Lhář 3
Jakub Ćwiek
Dovolená je v háji. Čtyři jezdci Apokalypsy právě vyrazili… Lucifer dává znamení svým zástupům a všechno nasvědčuje tomu, že scénář poslední bitvy bude velmi odlišný od toho, jak jej známe od svatého Jana. Recept na vyrovnání šancí je jediný – odstranit Antikrista dříve, než dospěje. Pro Lokiho je taková mise snadnou záležitostí. Jenže zásluhou elfů Antikrist zmizel a v kolébce leží jakési divné dítě…... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2013 , TritonOriginální název:
Kłamca 3: Ochłap sztandaru, 2011
více info...
Přidat komentář
Na třetím díle Lháře je, bohužel, poznat, že připravuje půdu pro velké finále, nebyl by to problém kdyby tomu autor nevěnoval celou knihu. Takže se také řadím mezi ty, kteří si myslí, že třetí a čtvrtý díl měl vyjít jako jeden celek, tak či tak jsem na závěr Lokiho cesty zvědav a doufám, že to bude pořádná jízda
(SPOILER) Třetí a čtvrtý díl jsou podle mého názoru jeden román ve dvou svazcích a proto je budu komentovat společně (a také proto, že jsem je přečetla hned po sobě a teď nevím, kde třetí končí a čtvrtý začíná). Tak toto Lokiho velké finále, po kterém jsem pokukovala deset let, než jsem se do něj pustila, byla docela nuda. Byly tam dobré nápady, ale zároveň tam často bylo znát, že autor se potřebuje zbavit všech postav, aby mohl odehrát apokalypsu a pak zase potřebuje postavy vytáhnout z klobouku (nebo z obrazu... nebo zpoza duhy). Lokiho sólo výlet mě moc nezaujal. Takových Oberonů a Titanií už jsem viděla. Asi by to nebyla polská fantasy napsaná mužem (četla jsem taky Białołęckou a u žen to, zdá se, pravidlem není není), kdyby hlavní hrdina nebyl věhlasný milovník. Vážně se těším až si přečtu fantasy nebo sci-fi od autora typu Ćwiek, Lewandowski, Przybyłek (doporučuji) a on se nebude snažit být další Sapkowski a napsat dalšího Geralta a místo toho napíše o hrdinovi, po kterém nezatoužila úplně každá žena, kterou kdy potkal. Takže vyhlášený milenec všech Loki je odklizený na velkou výpravu do země víl a čtenáři je jasné, že to je proto, aby nepřekážel ději. Erós a Jenni (omyl série, zpětně hodnoceno by se to bez ní docela dobře obešlo) překáží v Paříži a autor jim kreativně ale ne moc zábavně zachraňuje krky. Erós je nakonec asi nejkladnější hrdina. Asi mu nic jiného nezbývá, když pozici supernadsamce obsadil bůh lží. Bakchus má nakonec asi nejzajímavější linku. Jen je škoda, že je podán jako ustrašený tlustý bůh, který se musel až po tisících let vlastní existence přiučit od Lokiho, jak si poradit v nesnázích. Nemyslím, že jeden z těch krutějších řeckých bohů by takovou inspiraci potřeboval. Samotné finále mě dost zklamalo. Jasně, myšlenka pěkná, "filosofický" konec ("Bůh chtěl aby lidé měli ve svém konání svobodnou vůli a tu mají jen nevěřící lidé."), ale samo o sobě to není závěr, ze kterého bych byla celá vedle a příběh je tím úplně useknutý. Čtenář nedostane ani pár vydýchávacích stránek na téma "a co se stalo s tím nebo oním člověkem pak?". Vzato kol a kolem mě série jako celkem (tedy mínus vsuvka Mechanomania, tu jsem nečetla) docela bavila, ale ne tak, abych ji musela mít doma. Už proto, že znovu Lháře číst nebudu. Možná si ale někdy ještě přečtu ten půldíl, pokud se mi naskytne příležitost.
Po povídkových knihách je tu první román s Lokim, jako hlavní postavou a hybatelem děje. A protože se Jakub Ćwiek rozhodl, že troškařit rozhodně nebude, máme tu hned zkraje Apokalypsu a náběh na konec světa lidí. Loki mezitím hledá narodivšího se Antikrista. Ani napočtvrté se autorovi nepodařilo přesvědčit mě o svých kvalitách. Stylově se románová forma podobá té povídkové, je tu prostě jenom víc vaty a nic neříkajících epizod. Tam, kde je potřeba něco vysvětlit, aby se čtenář neztratil, je to uděláno tak krkolomně, že praštit lopatou po hlavě by možná pomohlo více. Děj knihy negraduje, vyvíjí se spíše metodou náhodně slepených oddílů z ranku šáhni kam šáhni. Chybí tomu napětí i hloubka, příběh je plytký a roztříštěný. A co hůře, rozběhnuté linie se ve finále nespojí, zůstanou na svých rovnoběžných drahách, úplně všechny jsou proto otevřené pro další pokračování. Rozuzlení byť jen jediné z nich se nekoná a odkládá se na příště. Tentokráte jsem třetí hvězdu do hodnocení dosadil jen se sebezapřením a je proto notně odřená.
Další díl úspěšně za mnou a musím se přiznat, že mě druhý díl bavil víc. Tentokrát jsme se dočkali ucelenějšího děje na pokračování, tak uvidíme, co se s našimi hlavními hrdiny ve čtvrtém díle stane dál.
("I got hungry, so I ate the hand after I ate everything it had been feeding me.")
Dlouho jsem se nudila, pokud mám být upřímná. Bavila jsem se až na konci. Není to moc pozitivní zjištění, ale mám tušení, že čtvrtý díl za to čekání přes špatný třetí, bude stát.
