Levicové smýšlení: Od de Sada a Marxe k Hitlerovi a Pol Potovi
Erik von Kuehnelt-Leddihn
Autor zkoumá levicové smýšlení v historii a v zahraniční politice USA a poskytuje cenný popis skutečného a nepravého liberalismu, zamýšlí se nad některými dobrými a špatnými formami vlády, jak se projevují v oblasti politiky, a zabývá se charakteristickými rysy levice. Poskytuje ojedinělý rozbor levicové historie s odkazem na Francouzskou revoluci, zrod USA a různé projevy kolektivistického hnutí, zabývá se mj. americkou zahraniční politikou v rámci politiky prezidenta Wilsona a Roosevelta, polemizuje nad mysliteli skutečného liberalismu a za nepravý liberalismus považuje moderní levicové smýšlení v USA, které sám nazývá nudnou směsicí moderny, průměrnosti, přetvářky a naivity.... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2010 , Wolters Kluwer (ČR)Originální název:
Leftism Revisited: From de Sade and Marx to Hitler and Pol Pot, 1990
více info...
Přidat komentář
Nelze než obdivovat autorův široký intelektuální záběr, pronikavé postřehy a zajímavá historická fakta. To vše seskládáno do této monumentální práce.
Dámy a pánové, "the Right is right and the Left is wrong!"
Co dodat? To se prostě musí přečíst. Kniha, která snad nejpronikavěji popisuje vývoj posledních staletí západní civilizace, co jsem kdy četl. Co se týče faktografie, nemusíte snad souhlasit úplně se vším, ale pokud jde o principy a východiska, bezchybná.
Štítky knihy
nacismus fašismus komunismus marxismus socialismus Velká francouzská revoluce (1789-1799) liberalismus Portlandská deklaraceAutorovy knížky
2010 | Levicové smýšlení: Od de Sada a Marxe k Hitlerovi a Pol Potovi |
Podobný pocit jsem měl naposledy při čtení Johnsonových Dějin 20. století. Rozsáhlá monografie, ke které je nutné se několikrát vracet. Jediná škoda, že není větší rozbor myšlenek po II. světové válce, ale to by bylo zase na jinou knihu.