Létající tygři
John Toland
Za druhé světové války se objevovala na obloze nad územím číny a Barmy skupina amerických stíhacích pilotů, která neustále ohrožovala vojenské akce Japonců. Pro svou odvahu a nadšení si vysloužili název Létající tygři. Tito piloti, kteří opustili řady americké armády, námořnictva a námořní pěchoty, se poprvé zúčastnili bojů jako dobrovolnická skupina bojující proti Japoncům po boku Čankajškovy Číny. Díky nekonvenční taktice vedení vzdušných soubojů, kterou jim vštěpoval jejich vzpurný velitel Claire Lee Chennault, si připisovali na své konto nejpozoruhodnější vzdušná vítězství, jakých bylo za 2. světové války dosaženo. Toto je příběh Chennaulta a jeho bájných Tygrů, kteří dokázali nemožné.... celý text
Literatura naučná Vojenství
Vydáno: 1992 , BarokoOriginální název:
Flying Tigers, 1963
více info...
Přidat komentář
Po mnoha letech jsem sáhnul po této knížce, která mě kdysi uchvátila. Nejen pro letoun P-40, který si mi vždycky líbil nejen pro ikonické malby čelistí. Hlavně pro příběh Létajících tygrů.
Druhá světová válka, přes všechnu svou brutalitu, je bezednou studnicí ohromujících - a mnohdy neskutečných - příběhů. V tomto případě o odvaze, houževnatosti, neústupnosti, síle improvizace. A taky trochu tomu americkému sklonu k ležérnosti a překračování doktríny. Co si budeme povídat, boje v Tichomoří a s Japonci byly vždy daleko za hranicí jakýchkoli pravidel.
A tohle akcí nabušené vyprávění Johna Tolanda dává jistou ochutnávku. Ochutnávku příběhu jednoho svérázného pilota, jménem Chennaulta, který s pouhou hrstkou personálu i materiálu několik let dával tvrdě pokouřit japonskému letectvu i pozemní armádě, aby jim zabránil v postupu do Číny. A zdařilo se. Na zastaralých letounech v bídném technickém stavu, bez dostatku materiálu, podpory z nadřízených míst (snad vyjma v místě usazené RAF), zcela vyčerpáni počasím a nekončící bojovou pohotovostí. Létající tygři na malém prostoru vybojovali velikou bitvu.
A je docela příjemným zpestřením si občas podobný příběh přečíst, sklonit aktérům poklonu a nechat se unášet - jako v tomto případě - představou leteckých soubojů a trampot ve východní Číně party dobrovolníků, kteří oficiálně nepatřili do americké armády.
Knihu jsem dostal od kamaráda z Brna, který ji našel vyhozenou a smutnou na ulici. Ač jsem od ní mnoho nečekal, byl jsem příjemně překvapen. Kniha pěkně popisuje vznik a činnost Létajících tygrů v Číně a přestože je malinká, obsahuje vše podstatné k tématu.
Pěkná kniha, která popisuje né tak známé události z 2. světové války. Také je doplněna dobovými fotografiemi