Literární mystifikace
Melissa Katsoulis
Když knihy nejsou tím, čím se zdají být. Průvodce po slavných mystifikacích, jejichž autoři dokonale napálili vydavatele, kritiky i čtenáře. I u nás jsme zaznamenali vlnu zájmu o takzvanou Sokalovu aféru, ve které slavný profesor fyziky na Newyorské univerzitě blamoval redaktory odborného časopisu. Vzpomínáte? S touto „aférou“ a mnoha dalšími nás seznámí reportérka The Times.... celý text
Přidat komentář
Důležitá tématika pro všechny milovníky knih, dozvíte se o většině velkých podvodech a mystifikacích, co se v historii zahraniční literatury odehrály (české příklady typu "Bílej kůň, žlutý drak" chybí). Bohužel, členění je dost nepřehledné, autorka používá roztřídění kapitol podle typu podvodu (náboženský, zlomyslný, holocaust...) a v nich postupuje chronologicky. Toto ovšem je nesmyslné, protože důvody pro podvod či mystifikaci se prolínají, případně nejsou typicky vyhraněné. V knize se špatně orientuje. Přesto považuji za přínosné vědět, jak vznikl slavný podvod "Poselství od protinožců" (původně smyšlená historka k propagaci oleje z čajovníku!) nebo počtení o odpudivé osobnosti "milovníka" indiánů Forrestra Cartera a jeho blamáži zvané "Škola malého stromu". Není ostuda naletět podvodu, ale je důležité ho odsoudit a pátrat po pravdě, byť nemusí být tak krásná.
Knížka mě zaujala svým tématem a trochu zklamala svým převážně anglo-americkým zaměřením. Představuje rozhodně zajímavé příběhy jednotlivých mystifikátorů, ale zároveň po dočtení vlastně tak nějak vyšumí.