Lásky hra osudná
Karel Čapek , Josef Čapek
Jednoaktová divadelní hra z roku 1910 je společným dílem bratří Čapků a je inspirována komedií dell'arte.
Přidat komentář
Rozhodla jsem se letos přečíst, co nejvíce Čapka, protože tohoto autora obdivuji, ale tohle dílo jsem nepochopila. Zaujal mě začátek, ve kterém promlouval Prolog.
Jak už bylo řečeno, je to jen hra na pobavení, ale od Čapků jsem už četla i lepší dramata ...
Hříčka pro pobavení. O zaslepenosti mužů a "nevinnosti" či prozíravosti žen. Jazykově dobré, některé obraty již napovídají budoucí mistrovství autorů. Ale celkově mě to zklamalo.
je to spíše taková hříčka bez jakéhokoli psychologického a morálního přesahu na jaký jsem u bří Čapků zvyklý.
Bylo to svěží a vtipné divadlo, jakože opravdu jo!
Commedia dell'arte nenabízí příliš prostoru pro hloubku, natož pro originalitu, to už by to pak nebyla Commedia dell'arte, že? A bratři Čapkové pravidla hry vlastně respektují, sice používají zcizovací efekty, ale milým způsobem, nevznikne z toho postmoderní guláš ani na sílu tlačené "zdnešňování".
Jistě, pointa je jasná dlouho dopředu, dech to nevyrazí a k přemýšlení neprovokuje, ale to nejspíš záměr nebyl. Stačilo, že jsem si prožil s rozhlasovou inscenací téhle hry příjemnou hodinku (akorát mi to vyšlo na cestu pěšmo do knihovny a přes cukrárnu zpátky domů :-), po doposlouchání jsem nejen necítil trapnost nad tím, jaké nemožné juvenilie slovutní literáti psali. Dokonce jsem měl na konci hry mnohem lepší náladu než na jejím začátku. To není málo.