Legendy o Magorovi I.
František Stárek Čuňas
Ivan Martin Jirous řečený Magor byl kultovní postavou české nonkonformní kultury, vůdčí figurou českého undergroundu, výtvarným teoretikem, spisovatelem, básníkem. Jeho nepřehlédnutelná postava čněla všude tam, kde se zjevila. Měl téměř vždy poslední slovo, vlastní osobitý názor. František Stárek Čuňas, Jirousův dlouholetý přítel, a Marián Cingroš připravili ve své komiksové knize Legendy o Magorovi I. (autoři pracují již na dalších dílech) sérii tří komiksových příběhů, které o Magorovi kolují mezi známými v ústním podání. Jde o svěží, komické (někdy tragikomické) vyprávění, kde není hlavní hrdina líčen jako svérázný člověk, který se díky svému pojímání světa dostává do různých “zvláštních” situací a okolí na něj hledí přinejmenším s podivem. Autorská dvojice Stárek a Cingroš pak nechtěla ukázat pouze legendu Jirouse ve směšných situacích, ale podařilo se ji na pozadí jednotlivých příběhů přiblížit i absurdní společenskou situaci za komunistického režimu i po jeho pádu. Komiksová kniha Legendy o Magorovi I. doplňuje literaturu samotného Jirouse i literaturu, která byla napsána o něm. Magorovské legendy zatím nikdo do knižní podoby nezpracoval a komiks je v tomto případě asi to nejlepší řešení, jak “jiného” Jirouse českému čtenáři představit.... celý text
Přidat komentář
Některé momenty hodně vtipné, i když bych nechtěl letět s Magorem v jednom letadle, z některých mrazilo. Poněkud svérázné rozmístění bublin, ale to už tak nějak ke svérázům z undergroundu patří.
Kontroverzní osoba, proto asi i komiks musí působit podobně. Časté používání vulgarit mi taky vadilo, ale takoví prostě asi byli, proto bych kvůli tomu komiks nerada hanila - jen jednoduše odráží tehdejší realitu, osobnost Magora a zážitky, které s ním Čuňas prožil. Komiks o Kerouacovi, Verlainovi či Bukowském by možná působil na někoho podobně.
Je dobře, že se aspoň těch pár zážitků zaznamenalo a komiks je celkem fajn forma, i když je fakt, že jsem se v tom někdy trošku ztrácela.
Každopádně zážitky mě rozesmívaly (Muž, který pere prádlo :D), ale taky znechucovaly (vztah tehdejšího "obyčejného člověka" k vlasatým lidem atd.). Žít v té době - není se čemu divit, že z toho člověk dokázal stát M/magorem.
V první řadě obdivuju upřímnost až na dřeň, se kterou nám autor Stárek - Čuňas předkládá výseky ze života Jirouse - Magora. Vypravěč si tedy opravdu nebere servítky a tak víc prosvítá ta "magorštější" Jirousova tvář. Což jak vidím v komentářích níže, dost lidí irituje.
Ale kdo bez trochy šílenství v sobě by se dobrovolně rozhodl pro život s STB za zadkem, neustálým napětím z možného zatčení při všem co dělám? K životu disidentského intelektuála 80. let patřil chlast, miliony vykouřených cigaret, vulgarity, nevěry, absolutní neúcta k jakýmkoliv státem vnucovaným autoritám. Ale taky sebevražedná odvaha, se kterou se vrhali do průšvihů a samotek za svoji pravdu.
Líbí se mi Magorovo heslo: "Člověk je starý, když se jeho život stává jen čekáním na příležitost udělat něco předem připraveného".
Když si tak představíme, jak by vypadaly podobně smrtelně upřímné "Babišovy nebo Zemanovy legendy", to by teprve bylo maso...
Tenhle komiks neni az zas tak uplne spatny co se tyce kresby a pribehu. Myslim, ze to je opravdu hodne okrajova zalezitost, ktera zaujme jen malou skupinu ctenaru. Pri cteni jsem si nekolikrat vzpomel na film A bude hur, taky je to takove nevesele vypraveni z hlubokeho podzemi Husakovy rise.
Kresba velice prostá až karikující. Scénář typicky undergroundově absurdní, přisprostlý a otevřený. Práce s médiem není nijak výjimečná. Přesto Legendy o Magorovi fungují ve svém zaměření, rozhodně nejde o četbu pro mainstream. Zkazky o tom, jak Magor za normalizace stopoval, po revoluci z Ameriky dovezl oblečení pro charitu a žil z rozsudků rehabilitačního soudu.
Jedna věc na tom asi byla dobrá, pokud člověk kdy považoval protagonisty za hybnou sílu undergroundové tvorby své doby, tohle dílko to definitivně pohřbilo. Primitivizmus bohužel bez jakéhokoliv přínosu či uměleckého prvku.
nedávám odpad ...pravděpodobně jsem toto použil jednou u knihy N.Kocábové ....ale tady nejde jinak
Kniha byla v igelitu .... jediná dobrá věc na tom komiksu je ten igelit .... nebudu se k tomu nijak moc vyjadřovat : magorská kresba, magorský scénář, magorský sprostárny, magorskej chlast .... primitivní čtení .... tentokrát s chutí použiju ODPAD
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2010 | Baráky. Souostroví svobody |
2020 | Kniha v barvě krve |
2012 | Tváře undergroundu |
2015 | Legendy o Magorovi I. |
2018 | Podzemní symfonie Plastic People |
Nedávám žádné hvězdy, knihu jsem nedočetla...čekala jsem asi něco jiného. Že se víc dozvím o životě Magora, ne jen tři příhody, které jsou spíš ukázkou vulgarit, opilství, nepřijdou mi humorné, ani obohacujici. Vím, že byl Magor kontroverzní, ale tato knižní ukazka jeho života mě spíš odradila od toho, poznat ho víc...