Sice mi to trvalo dlouho jí přečíst, protože na to zrovna není moc času ve škole, ale náramně mně nadchla, stejně jako předchozí dva díly. Autor vážně ví, jak se do takový apokalipsy pořádně dostat a nebojí se toho. Už se těším na další díl.
Velkolepý rozjedzd drhne (v mých očích)... Na autora je toho asi už moc? Téma se rozjelo do něčeho, co se již těžko pochytává, ale nakonec to autor zrkotí.. v rámci možností... Ale obal posledního dilu Vás zkrátka donutí se do toho pustit :)... Hodně taky záleží, co očekáváte. Lidé co neocenili první díly, tuhle oceňují a naopak...
Trošičku slabší kousek... taková příprava na a díl. Kolikrát jsem se musela doslava dokopat abych tenhle díl dočetla, abych se co nejdříve dostala k dalšímu dílu. Nějaké části byly pěkné, ale celkově mě knížka moc neoslovila. 3 hvězdičky za knížku a 1 hvězdička za Lucifera.
Už je toho trochu moc. Tedy, až takový průšvih to nebyl, četlo se to celkem svižně a to všechno, ale už je to takové nějaké příliš rozvětvené. A skutečně to JE jenom příprava na poslední díl. Dávám hvězdu navíc za Lucifera.
Jen příprava na čtyřku...
Přechod z povídkového na románový koncept je nečekaný. Kniha tím přišla o mnoho gagů, závěry povídek rozhodně byli kladem lháře 1 2.
Tak jsem se sto stran nudil, a když už se dění rozjelo, přišel konec. Gradace se odkládá na čtvrtý díl.
Krátké, pomalé, hromadu otázek rozvíjející. Lokiho parta sem tam něčím potěší.
bavila jsem se. Třetí díl byl odvážný na příběh a já osobně - být autorem - docela bych se bála zpracování tak složitého témata, ale v tomhle případě se to povedlo nad očekávání dobře.
Povídky byly opuštěny, autor se vrhnul na jeden jediný delší příběh o Apokalypse. Není to dlouhá knížka, takže nezačne nudit. Kapitoly se rychle střídají, pořád se něco děje a čas od času dobré hlášky. Není nad souboj andělů a pekla a trochu toho brouzdání po Paříži, plné oživlých mrtvol.
Pro mě zatím asi nejslabší díl. Trochu příběhově, ale nejvíc mi asi vadilo to, že chvíli to bylo s pohledu Lokiho, jednou Jenny, další Lucifera, andělů... pro mě moc chaotické, trochu jsem nahlédla do dalšího dílu a vypadá to na to, že je to napsané stejným stylem. Doufám, že se do toho vžiju tak, že mi to ani vadit nebude. :)
Pro mne zatím nejlepší díl série. Dost mi trvalo, než jsem si s Lokim padla do oka a jsem ráda, že má tahle série, alespoň v mých očích, vzrůstající tendenci. Musím přiznat, že jsem první díl odsoudila hlavně proto, že jsem od něj čekala úplně něco jiného, ale za to si můžu sama. Je zajímavé spojit dohromady severská božstva a andělskou populaci, to musím uznat, ale přece jen by mě asi víc zaujalo trochu jiné pojetí... Takže Lhář pro mne zůstává průměrnou sérií, ale rozhodně stojí za povšimnutí... :-)
Do třetího Lháře se mi nechtělo, protože mám ozkoušené, že u koho se mi líbí povídky, toho romány jsou pro mě utrpením. Ale Ćwiek je výjimkou. Ano, člověk se u toho nenasměje tolik jako u povídek, ale těžko se smát u příběhu s vážnou zápletkou, která má více jak pár stránek. Loki je však stále vtipný a humor se nevytratil úplně. Spíše bych řekla, že po příběhové stránce Lhář vyspěl.
Zmatek, neskutečný zmatek. Jednička i dvojka byla suprová, ale trojka je nejslabší, jak už bylo přede mnou mnohokrát řečeno. Přečetla jsem to s obtíží a u některých stránek jsem se strašně nudila. Trojka mě trochu zklamala, ale i tak tomu dám šanci u čtvrtého dílu, u kterého doufám, že bude lepší.
Nic pro ortodoxní věřící nebo vyznavače jakéhokoliv náboženství, protože Jakub Ćwiek si vzal na mušku co se dalo. Přestože tu hodně lidí píše, že je to nejslabší díl, mě to vůbec nepřišlo. První dva díly byly povídkové a humor tam byl víc koncentrovaný, tady ale začíná vyvrcholení příběhu, který povídky připravovaly. Není to vůbec špatné a mě to dokonce bavilo možná i víc, je tam tolik neskutečně geniálních a ironických postřehů.... A nikdy nepodceňujte plyšové medvědy ;)
Štítky knihy
polská literatura andělé apokalypsa bohové severská mytologie
Tuto knihu vnímám jako takový oddechový díl, jelikož jak si můžete ostatně přečíst v podstatě ve všech komentářích, slouží jako příprava na velké finále a nic moc se tam neděje.
Díky tomu, že se hrdinové rozdělí a každý si jede svou vlastní dějovou linku, se v celé knize vlastně ani nic moc převratného stát nemůže, protože těch linek je tolik, že zaberou celou knížku.
Na scénu vstupuje Lucifer a pekelná knížata, Loki odhalí tajemství své přeměny, Eros s Jenny zapojí do příběhu nové postavy, archandělé se zabaví přípravou války a Bakchus je nucený k hladovce, samostatnosti a zodpovědnosti, což mu jistě neuškodí.
Já vím, spousta lidí je zklamaná, že se nic moc nestalo, ale já jsem se stejně dobře bavila, takže se těším na poslední díl.:)