Ležáky - obyčejná vesnice, SILVER A a pardubické gestapo v zrcadle heydrichiády
Vojtěch Kyncl
Vypálení vesnice Ležáky (24. 6. 1942) stojí v zájmu české historické literatury poněkud stranou oproti výzkumu tragédie v Lidicích. Z tohoto důvodu také vznikla jmenovaná publikace. Podnět k napsání této práce dal v roce 2001 dědeček V. Kyncla, který byl jako svědek vypálení osady a mlýna přítomen. Tato kniha vznikala v průběhu autorova studia ve Spolkové republice Německo, kde měl možnost probádat nové archivní materiály. Vedle oficiálních písemných dokumentů jsou využity i výpovědi svědků, ať již českých pamětníků z okolí Ležáků, nebo německých členů gestapa a ochranné policie.Jak napovídá název, kniha se věnuje nejen ležácké skupině odbojářů, ale samozřejmě i skupině pardubické, která poskytovala úkryty paravýsadku SILVER A. Čtenář se tak v chronologickém sledu seznámí s odbojovou činností ležácké skupiny ČENDA, o jejím napojení na chrudimské a pardubické odbojové skupiny, ale samozřejmě i o „odvrácené“ straně české válečné společnosti – místních udavačích a členech pronacistických organizací.Závěrečná kapitola je věnována symbolu Ležáků v poválečné společnosti i zneužití jména vesnice jako nástroje komunistické propagandy.Kniha má celkem 296 stran, z toho je téměř 50 stran barevné obrazové přílohy. Řada fotografií byla publikována nyní poprvé po více jak šedesáti šesti letech od zničení vesnice. Původní diplomová práce Ležáky - Obyčejná vesnice získala Cenu Edvarda Beneše I. stupně v roce 2007.Publikace je věnována vzpomínce na oběti, které byly za pomoc SILVERu A zavražděny. Avšak zapomenout nesmíme ani na nacistické válečné zločince, jež vypálení vesnice zapříčinili.... celý text
Přidat komentář
Pokud se pamatuji tak kniha byla základem disertační práce autora - takže se předpokládalo nějaké vědecké bádání s tím spojené - což je výborné v tom, že je zde spousta nových poznatků, hlavně výslechových protokolů z doby poválečné - to jsem ocenila.
Jinak je souhrnem všech událostí spojených s desantem Silver A a jeho působením na Pardubicku. Určitě doporučuji pro každého koho zajímá období II. světové války a protinacistického odboje u nás.
Velice fundovaně napsaná kniha o ležácké tragédii a úřadovně pardubického gestapa. Autor uvádí na pravou míru zažité mýty o Ležákách a vysílačce Libuši. Unikátní jsou i výpovědi pamětníků a výslechy zadržených gestapáků. Knihu by si měli přečíst nejen příznivci vojenské historie, ale všichni Češi, aby si vážili hrdinství obyčejných lidí a poznali, co je vlastenectví.
Autorovy další knížky
2016 | Lidice - Zrození symbolu |
2008 | Ležáky - obyčejná vesnice, SILVER A a pardubické gestapo v zrcadle heydrichiády |
2016 | Richard Tesařík: Nedožitá stovka hrdinného tankisty |
2012 | Bez výčitek...Genocida Čechů po atentátu na Reiharda Heydricha |
2019 | Bestie: Československo a stíhání nacistických zločinců |
Knížka už se nedala nikde sehnat, proto si představte moji radost, když jsem ji úplnou náhodou našla u nás v antikvariátu.
Kniha se mi moc líbila. Autor zde věnuje celkem hodně prostoru operaci Silver A a jejímu působení na Pardubicku, což pro mě byly jen a jen plusové body. Další, tady pro mě až příliš velký prostor, je věnován Pardubickému gestapu, jeho členům, popisu jejich práce, metod atd. Místy velmi zajímavé, místy méně. No a pak část věnovaná samotným Ležákům. Je zde uvedeno velké množství porůznu shromážděných výpovědí přeživších svědků, což bylo ohromně zajímavé číst. Mráz mi šel po zádech z deníkových zápisků a výpovědí pracovníků krematoria, kteří měli za úkol odvážet těla popravených na pardubickém Zámečku. Dochována zůstala i některá poslední slova lidí jdoucích na smrt, vyřčená těsně před zastřelením.
Opravdu mnoho pro mě dosud neznámých informací. Určitě si knihu přečtěte, pokud ji tedy ještě někde seženete.