Lev je v ulicích
Adria Locke Langley
Román americké autorky zavádí do Ameriky dvacátých let našeho století. Líčí příběh chudého chlapce, který se z potulného kramáře stává vůdcem, jenž v úsilí o lidské štěstí dovede aktivizovat masy a posléze je zvolen zaguvernéra státu. Postupně však zrazuje své mladické ideály i důvěru přátel, kteří mu dali hlasy, až se posléze stává zcela závislým na finančních magnátech, korupci i gangsterském podsvětí a jednoho dne je zastřelen neznámým mužem. Velký lev státu Magnolia guvernér Hank Martin padl na schodech svého paláce zasažen střelou neznámého pachatele. Tak skončila obrovská kariéra tohoto muže z lidu, který se vyšvihl v nejmocnějšího vládce Ameriky. Autorce se podařilo vykreslit typ vůdce, který dokáže strhnout masy a uvést je v pohyb.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1946 , Nakladatelské družstvo Máje (Máj)Originální název:
A Lion is in the Street, 1945
více info...
Přidat komentář
Tuhle knihu jsem četla tak moc dávno, že jsem zapomněla autora (vlastně autorku) a dokonce název! Vždycky si na ni ale vzpomenu, když vidím plameňáky, kdo četl, pochopí…
Podrobnější obsah bych dnes dala dohromady už stěží, ale své dávné náctileté hodnocení si pamatuju, i když tuším, že dnes bych byla možná kritičtější…
A jak jsem si na název knihy vzpomněla? Nevzpomněla! Jen jsem si pamatovala, že kdysi byla podle ní uváděna v TV inscenace v hlavní roli s Vladimírem Menšíkem, i to, že černošské postavy měly, pokud si dobře pamatuju, začerněné obličeje. To už by dnes fakt neprošlo… :)
Takže sláva internetu, sláva ČSFD, teď už název knihy vím, a tak mohu tady na DK ke svým knihám připsat.
Ještě si pamatuju, že ta inscenace se mi nelíbila, i když Menšík byl určitě famózní, ale já holt měla v hlavě tu pro mě tenkrát úžasně působivou knihu se svou vlastní představou charismatického politika…
Zajímavé čtení podané čtivou formou. Autorka ovšem jde spíš po povrchu věcí, nejde do hloubky, jen naznačuje, také zjednodušuje. Přesto jde o dobrou sondu do politických machinací, korupce, ovlivňování apod. Stále aktuální téma, které se nyní v mnohém neliší ani od příběhu starého cca 80 let (děj se odehrává v letech 1922 až asi 1938). 75%, 2. 3. 2019.
Je to dobrá kniha. Konkrétní reálie politického systému Spojených států meziválečného období samozřejmě jsou již jen historií, popis morálního rozkladu a pádu kdysi velkého člověka však nikoli.
Autorka zachytila plasticky, jak bezmocný je revolucionář (v tomto případě spíše reformátor), pokud je sám.
Politika je všude velká špína. A peníze a moc, úspěch a sláva, pragmatismus a kompromisy rozmývají, leptají ideály a znetvořují vše čeho se dotknou. A tak se lev řvoucí v ulicích, až boháčům drnčí okna ve vilách, nakonec změní jen v další mocichtivou gangsterskou hyenu.
p.s. Samotný příběh je volně inspirován (předpokládám) především příběhem mocného senátora, guvernéra Lousiany (a kandidáta na presidenta) Huey P. Longa, přezdívaného "Kingfish", zavražděného za nejasných okolností v r 1935.