Liljecronův domov
Selma Lagerlöf
Švédský venkov 19. století. Středem příběhu je mladičká pastorova dcera Maja Lisa, v jejímž dosud bezstarostném, ničím nezkaleném životě znamená první velkou zkoušku příchod tvrdé, panovačné macechy.
Literatura světová Romány
Vydáno: 1984 , VyšehradOriginální název:
Liljecronas hem, 1911
více info...
Přidat komentář
Moje milovaná kniha, jediná, kterou čtu opakovaně už od mládí, kdy jsem měla velmi blízko k Maličké. Později jsem více cítila s Majou-Lisou a nyní jasně vede maminka Maličké. Za pár let budu ažurovat povlečení s babičkou. Všechny věky ženy mají v knize své nezastupitelné místo.
Sympatická hlavní postava Maji Lisy a o to větší mrcha byla macecha. A pěknej závěr, kde se ukázalo, že domov neni domovem úplně doslova.
Zaujal mě její obal, ale co bylo uvnitř byl malý drahokam. Při čtení jsem vše prožívala s hlavní hrdinkou Majou-Lisou a držela jí palce. Možná je příběh místy naivní, ale tančící skřítci do skandinávské krajiny patří a kdo tam někdy delší dobu byl, ví, že tam asi opravdu žijí :-)!
Na první pohled jednoduchý styl vyprávění, který mě ovšem okamžitě vtáhl do děje. Děj plyne lehce spolu s popisem severské přírody s nádechem tajemna a starodávných časů. Líbila se mi postava Maličké. Přesto, že kniha není příliš obsáhlá, byla jsem s touto knihou velmi spokojena.
Nepříliš rozsáhlý a jednoduchým jazykem vyprávěný příběh dcery, otce a macechy.
První polovina mě docela navnadila, začátek vyprávěný z pohledu třetí osoby (malé holčičky) a popis nelehkého postavení Maji Lisy je vtahující a kdo by s ní nesoucítil, nemá srdce. Je to dívka z rodu těch obdivuhodných austenovských hrdinek, které svému nelehkému osudu čelí s důstojností a stále se starají spíš o blaho ostatních, než o své vlastní. Leč zvraty v poslední třetině jsou dílem podivné, dílem tak trochu popírající jistoty, na kterých příběh doposud stavěl. Závěr je nepochybně patřičně romantický a dojemný, jen jsem se nemohla ubránit dojmu, že by si milá Maja Lisa zasloužila lepšího nápadníka.
Poznámka na konec: smysl názvu knihy se odhalí až na poslední stránce.
Četla jsem v listopadu 2006. Podle mých poznámek:
Romantický příběh, i trochu o víře ve skřítky a tajemné bytosti. Popisuje vztahy na švédském venkově u vyšší třídy.
Hezké.
Citát:
"Říká se, že kdo dostane macechu, dostane i otčíma."
Tahle kniha mě velmi překvapila. Ještě jsem snad nečetla nic podobného! Maja Lisa se chová velmi statečně, takových lidí se mnoho nenajde.
Autorovy další knížky
1967 | Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem |
1971 | Löwensköldův prsten (trilogie) |
1962 | Císař z Portugalie |
1958 | Poklad pana Arna |
1999 | Legendy o Kristu |
Smrti se bála nejméně ze všeho. Smrt pro ni znamenala jen krásný dlouhý odpočinek...
Smutné, trýznivé, plné neuvěřitelné vnitřní síly, odvahy i naděje - že jednou bude líp. Příběh o odříkání, pokoře, lásce, víře i daleké cestě za domovem.
Postavy v tomto příběhu jsou neotřelé a poznamenané tvrdým životem, ať už jde o bývalého kavalíra z Ekeby, kterého zdánlivé šílenství žene z místa na místo a nikde nemá stání, nebo o Maju Lisu, které osud připravil trnitou cestu za štěstím.
Ne tak skvělé jako Gosta Berling, ale líbilo se mi to.