Rok 100
Paul Pope
Legenda o Batmanovi série
< 72. díl >
Píše se rok 2039 a Gotham je pod brutálním dohledem policie, která zavádí vlastní zákony. Nyní si bere na mušku legendárního Batmana, jenž údajně vstal z mrtvých. Zatím co se úřady snaží odhalit pravou identitu maskovaného mstitele, aby ho jednou provždy zastavily, nový Batman vyšetřuje vraždu tajného agenta. Přitom odhalí nebezpečné spiknutí. Dokáže však v této pochmurné budoucnosti jeden jediný muž něco změnit k lepšímu?... celý text
Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: 2024 , De Agostini ItaliaOriginální název:
Batman: Year 100, 2006
více info...
Přidat komentář
Batman zase trochu jinak... a proč ne. Je fajn, že je to vlastně uzavřený príběh, a člověk nemusí pátrat na co, v tom jeho košatém universu, zase navazuje.
Slušný komiks, u které ho mě mrzí, že mě nesedl o dost více. Ta zápletka není moc originální, ale to nic nemění na tom, že dobrý scénárista jí může využit pro svůj prospěch a dát nám dobrý komiks z budoucnosti. Od scénáristy a kreslíře Paula Popea jsem nic nečetl, takže jsem netušil, co dostanu a jestli to bude kvalitní nebo špatné. Pope jako scénárista odvedl slušnou práci. Některé jeho nápady nejsou úplně marné a špatné. Na druhou stranu má nápady, které jsou divné a takové chaotické. Největší problém s příběh byl ten, že jsem nedokázal uvěřit, že ten svět funguje. Prostě mi to celé přišlo zvláštní a divné. Hodně jsem bojoval s kresbou, která mi vůbec nesedla a nebylo to pravé ořechové. Bohužel. Rok 100 není špatný komiks, přesto nemůžu říci, že bych si ho nějak zvláště užil, ale také jsem při jeho čtení netrpěl.
„Jsem stín, co zahlédneš koutkem oka… Jsem všechno, co tě děsí. Jsem noční můra, na kterou jsi zapomněl.“
Hezké zakončení celé série Legenda o Batmanovi, třebaže by tomu jistě víc slušel Návrat Temného rytíře. Rok 100 stojí trošku v jeho stínu, třebaže oba komiksy pojednávají o něčem zcela jiném. A tady je třeba rovnou říct, že Paul Pope nepřichází s žádnou inovací superhrdinského žánru, ani neumí emoce vyostřit tak, jako Frank Miller. Na druhou stranu, jeho vize budoucnosti Gothamu je mnohem střízlivější (i když diskety v roce 2039 fakt asi používat nebudeme), děj přímočařejší a zlo jednoznačnější. Ostatně, superpadouši tady ani nepřijdou ke slovu a to, s čím Temný rytíř bojuje, jsou mocenské plány vládních skupin, kterým nejde o nic menšího, než získat ještě větší moc. Děj je přitom od první strany nabitý akcí, jako kdyby ani nebylo třeba uvádět charaktery vedlejších protagonistů, nebo je nějak zasazovat do širšího kontextu.
Pecka na závěr to není, ale důstojné zakončení určitě ano.