neuvěřitelný příběh, a zpracoval ho do úžasné formy. Moc se mi líbilo propojení událostí, kdy autor popisoval jak dění v Arktidě, tak to, co se ve stejné chvíli dělo v USA. Člověk tak získá ucelený obrázek. Rozhodně doporučuji, přečetla jsem jedním dechem.
Ouzko mi bylo! Ouzko z toho v jakých podmínkách přežívali, ouzko z toho, jak se starali jeden o druhého, ouzko z toho, jak jim umírali kamarádi v náruči, ouzko z té oddanosti vlasti. Já bych nepřežila...
„Zemřít je snadné, hrozně snadné. Těžší je bojovat, vytrvat, žít.“ - A. W. Greely
Příběh z jiné doby, která má ovšem v sobě nadčasové poselství o síle, vytrvalosti, fair play.
Pro toho, koho zajímají polární výpravy určitě povinná četba. Knihu si půjčil manžel a tak na zkoušku jsem se do ní podívala a už jsem se od ní neodtrhla. Je to čtení o hrdinství, statečnosti a také o gentlemanství lidí, kteří, i když byli téměř na konci sil, stále se snažili mapovat neznámé země."
"Děsivé skřípání, vrzání a praskání mořského ledu bylo všudypřítomné, bylo tak strašlivé a hrůzné, že mu arktičtí polárníci přezdívali "Ďáblova symfonie".
Poutavě vyprávěný příběh o polární výpravě plukovníka Greelyho, která se uskutečnila v roce 1881.
Konec 19. století a polární výprava, kde mi došlo a byl jsem překvapen jak byli Američané schopní technicky, morálně a fyzicky. Mrazivý popis tehdejších tehdejších superhrdinů.
Takhle to má vypadat, kniha je nabitá informacemi, ale zároveň zůstává hluboce lidská. Doporučuji.
Mrazivě skvělá knížka o dobývání Arktidy. Pro mne celkem neuvěřitelný příběh o odvaze a vytrvalosti expedice v těch nejdrsnějších podmínkách.
Dlouho jsem čekal na vydání knihy o Greelyho výpravě a hurá, kniha je naprosto perfektní, čtivá, konečně komplexní informace a další skvělý kousek do mé polární knihovny.
Strhující čtení. Ačkoliv autor není přímý účastník expedice, ale "jen" novinář, podařilo se mu výpravu přiblížit opravdu barvitě a člověk ji vnímá (a trpí s polárníky) všemi smysly. Popsal všechny charaktery, velitel Greely je chvílemi směšný svým lpěním na vojenské disciplíně, chvílemi dojemný oddaností svému poslání a své vlasti (zatímco politici nad ním téměř zlomili hůl). Nad výpravou se vznáší otazník kanibalismu (podle některých pramenů to byl pravý důvod popravy Henryho). Člověka to přivádí k úvahám - pokud dnes může někdo po smrti darovat orgány, které zachrání život dalším lidem, proč by se na kanibalismus v takových strašných podmínkách mělo nahlížet nějak jinak?