Lidský mozek: Funkční systémy, norma a poruchy
František Koukolík
Kniha vznikla jako přepracované a rozšířené vydání monografie Lidský mozek. Za poslední desetiletí se studium funkčních systémů lidského mozku změnilo jak kvalitativně, tak kvantitativně, proto bylo nutné poslední vydání z roku 2012 od základů přepracovat. Zbyla pouze struktura, použít se dalo jen několik obrázků. Jde tedy o novou knihu se starým názvem. Nové vydání, opět bohatě ilustrované, popisuje funkční systémy lidského mozku obecně, zrakové, sluchové a taktilní poznávání, paměť, jazyk, praxii, lateralitu, emoce, vědomí a pozornost; samostatnou kapitolou jsou řídicí funkce. Nově se kniha věnuje i osobnosti, inteligenci, tvořivosti, afektivním poruchám, schizofrenii a závěrečná kapitola otevírá problematiku stárnutí. Monografie vznikla na základě autorových přednášek o vztahu mozku a chování, které více než třicet let probíhají na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Autor v předmluvě upozorňuje, že půjde-li vývoj tímto tempem, lze během jedné generace předpokládat přestavbu základů psychologie, neurologie i psychiatrie. Kniha je adresována především lékařům, psychologům, filozofům zajímajícím se o vývoj kognitivní a afektivní neurovědy, se zájmem ji jistě budou číst i vzdělaní lidé z jiných oborů. Text je hutný, četba namáhavá. Určitě se však vyplatí pochopit nejsložitější systém ve vesmíru – lidský mozek.... celý text
Přidat komentář
Perfektní kniha, nejen informačně. Kapitoly jsou přehledné, výborně strukturované, vybrané pojmy jsou zvýrazněné, text obohacený o obrázky a schémata mozku, nechybí rejstřík, poznámky, literatura.
Čtení je náročnější, pokud nemáte medicínské vzdělání. Jeho absence však není překážkou. I kdyby jste nepochopili, nevstřebali a/nebo si nezapamatovali sto procent textu, má smysl to zkusit, má smysl si knihu přečíst.
Je příjemné dozvědět se něco víc o lidském mozku, jeho funkcích i poruchách, o chování lidí. Při čtení mě často provázel pocit úžasu nad systémy mozku, jeho schopnostmi a člověk si říká, jaký je to "zázrak", když mozek funguje tak, jak má.
Kromě získání nových zajímavých informací a zopakování známých dat máte šanci "potrápit" mozek, naučit se nové pojmy a neusnout na čtenářských vavřínech. :)
Využijte příležitost, pokud vás skutečně zajímá lidský mozek a jeho funkční systémy. Doporučuji.
Asi klasické dílo u nás ve svém oboru. Je tu spoustu zajímavostí, samozřejmě stěžejním tématem je mozek a jeho součásti a vzájemné propojení s ostatními částmi, takže knížka asi není tak úplně pro každýho jak vás asi napadne.
Velice kvalitní knížka. Podrobně seznamuje s nejrůznějšími funkcemi lidského mozku a k tomu nezapomíná na doplnění kvalitními ilustracemi. Kdo hledá dílo, které mu podrobně vysvětlí mozek jako takový, tak by měl být tady spokojen.
Kniha zpracovává nesmírně zajímavé a přitom nelehké téma, je velmi precizně a detailně uspořádaná, klade však na čtenáře mimořádné nároky (i jako lékař jsem se musel na text hodně soustředit) - neboli, řečeno v souladu s knihou - nutí čtenáře neustále zapojovat cingulum, hipokampus, frontální laloky a všeliká jiná pestrá zákoutí našich hemisfér a podkorových oblastí. Ale tak složitý systém, jakým je náš mozek, se zkrátka nedá odbýt jednoduchými výklady. Trochu mi chyběly jen souhrny jednotlivých kapitol, jinak nezbývá než knihu pochválit. Náš mozek se díky ní může naučit, jak vlastně sám funguje....
Jak už název napovídá, kniha je o mozku. Je obdivuhodné, co ve své lebce nosíme. Pan doktor František Koukolík dokázal svůj obor zpopularizovat. Je to úžasná kniha o stálém hledání toho, co je a co není pravda. Rovněž jakým způsobem vědecké metody přinášejí odpovědi na otázky, které ještě v blízké minulosti nebyly zodpověditelné. Určitě nezůstanu u jedné knihy a budu se pídit po dalších. Vřele doporučuji.