Legenda aurea
Jacobus de Voragine
Výbor z díla obsahuje v tomto prvním novočeském překladu 39 nejznámějších legend o uctívaných světcích podle církevního kalendáře.
Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 1984 , VyšehradOriginální název:
Legenda aurea vulgo Historia Lombardica dicta, 1260
více info...
Přidat komentář
Nejedná se o lehké čtení pro každého. Ale tuto knihu ocení každý, kdo se chce dozvědět více o legendách spojených se světci a biblickými postavami. Je například vynikající pro porozumění výtvarného umění a použité symboliky.
Jak bylo řečeno níže, bez Legendy lze stěží porozumět literární a výtvarné kultuře předmoderní Evropy. Spolu s Biblí a antickou literaturou objasňuje suverénní většinu námětů a narážek v písemnictví, malířství a sochařství.
K jednotlivým legendám autor (nebo ti, kdo sborník rozšiřovali) připojuje řadu exempel, v nichž figurují světci a ostatní náboženské postavy (Maria) tak, jak si je představovali lidé středověku. Kristova matka tak v jednom lehce blasfemickém exemplu například vystupuje jako obyčejná žárlivá žena.
Rozsáhlá, ale čtivá záležitost. Jen legendy o prvokřesťanských mučednících (zejména pannách) se opakují, protože ztracené historické údaje nahradilo schéma. Ale za to autor pochopitelně nemůže. Pro současného čtenáře může být úskalím dlouhý a zpravidla chybný rozbor etymologie jména daného světce (vždy na začátku legendy). Navzdory tomu už chápu, proč byla Legenda Jakuba de Voragine nejúspěšnějším legendariem po plná tři staletí.
Bez přečtení Zlaté legendy nebo apokryfních evangelií nemůže být plně pochopen význam takových vrcholných uměleckých děl, jakými jsou například Giottovy fresky v Scrovegniho kapli.
Legenda aurea patří do světové knižní pokladnice. A určitě patří k jakési základní znalosti o evropské křesťanské kultuře.
Těžko hodnotit či přiblížit knihu, která pojednává o duchovnu. Nicméně jako učební pomůcka je výborná a jsem s ní naprosto spokojena, neboť jazyk není překážkou, naopak. Mohu jen doporučit pro každého, kdo chce čtivé příběhy, které ho obohatí po historické a kulturní stránce.
Pro někoho kniha pouze o životě světců. Pro mne povinná četba. A možná proto k ní cítím menší odpor. Jak už zaznělo - je to kniha, kterou potřebujete pokud chcete porozumět církevnímu umění. Ale také je to kniha, kde se dočtete, že svatí nebyli vždy úplně ti "nejlepší z nejlepších". Opravdu mne překvapilo, jak moc se podobali "obyčejným" (ano, zase uvozovky :D ) smrtelníkům. Některé legendy by se daly zkrátit o pár stránek bez narušení kontextu, ale i tak musím i já uznat, jak zajímavé čtení to je.