Lidé Mezopotámie
Josef Klíma
Poutavě psaná knížka vypráví o dávných obyvatelích země mezi Eufratem a Tigridem, o jejich politickém a sociálním vývoji, o vyspělém zemědělství, sadařství, chovu dobytka, řemeslné výrobě, obchodu a vojenství. Přibližuje světnáboženských představ tehdejších obyvatel, zákonodárství, umělecká díla i první vědecké objevy.
Přidat komentář
Výborná publikácia, v podstate som ju zhltol na tri sedenia. Používal som ju pri rešeršnej činnosti a to, čo som potreboval, som aj našiel. Obával som sa, že autor bude text prifarbovať a z odbornej literatúry urobí dobrodružný román, čo sa vďakabohu nestalo. Samozrejme, keď už som ju mal v rukách, tak som ju musel prečítať celú. Odbornosť pána Klímu nemožno spochybňovať, kniha je napísaná fundovane a pritom zrozumiteľne. Jedna hviezdička dole je za neaktuálnosť niektorých podaných informácií, za to však samozrejme dnes už nebohý autor nemôže. Rozhodne však odporúčam všetkým záujemcom o dejiny Mezopotámie.
Výborná kniha! Nemá ani 350 stran a přitom velmi přehledně zabrousí do nejrůznějších aspektů života nejrůznějších národů spojených s Mezopotámií.
Nejvíce mne asi pobavila část o cenových (tedy i mzdových a úrokových) regulacích a jak byly okázale ignorovány. Produktivní společnost si zkrátka umí najít cestu jak přežít a prosperovat!
Po prečítaní Zamarovského knihy o Sumeroch som aj to málo, čo v tej knihe bolo, zabudol. Po prečítaní Helmuta Uhliga a jeho knihy, som sa dozvedel mnoho vecí ale stále mi niečo chýbalo.
A po prečítaní Klímovej knihy som zistil, že to je presne to čo som hľadal. Autor sa snažil popísať všetky aspekty starovékeho života a dovolím si povedať, išlo mu to briliantne. Najviac sa autor sústredil na právo, však podľa dostupných biografických informácii to bola aj jeho parketa. A ako už napísal martin, síce nie dobrodružné ale stále sa vynikajúco číta
Jedna z těch vícero knih o starověku, vyšlých v 70tých a 80tých letech minulého století, které dnes spolehlivě najdete v poličkách antikvariátů a knihoven, které ale tehdy prošly přísnějším sítem než většina barvami zářících knih dneška.
A mj. protože J. Klíma byl naším předním asyriologem, jedná se o velmi zajímavé čtení. Ne snad tak čtivé a dobrodružné jako od Vojtěcha Zamarovského, ale zase podrobnější, odbornější a nepřibarvené. Zajímavé jsou mimo klasických popisů historie a archeologů např. kapitoly o právu a zákonech, o vzdělanosti (lékařství), literatuře. Rád jsem si knihu přečetl a nepřišla mi vůbec zastaralá.
Štítky knihy
starověk Blízký a Střední východ Babylónie Mezopotámie Sumer starověké civilizace Asýrie Akkadská říše
Autorovy další knížky
1976 | Lidé Mezopotámie |
1979 | Nejstarší zákony lidstva: Chammurapi a jeho předchůdci |
1963 | Společnost a kultura starověké Mezopotámie |
1985 | Zákony Asýrie a Chaldeje |
Bylo to ucházející, ale knihy Vojtěcha Zamarovského se čtou lépe.
Oceňuji, že se zabývá i předsumerským obdobím a oceňuje civilizační pokrok, ke kterému došlo už před příchodem Sumerů. Jestli si dobře vzpomínám, tím se tato kniha odlišuje od Na počátku byl Sumer od Zamarovského, kde naopak je pokrok spojený s příchodem Sumerů (možná) zveličován.